Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ciner Grubu tarafından yapımına 2006 yılında başlanan Şırnak Silopi Termik Santralı'nın ilk ünitesinin resmi açılışı Başbakan Erdoğan tarafından yapıldı. Açılış töreninde konuşan konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, üretilen her elektriğin doğalgaz ithalatını kısıtladığına dikkat çekti.

"ELEKTRİK ÜRETİMİ, DOĞALGAZ İTHALATINI KISITLIYOR"

Bakan Yıldız, şunları söyledi:

"Sayın Başbakanım, değerli bakan arkadaşlarım, milletvekili arkadaşlarım, Şırnaklı, Silopili arkadaşlarım; ben de hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum.

Öncelikle Başbakanımızın bir talimatı oldu. Türkiye büyüyecek, ekonomisi büyüyecek ve 10 yıl sonra ilk 17 ekonomi arasında olacak. Şimdi yeni bir hedef verildi. 2023 yılında Türkiye ilk 10 ekonomi arasında olacak. Enerjinizi hazırlayın ve yerli kaynaklarla, yenilenebilir kaynaklarla bunları yapın. Neydi bu kaynaklar; kömür, su, güneş, rüzgar. Bütün bu enerji kaynaklarını daha fazla kullanacağız. İşte tükettiğinden daha fazla üreten bir Şırnak'tayız.

Silopi özel sektör katılımlarıyla birlikte burada yatırımını yapıyor. Bizler onun önündeki bütün engelleri kaldıracağız. Çünkü buradaki üretilen her elektirik, doğalgaz ithalatıyla alakalı önümüzü açıyor ve doğalgazın ithalatını daha da kısıtlıyor. Bizler bu yatırımlarımıza devam edeceğiz. Çünkü Türkiye daha hızlı büyüyor ve bizim bu büyümenin karşılığını mutlaka sağlamamız lazım.

Aslında yerli kömür çevreyi kirletiyor gibi görünüyor ama yeni teknolojilerle beraber bunun önüne geçmiş oluyoruz. Biz bu yeni geliştirdiğimiz modelle kömürü yatırımcıya veriyoruz ve diyoruz ki; eğer yatırım yaparsan bu kömür 30 yıllığına senin, yatırım yapmazsan 6 ay sonra bizim. Ve ürettiğin zaman bize katkı payı koy diyoruz. İşte ben Şırnaklı hemşerilerime, Silopili hemşerilerime teşekkür ediyorum böyle bir projeye destek verdikleri için. Ve Sayın Başbakanımızın himayesinde yürüyen bu projeden dolayı kendilerine şükranlarımı sunuyor, kendilerini sevgi ve saygıyla selamlıyorum."