Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında "E-Devlet projesine ilişkin işbirliği protokolü" ile "KKTC-TC PTT'leri arasında işbirliği anlayış muhtırası" imzalandı.

Türkiye ile KKTC Ulaştırma Bakanlıkları arasında imzalanan protokollerin imza töreninde, Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesi'nin yıldönümü vesilesiyle hazırlanan pulların lansmanı da yapıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst'ü ziyaret etti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nda bir araya gelen Dürüst ile Arslan, burada E-Devlet projesine ilişkin protokol ile PTT işbirliği anlayış muhtırasını imzaladı.

ARSLAN: "BÜYÜK PROJELERİ HIZLI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇİRECEĞİZ"
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan imza töreninden sonra, "kıymetli dostum" diye hitap ettiği Dürüst'e gösterdiği misafirperverlik için teşekkür etti ve KKTC'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. KKTC halkının Türkiye'deki kardeşleriyle gönül birlikteliği olduğunu belirten Arslan, Bakan Dürüst'ün Türkiye'deki köprü ve yol açılışlarına geldiğini belirtti ve 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı verilen desteğe de teşekkür etti. Birliktelik ve işbirliğinin önemine dikkat çeken Arslan, Türkiye'deki başarıların KKTC'ye aktarılması ve çok hızlı bir şekilde yol alınmasının büyük önem taşıdığını kaydetti. Arslan, "Bakanlar olarak bize büyük görev düşüyor, bu çerçevede bu büyük projeleri hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz. Sadece karayollarında değil, her alanda bu sürecek" dedi.

Deniz, hava ve karayollarında da yatırım ve desteklerin süreceğini, sadece karayollarına 123 milyon TL kaynak ayırdıklarını söyleyen Arslan, şimdiye dek 788 milyon TL harcama yaptıklarını, Kıbrıs Türk halkının refahını yükseltmek için de bu işbirliğini sürdüreceklerini kaydetti. Bugün E-Devlet ve PTT alanlarında imzalanan protokollerin önemine de işaret eden Arslan, posta sürecinin elektronik alana taşınacağını, E-Devlet konusunda da projelerin başlayacağını ifade ederek, belge yönetimi ile e-nüfus alanında hizmetlerin gelişeceğini belirtti. Ercan Havalimanı'nın yeni terminal binası temel atma töreninin de KKTC'nin havacılıkta kat ettiği yolu göstereceğine işaret eden Arslan, yap işlet devret modeli ile yapılacak terminal binasının özelleştirmeyle değil, kamu özel işbirliği içinde yürütüleceğine dikkat çekti.

Arslan, kamu-özel sektör işbirliğinin önemli olduğunu, ilk dönem bazı sıkıntılar olabileceğini ancak yatırımın devlete kalacağını ve daha sonra işletmenin yine özelleştirilebileceğine işaret etti. Terminal binasının 5 milyon yolcu kapasiteli olacağına açıklayan Arslan, "Anavatan Türkiye olarak her türlü desteğe her zaman hazır olduklarını" vurguladı. Karayolları ağının KKTC'de her yere bölünmüş yollarla bağlanması için çalıştıklarını, yarın yerinde gezip göreceklerini ve bütün bu projelerde verimli bir çalışmayla başarılı işler ortaya çıkaracaklarına inandığını belirten Arslan, "KKTC'nin devlet olarak daha güçlü ayakta durmasını önemsiyoruz. Güzel projeler gerçekleştireceğimize inanıyor, herkese misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

DÜRÜST: "2017 ATILIM YILI OLACAK"
KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ise konuşmasında, Arslan'ın bugün ülkeye gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, KKTC'nin gelişmek zorunda olduğunu, bunu da Türkiye'nin katkıları ve desteğiyle yapabileceğini söyledi.

Anavatan Türkiye'nin de hiçbir katkıyı KKTC'den esirgemediğini ve esirgemeyeceğini ifade eden Dürüst, 2016'da çok önemli projeleri başlattıklarını, ancak 2017'de de karayolları ve iletişim alanında Türkiye'nin koyacağı katkılarla projelerin devam edeceğini söyledi. E-Devlet projesinin ülke için dönüm noktası olacağını ifade eden Dürüst, PTT posta hizmetleri protokolüyle de çağdaş bir donanım elde edileceğine dikkat çekti. Ayrıca bu protokol ile çağı yakalama adına, eğitim alanında çok ciddi kazanımlar elde edileceğini vurgulayan Dürüst, "2017, atılım yılı olacak" dedi. Yarın Akıncılar yolunun temelinin atılacağını, ayrıca yarın Ercan Havalimanı'nda yeni terminal binasının temelini atacaklarını belirten Dürüst, "Türkiye devletinin desteğini her zaman almaya hazırız, bu yardımdan başkaları gibi gocunmayız. Bu destek halkın önünü açacak" ifadelerini kullandı.

DHA