16 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Çeyiz Hesabı, uygulamasıyla gençlerin evlilik hazırlıkları için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20'ye varan oranda ve 5 bin Türk lirasına kadar devlet katkısı sağlanacak. Peki Çeyiz Hesabı nedir? Çeyiz Hesabı şartları neler? İşte bugünden itibaren uygulamaya geçilen Çeyiz Hesabı ile ilgili merak edilen soruların yanıtı...

ÇEYİZ HESABI NEDİR?

Çeyiz hesabı ya da çeyiz destek hesabı şartlara uyan kişilere destek desteği uygulanması anlamına geliyor. Çeyiz hesabı uygulamasıyla gençlerin evlilik hazırlıkları için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20'ye varan oranda ve 5 bin Türk lirasına kadar devlet katkısı sağlanacak.

ÇEYİZ DESTEK HESABI YA DA ÇEYİZ HESABI ŞARTLARI

- Türk vatandaşları veya '5901' sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28'inci maddesi kapsamına giren kişiler bankalarda çeyiz hesabı açabilir.

- Çeyiz hesabı bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu olarak açılabilir.

- Çeyiz hesabı ortak hesap olarak açılamaz.

- Katılımcı, çeyiz hesabının açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, hesabına 5'inci maddede belirtilen üst sınırı aşan bir tutar yatırabilir. Bu tutar 15 bin TL'yi geçemez.

- Çeyiz hesabı açılışında katılımcı ile banka arasında sözleşme ve gerektiğinde ürün işleyiş detaylarını içeren müşteri talimatı düzenlenir.

- Katılımcı birden fazla çeyiz hesabı açamaz.

- Çeyiz hesabı bankalar arasında taşınamaz.

- 18 yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.