Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, orman köylerinde yaşayan vatandaşlara destek vermeye ve gelir düzeylerini artırmaya devam ediyor.

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından orman köylerinde yaşayanların sosyal ve ekonomik gelişmelerini desteklemek maksadıyla geliştirilen projeler, Adana'da da uygulanıyor.

Kentte, 2016 için planlanan kredi miktarının yoğun talep üzerine artırıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Şimdiye kadar verilen 603 bin lira kredinin yanı sıra 531 bin lira kredi için yeni bir kura çekimi daha gerçekleştirildi."


"Daha önce 7 köyde toplam 30 aileye arıcılık, süt koyunculuğu ve süt sığırcılığı olmak üzere toplam 603 bin lira kredi desteği verilirken, gelen talep üzerine 5 köyde 26 aileye daha süt koyunculuğu ve süt sığırcılığı kapsamında toplam 531 bin lira kredi verildi. Verilen kredilerin yüzde 18'i hibe edilirken, geriye kalanı köylülerin kazanç elde etmeye başlamasının ardından taksitler halinde tahsil ediliyor."

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlık olarak orman köylülerinin "hasmı değil hısmı" olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bölgelerin coğrafi şartlarını göz önüne alarak uygun projeleri hayata geçirmek maksadıyla yüzde 18'ini hibe ettiğimiz krediler veriyoruz. Adana'da 2003 yılından bu yana 24 milyon lira civarında kredi verdik. Bu yıl köylülerimizden gelen talebi geri çevirmeyerek planlanan rakamı neredeyse iki katına çıkardık. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da orman köylülerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."
AA