Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

Pegasus Üst Yöneticisi Mehmet Nane, uçuşlarda elektronik cihaz kısıtlamasına ilişkin, "Uçak içinde internet vermek üzere çalışmalar başlattık. Zor, oyunu bozarmış. Belki bu sayede biz de böyle bir yeni servis sunmaya başlayacağız" dedi.

Nane, cep telefonları dışındaki elektronik cihazların uçak kabininde taşınmasını yasaklama yönündeki karara farklı açılardan bakılabileceğini söyledi.

Düz mantıkla bakıldığında bu yasakların iki boyutu olabileceğine işaret eden Nane, "Bu yasakları, iki şekilde yorumlayabiliriz; gerçekten burada bir tehdit var ve bu tehdide karşı, tehdit bertaraf edilene kadar önlem alınıyor. Diğer boyutta baktığımızda Türkiye'den çok güçlü markalar çıkmaya başladı, burada rekabet edemiyorlar, devlet eliyle bu rekabeti engellemeye yönelik bir girişim. Kalbim diyor ki böyle bir şey olamaz." ifadelerini kullandı.

"KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK"

Nane, dünyada liberal ekonomi sisteminin geçerli olduğunu hatırlatarak, "Bunu yapan ülkeler, liberal ekonomiyi yaratan ülkeler, böyle basit bir yönteme gidemezler. Mutlaka terörist bir olay, istihbarat vardır, kısa süre sonra da bitecek. Bitmeyecekse ve bu tehdit bertaraf edilmeyecekse, bu bizi diğer varsayıma götürüyor. Demek ki bizden korkuyorlar. Ben şunu gördüm iş hayatında; korkunun ecele faydası yok. Rekabette bu tür basit oyunlarla kısa süreli
kazanç elde edersiniz." değerlendirmesinde bulundu.

Yasaklara karşı bazı önlemlerin alınabileceğine de değinen Nane, şunları kaydetti:

"Türk girişimcisi o kadar akıllıdır ki ben Pegasus olarak söyleyeyim yaptığımızı, biz uçak içinde internet vermek üzere çalışmalar başlattık. Zor, oyunu bozarmış. Belki bu sayede biz de böyle bir yeni servis sunmaya başlayacağız. O nedenle böyle basit ayak oyunlarıyla kısa vadeli kazançlar, misafirin uzun vadeli elde etmek istediği fayda ve yararı getirmez. Bunlar serap gibidir, bir görürsünüz, bir yok olur. O nedenle kalıcı rekabetin unsurları; verdiğiniz hizmet, ürün geliştirme kapasiteniz ve misafir memnuniyetinizin kalıcılığıyla pekişir."

THY VE ATLAS GLOBAL'DEN DE HAMLELER GELMİŞTİ

ABD ve İngiltere'ye uçak yasaklarına karşı THY ilk günden bu yana yeni hizmetlerle karşılık verirken, son olarak dün 31 Mart'tan itibaren Amerika uçuşlarında laptop ve tabletlerini teslim eden yolcularına uçak içinde ücretsiz wifi hizmeti vereceğini duyurdu.

Öte yandan Atlasglobal Havayolları da kısıtlamalı elektronik aletleri özel olarak İngiltere'ye taşıyor. İstanbul'dan Londra'nın Stansted Havalimanı'na tarifeli uçan Atlasglobal Havayolları, Atatürk Havalimanı'ndan teslim aldığı kısıtlamaya giren elektronik cihazları korunaklı özel çantalarda muhafaza ederek iniş sonrası yolculara teslim ediyor.