Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tarım Bakanlığı, bugün bir çok basın yayın organında, 8 Şubat 2015 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği’ne göre “Açıkta peynir satışına yasak” başlığı altında yer alan çeşitli haberlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

Bakanlık açıklamasında şöyle denildi: 

"Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği’nin yürürlüğe girmesiyle, peynirlerin, muhafaza, taşınması ve piyasaya arz edilme sürecinde 10oC’nin altında tutulması zorunlu hale getirilmiştir. Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği’nin “Bu Tebliğ kapsamında doğrudan satış için, hazır ambalajlı hale getirilmiş olan peynirler  sadece bu Tebliğin hijyen ile ilgili kriterlerini karşılayan yerlerde piyasaya arz edilir.” hükmü pazar vb yerlerde peynir satılmasına engel oluşturmamaktadır. Tebliğin öngördüğü sıcaklık, muhafaza ve nakliye gibi teknik ve hijyenik şartların sağlanması durumunda peynir her yerde satışa sunulabilecektir. 

Peynir satışı yapmak isteyen perakendeciler, hazır ambalajdaki (büyük teneke ambalaj gibi) peyniri ambalajından çıkarıp gıda ile temasa uygun olarak üretilmiş başka bir ambalaj malzemesine koyarak daha küçük miktarlarda markette veya başka satış yerinde satışa sunabilirler.    

Bu durumda Etiketleme Yönetmeliğin belirlediği bazı zorunlu bilgilerin (gıdanın adı, bileşenler listesi, alerjen bileşenler, son tüketim tarihi, üreticinin veya ambalajlayıcının veya ithalatçının veya dağıtıcının adı veya ticari unvanı ve adresi, menşe ülke,) tüketicinin görebileceği yerde bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca müşterinin talebi halinde tüm zorunlu etiket bilgileri tüketiciye sunulacaktır.

Diğer yandan peynirler coğrafi işaret olarak tescil edilmiş adlarına göre piyasaya arz edilebileceği gibi  coğrafi işaretten doğan haklara aykırı olmamak kaydıyla  yöresel veya ülkesel adlarına uygun olarak da piyasaya arz edilebilecektir. Ancak tüketicilerin yanıltılmaması adına peynirler  “köy peyniri”, “geleneksel peynir”, “doğal peynir”, “çiftlik peyniri” gibi ifadelerle satışa sunulamayacaktır."