Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 8,50'den yüzde 8,25'e indirdi. Merkez Bankası borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 7,25 ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 7,5 düzeyinde sabit tuttu.

PPK kararının açıklanmasından önce 2.95 liranın hafif üzerinde hareket eden dolar, karar açıklandıktan sonra 2.9475 - 2.9485 lira bandına çekildi.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasasında saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 10'dan yüzde 9,75'e indirildi.

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ 

BEKLENDİĞİ GİBİ OLDU

PPK'nın faiz kararına ilişkin  ankete katılan ekonomistlerin tamamı marjinal fonlama oranında (faiz koridorunun üst bandı) indirim bekliyordu. Ankete katılan ekonomistlerden 1'i bu indirimin 50 baz puan, 14'ü ise 25 baz puan düzeyinde gerçekleşeceğini tahmin ediyordu. Öte yandan, ekonomistlerin tamamı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi) ve borçlanma faiz oranında (faiz koridorunun alt bandı) ise değişiklik olmayacağını öngörüyordu. 

İŞTE ALTIN FİYATLARI

1 EURO KAÇ LİRA OLDU?

RAPORUN AYRINTILARI: İKTİSADİ FAALİYET İVME KAYBETTİ 

Duyuruda, son dönemde açıklanan veriler ve yılın üçüncü çeyreğine dair göstergelerin, iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret ettiği belirtilerek, mevcut durumda genel finansal koşulların sıkı olduğunun değerlendirildiği bildirildi.

Turizm sektöründeki gelişmelerin cari denge üzerinde kısa süreli olumsuz bir etki yapmasının beklendiği aktarılan duyuruda, dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin gecikmeli yansımaları ile tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin, cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği vurgulandı.

Duyuruda, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisinin sürdüğüne işaret edilerek, "Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren iç talepte toparlanma eğiliminin başlaması beklenmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir." ifadelerine yer verildi.

"KISA VADEDE ENFLASYONDA DÜŞÜŞ ÖNGÖRÜLÜYOR"

Duyuruda, toplam talepteki yavaşlamanın çekirdek enflasyondaki kademeli düşüşü desteklerken, gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü seyrin de etkisiyle kısa vadede enflasyonda düşüş öngörüldüğü dile getirildi.

Bununla birlikte, akaryakıt ürünlerindeki vergi ayarlaması ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmelerin, enflasyondaki iyileşmeyi sınırladığı ve para politikasındaki temkinli duruşun korunmasını gerektirdiği belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Bu değerlendirmeler çerçevesinde Kurul, para politikası etkinliğine sağladığı katkı da dikkate alınarak, sadeleşme yönünde ölçülü ve temkinli bir adım atılmasına karar vermiştir. Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

MERKEZ'DEN GEÇEN AĞUSTOS AYINDA DA İNDİRİM GELMİŞTİ

TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan düşürerek yüzde 8,5'e çekerken, politika faizini yüzde 7,50 ve faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25'te bırakmıştı.

FED DÜN AKŞAM FAİZLERİ DEĞİŞTİRMEDİ

Dün akşam faiz kararını açıklayan ABD Merkez Bankası FED, piyasa beklentileri dahilinde, yüzde 0,25 ile 0,50 aralığındaki faiz oranlarını sabit tuttu.