Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mercedes Benz, Actros, Axor, Atego üçlüsünde mevcut olan çekici, nakliye, inşaat ve dağıtım araçlarının yerine Euro 6 dünyasında yeni ürünler geliştirdi. Mercedes-Benz’in kullanıcılara ihtiyaçlarına uygun modelleri seçme imkanı tanıyan yeni sınıflandırmasında uzun yol ve nakliye araçları Actros, inşaat araçları Arocs, şehiriçi dağıtım araçları ise Atego çatısı altında toplandı. 

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı ve CEO’su Britta Seeger yeni Mercedes-Benz kamyonlarının tanıtıldığı toplantıda, “Bundan yaklaşık 15 yıl önce Atego ile Axor’u, yaklaşık 5 yıl önce de Actros aracımızı üretmeye başlamıştık. Bugün Daimler AG’nin kamyon stratejisi doğrultusunda bu araçlarımızı tamamen yeniliyoruz. Mercedes-Benz’in Euro 6 konusunda Avrupa pazarlarında edindiği uzun ve kapsamlı deneyimiyle ekibimizin müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçları konusundaki bilgilerinin biraraya gelmesi sonucunda Türkiye pazarına olgunlaşmış ürünler sunmamız mümkün oluyor. Güçlendirilmiş motorlarıyla daha ekonomik, asistan sistemleriyle daha güvenli, yüksek kaliteli, dayanıklı ve sağlam yeni araçlarımızın müşterilerimizin beğenisini kazanacağından eminiz. Bir önceki ürün gamımız ile 14 yıldır aralıksız Türkiye kamyon pazarının liderliğini sürdürüyoruz. Yeni ürünlerimizle liderliğimizi korumayı, hatta bir adım ileriye taşımayı hedefliyoruz.“ şeklinde konuştu.

Sülün: “Mercedes-Benz Türk ekibi, müşterilerine en iyi ürünleri sunmak için tüm paydaş ve iş ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edecektir”

Mercedes-Benz Türk’ün yeni kamyon ve çekicilerinin tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Mercedes-Benz Türk Otobüs ve Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, “Efsaneleşmiş ürünlerimiz Actros, Axor ve Atego ile kamyon pazarında hep müşterilerimizin birinci tercihi olduk. Bu başarı bize aynı zamanda büyük bir sorumluluk da yüklüyor. Hizmetimizi sürekli kılmak ve kendimizi geliştirmek zorundayız. Bu çerçevede Euro 6’ya geçiş noktasında sadece motorlarımızı değil, tüm ürün paletimizi yeniledik. Yeni ürün gamında her segmentteki müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak aracımız var. Ürünlerimizde güç, konfor, sağlamlık, çeviklik ve verimlilik temel özelliklerimiz. Verimliliğin içinde çok önemli bir bileşen olarak yakıt ekonomisi var. Yeni Euro6 motorlarımız ve araç dizaynımız önemli yakıt tasarrufu getiriyor. Yaygın ve etkin bayi, satış ve servis ağımız en güvendiğimiz avantajımız. Bu güne kadarki ürünlerimiz, müşterilerimize, alırken, kullanırken ve satarken kazandıran ürünler oldu. Bu geleneği bundan sonra da yenilenen ürünlerimizle sürdürmeyi ve pazar liderliğimizi güçlendirerek devam ettirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu. 

"YENİ MODELLER TÜRKİYE'DE GELİŞTİRİLDİ"

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır ise,

“19.000’in üzerinde bir adetlik bir satış ile kapattığımız 2015 yılı ile beraber Türkiye kamyon pazarında bir dönem daha kapandı. 2016 yılında yeni yönetmelikler, bir yandan Türkiye’de Euro 6 emisyon normunu zorunlu kılarken bir yandan da çeşitli güvenlik donanımlarının araçlarda bulunmasını gerektiriyor. Mercedes-Benz Türk olarak bu yeni gereklilikleri sağlarken efsane olmuş kamyonlarımızı, aynı zamanda tasarım ve geliştirme açısından da bir adım daha ileriye götürerek ürün yelpazemizi tamamen yeniliyoruz.

Şimdi, 2016 yılında, 120 yılı aşkın Daimler tecrübemizle Aksaray Fabrikamızın kuruluşunun 30.yılında kamyonda konfor, güç , dayanıklılık, çeviklik ve ekonomikliği yeniden şekillendiriyoruz. Müşterilerimizin beklentilerini en üst seviyede karşılamak ve hatta aşmak için tasarlanmış olan Actros, Arocs ve Atego kamyonlarımızı pazara sunmaktan gurur duyuyoruz.

Yeni ürün yelpazemizde uyguladığımız yeni sınıflandırmaya göre uzunyol ağır kamyonlar ACTROS, inşaat araçları AROCS, hafif dağıtım kamyonları ATEGO olarak adlandırılıyor. Daimler AG’nin uzun yıllara dayanan Euro 6 deneyimlerini bu yeni ürünlerimizde dikkate aldık. Bu şekilde müşterilerimize gerek yakıt tasarrufu, gerekse güvenlik ve konforda her zaman bir adım önde olma fırsatı sağlıyoruz. Yeni motorlar OM 470, OM 471, OM 934 ve OM 936, 120.000 km’ye çıkan bakım aralıkları ve % 20 oranında düşen bakım maliyetinin yanısıra aracın performansını da yükseltiyor. Yüksek motor freni performansı ve % 20 daha uzun motor ömrü sunan Euro 6 motorlar emisyon değerlerini de düşürüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

EURO 6 MOTOR İLE DAHA DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİ

Yeni Mercedes-Benz kamyon ve çekicilerde başta OM 471 olmak üzere OM 936, OM 934 ve OM 470’in de yer aldığı Euro 6 normuna uygun dört farklı motor seçeneği bulunuyor. Ekonomik, güçlü ve güvenilir yeni nesil motorlar, 120.000 km’ye çıkan bakım aralıklarına bağlı olarak Euro 5 Mercedes-Benz motorlara göre bakım maliyetlerini %20 oranında düşürdükleri gibi aracın performansını da yükseltiyor. Yüksek motor freni performansı ve % 20 daha uzun motor ömrü sağlayan Euro 6 normundaki motorlar karbonmonoksit, azotoksitler, hidrokarbon ve partikül madde emisyon değerlerini son derece düşük değerlere çekiyor. Mercedes-Benz, egzoz sistemine AdBlue ilavesi (SCR), motor giriş havasına eklenen soğutulmuş egzoz gazı (EGR) ve partikül filtresi (DPF) teknolojilerini birleştirerek Euro 6 normunu sağlıyor.