Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Otomobil Volkswagen CEO'sundan önemli açıklamalar - Otomobil Haberleri

    HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

    Emisyon skandalıyla sarslan Volkswagen tüm planlı yatırımlarını gözden geçirme kararı aldı.

    Dr. Martin Winterkorn'un ayrılışının ardından göreve gelen Volkswagen'in yeni İcra Kuru Başkanı (CEO) Matthias Müller (Mueller), Almanya’daki şirket merkezindebugün yaptığı açıklamada güveni yeniden tesis etmenin birinci öncelikleri olduğunu belirtti.

    ACILI GÜNLER

    40 yıla yakın zamandır Volkswagen bünyesinde çalışan CEO Matthias Müller; "Verimlilik programımızı yeniden değerlendireceğiz. Ve açık konuşuyorum, bu ayarlamalar acısız olmayacak" dedi.

    İşte Müller’in açıklamalarından satırbaşları:

    - Yaşananların istihdama etkisini sınırlamak için elimizden geleni yapacağız

    - Krizi yönetmek için büyük maliyet kısıntıları yapmalıyız

    - Diğer araçlarda parça modifikasyonu yapılacak

    - Yazılım güncellemesi bazı araçlar için yeterli olacak

    - Tüm planlı yatırımları gözden geçirme kararı aldık

    - Gerekli olanlar dışındaki yatırımlar ertelenecek ya da durdurulacak

    -6.5 milyar euro bile ödesek cezaların tamamını karşılamak için yeterli olmaz

    PERSONEL MALİYETLERİ ZİRVEDE

    Volkswagen'in satın alma maliyetlerinin zirvede olduğunu söyleyen Müller, bunun yanında personel maliyetinin yüzde 16,7 ile 1997 yılından bu yana en yüksek seviyede olduğunu belirtti. Alman devinin yönetim kurulunun yarısı iş konseyi başkanı Bernd Osterloh da dahil olmak üzere işçi temsilcilerinden oluşuyor.

    Volkswagen'in Wolfsburg'daki merkezinde 60 binden fazla işçi çalışyor.

    ONARIMA ODAKLANACAK

    Şirkete yakın kaynaklar, tasarruf tartışmalarının erken aşamalarında olduğunu, şirketin şimdilik düzenleyecilerin öngördüğü düzeltmelere/onarımlara odaklanacağını belirtti.

    Volkswagen'in yarın, Almanya'da satılan bazı 2,8 milyon dizel araçta hatanın giderilmesi için bir plan sunması bekleniyor.

    Şirket, Alman milletvekillerine hitaben yazdığı 2 Ekim tarihli mektupta ABD'deki testler için tasarlanmış yazılıma sahip yaklaşık 8 milyon otomobilin Avrupa'da satıldığını bildirmişti.

    SADECE ABD'DE 7 MİLYAR DOLARDAN FAZLA CEZA ALABİLİR

    11 milyon hileli dizel aracın onarılmasının oldukça büyük bir maliyeti bulunuyor. Yeni CEO da onarım için ayrılan 6,5 milyar euronun (7,3 milyar dolar) onarımların yanısıra cezaları ve olası hukuki zararları karşılamak için yeterli olmayacağını söyledi. Bu yüzden şirket onarım ya da değiştirme yerine araçlardaki hatayı giderecek yazılım güncellemesi gibi daha basit seçenekleri araştırıyor.

    Sanford C. Bernstein Ltd. analistlere göre emisyon skandalı nedeniyle ödenecek cezalar sadece ABD'de 7,4 milyar dolara ulaşabilir.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ