Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Filipinler, Ebu Seyyaf terör örgütü tarafından kaçırılan Alman rehinenin öldürüldüğünü doğruladı.

Filipinler Silahlı Kuvvetleri (AFP), Alman vatandaşı Juergen Gustav Kantner'in Ebu Seyyaf militanlarınca öldürüldüğünü teyit etti.

Devlet televizyonun, AFP Halkla İlişkiler Ofisi Şefi Albay Edgard Arevalo'nun açıklamasına dayandırdığı haberinde, "Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgi, Bay Juergen Gustav Kantner'in, Ebu Seyyaf örgütü tarafından acımasızca ve zalimce katledildiğini doğrulamaktadır." ifadesi kullanıldı.

Kantner'in özgürlüğüne kavuşabilmesi için 600 bin dolar fidye talep eden örgüt, ödeme için verdiği sürenin dolması üzerine Alman rehineyi başını keserek öldürmüştü.

Örgüt, dün, Kantner'in öldürülme anına ilişkin görüntülerin yer aldığı bir video yayınlamıştı.

Kantner, kasım ayında Sulu açıklarındaki yatından kaçırılmış, 56 yaşındaki eşi Sabine Merz de yatta ölü bulunmuştu.

Ebu Seyyaf örgütü, 14 Ocak'ta, sosyal medya üzerinden yaptığı video paylaşımında, fidyenin ödenmemesi halinde Alman vatandaşı Juergen Kantner'i öldürmekle tehdit etmişti.

 FİLİPİNLER ORDUSU EBU SAYYAF LİDERLERİNDEN BİRİNİ ÖLDÜRDÜ

Bu arada güvenlik güçlerinin, Ebu Seyyaf'a karşı başlattığı operasyonda, örgüte bağlı fidye için adam kaçıran çetenin liderlerinden birinin öldürüldüğü bildirildi.

Zamboanga Yarımadası Emniyet Müdürü Müfettiş Billy Beltran, operasyonda örgüt liderlerinden İmam Yasin'in öldüğünü,doğrularken, 2 militanın yakalandığını belirtti.

EBU SAYYAF 8 YAŞINDAKİ REHİNEYİ SERBEST BIRAKTI

Ebu Seyyaf'ın 5 Ağustos 2016'da ailesiyle kaçırdığı Filipinli rehineyi, talep edilen fidyenin ödenmesi sonucu serbest bıraktığı da bildirildi.

Yetkililer, anne ve babası daha önce serbest bırakılan 8 yaşındaki Ricson Romoc'un, Sulu'nun Patikul kasabasında Ebu Seyyaf militanlarınca serbest bırakıldığını açıkladı.

Ailesinin Ricson'un serbest bırakılması için 59 bin 700 dolar fidye ödediği ileri sürüldü.

Ebu Seyyaf'ın talep ettiği fidyenin ödenmesiyle Ricson'ın annesi geçen yıl 23 Ağustos'ta, babası da kaçırıldıktan 3 ay sonra serbest bırakılmıştı.