Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

MELTEM ERSOY

Ali Koç’un ismi, son 1 yıldır farklı farklı dönemlerde 3 önemli koltuk için başkan adayı olarak geçti. Koç Holding’de başkanvekili olan Ali Koç, FB ve TÜSİAD’ın da başkanlığı için en çok istenen isim...

Gerek ses getiren açıklamaları gerek de spor camiasındaki popülerliğiyle Ali Koç, son dönemin en çok konuşulan iş insanı.

Ali Koç ismi aynı zamanda son 1 yıldır farklı farklı dönemlerde 3 önemli koltuk için başkan adayı olarak da sık sık dile getirildi. Öncelikle 2016 yılının başında ağabeyi Mustafa Koç’un vefatının ardından Koç Holding’in yönetim kurulu başkanlığı için Ömer Koç ile birlikte adı geçen Ali Koç, yönetim kurulu başkanvekilliği koltuğunu devraldı. Şu an holdingin iki numaralı ismi olsa da, önümüzdeki yıllarda tepe koltuğa oturması muhtemel olarak değerlendiriliyor.

Ali Koç, Fenerbahçe camiasında hep önde gelen isimlerden biri oldu. Ancak ismi en çok 3 Temmuz sürecinde yönetimin arkasında durması ve kulübe sahip çıkmasıyla öne çıktı. Bu süre zarfında popülerliğini artıran Ali Koç, başkanlık için de en çok telaffuz edilen isim haline geldi.

‘EN ÇOK İSTEDİĞİ ŞEY’

Koç Holding ile ilgili belirsizliğin sona ermesinin ardından son yıllarda sık sık dile getirilen Fenerbahçe başkanlığı konusunda Ali Koç önceki gün yeşil ışığı yaktı. Fenerbahçe camiası tarafından da talep edilen başkanlık konusunda Ali Koç, ‘şartlar ne olursa olsun, en azından Mayıs 2018’deki kongrede aday olacağını’ açıkladı. Ali Koç’un koyu bir Fenerbahçeli olduğunu ve başkanlığı ‘hayatında en çok istediği şey’ olarak tanımladığı biliniyor. Ancak bu zamana kadar Koç Ailesi ile tam bir mutabakat sağlanmamıştı. Belli ki artık bu konuda bir mutabakat sağlandı.

1 YILI ÇAKIŞIYOR

Ali Koç’un Fenerbahçe başkan adaylığını açıklaması bir diğer koltuğun akıbetiyle ilgili de sinyal vermiş oldu. Ocak 2017’de Genel Kurul yaparak, normal şartlar altında iki yıllığına yeni başkanını seçecek olan patronlar Kulübü TÜSİAD’da başkan yardımcısı olarak görev yapan Ali Koç’un ismi başkanlık için geçiyordu. Başkan Cansen Başaran Symes’in yerine geçebileceği konuşulan Koç’un TÜSİAD’a başkan olması halinde görev süresi normal şartlar altında iki yıl, yani Ocak 2019’a kadar sürecek. Bir başka deyişle Mayıs 2018 tarihinde Fenerbahçe’ye başkan olmayı planlayan Ali Koç’un görev süresi neredeyse 1 yıl çakışacak. Bu da, iş yoğunluğu bakımından çok mümkün gözükmese de belli ki gözler bir süre daha Ali Koç’un bu koltuklardan hangisine daha yakın olduğuna bakmaya devam edecek.

ALİ KOÇ İSMİ HİSSLERİ ÇOŞTURDU

Ali Koç’un başkanlığa aday olacağını açıklaması taraftarın yanı sıra Fenerbahçe yatırımcılarını da heyecanlandırdı. Haberin ardından Borsa İstanbul’da işlem gören Fenerbahçe hisseleri güne füze gibi fırlayarak başladı. Gün içinde yüzde 5’i aşan prim yapan Sarı Kanarya hisseleri daha sonra gelen kâr satışları ile yatay bir seyre döndü. Önceki gün 37.92 TL’den kapanan Fenerbahçe hisseleri güne 39.54 TL’den başladı. En yüksek 39.90 TL gören hisseler daha sonra gelen kâr satışları ile günü yüzde 0.26 primle 38.02 TL’den tamamladı. Fenerbahçe hisselerindeki yükselişin ana nedeninin Ali Koç’un başkanlık açıklamalarının yansıması olduğunu belirten ALB Forex Araştırma Uzmanı Onur Altın, “Fenerbahçe’yi önümüzdeki yıllarda daha üst seviyelere taşıyacağına inanılan bir isim” yorumunda bulundu.

3 TEMMUZ SÜRECİNDE ÖNE ÇIKTI

Ali Koç, Fenerbahçe camiasında hep önde gelen isimlerden biri oldu. Ancak ismi en çok 3 Temmuz sürecinde yönetimin arkasında durması ve kulübe sahip çıkmasıyla öne çıktı. Bu süre zarfında popülerliğini artıran Ali Koç, başkanlık için de en çok telaffuz edilen isim haline geldi.