Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa Londra saldırısından sonra oklar Whatsapp'a çevrildi!

    Londra'da Westminster Köprüsü'nde başlayan ve parlamento binasında son bulan terör saldırısının ardından 'Whatsapp' tartışması başladı.

    Tartışmayı başlatan ise, saldırgan Khalid Masood'un saldıran sadece iki dakika önce Whatsapp üzerinden iletişim kurduğu bilgisi oldu. Polisin, uçtan uca şifreleme sistemi nedeniyle Masood'un mesajlarına ulaşamadığı belirtilirken, İçişleri Bakanı Amber Rudd bu hafta içerisinde teknoloji firmalarıyla bir araya geleceğini açıkladı.

    BBC'ye açıklamalarda bulunan Rudd, "Bu kesinlikle kabul edilemez. Teröristlerin saklanacak yeri olmamalı. Whatsapp tarzı uygulamaların, teröristlere saklanacak gizli yer sağlamadığı konusunda emin olmalıyız. İstihbarat servisimizin, Whatsapp'taki şifreli yazışmalara ulaşabilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

    REKLAM

    Konuyla ilgili bir açıklama yapan Whatsapp sözcüsü ise, saldırıdan dolayı dehşete düştüklerini ve soruşturma konusunda işbirliği yapacaklarını ifade etti.

    İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, yetkililerin zaten çok fazla güçleri olduğunu ve 'bilme hakkı' ile 'mahremiyet hakkı' arasında bir denge tutturulması gerektiğini söyledi.

    İngiliz polisi, DEAŞ'ın üstlendiği saldırı öncesinde Whatsapp'tan bir görüşme yapan Masood'un konuşmalarına ulaşarak, örgütsel bağlantılarını ortaya çıkartabileceğine inanıyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ