Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji "4,5G ile mobil internet hızı 10 kat artacak" - Teknoloji Haberleri

    Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 4,5G teknolojisinin 1 Nisan 2016 itibarıyla hizmete gireceğini belirterek, "Yeni teknoloji hemen Türkiye'nin her tarafında geçerli olacak diye bir beklenti oluşmasın. Bu, yatırım ve altyapı ile ilgili bir süreç" dedi.

    Yıldırım, yaptığı açıklamada, 4,5G teknolojisiyle Türkiye'de mobil internet hızının en az 10 kat artmasının beklendiğini ifade etti. 4,5G'nin 1 Nisan 2016 itibarıyla resmen devreye gireceğini belirten Yıldırım, "Yeni teknoloji hemen Türkiye'nin her tarafında geçerli olacak diye bir beklenti oluşmasın. Bu, yatırım ve altyapı ile ilgili bir süreç. Yolların şeritlerinin arttırılması gibi akıl ve bilişim yollarında da şerit sayısını arttırmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

    Binali Yıldırım, mevcut durumda, piyasa dinamikleri içerisinde tüketici lehine bir uygulamanın söz konusu olduğunu ve işletmecilerin 4,5G hizmetlerinin yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla SIM kart değişikliklerini halihazırda yürüttükleri kampanyalar kapsamında ücretsiz yaptıklarını anlattı.

    4,5G’ye geçişlerin ücretsiz olması ve tüketicilerin mağdur edilmemesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) ilgili mevzuat kapsamında gerekli tedbirleri alacağını dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

    "4,5G teknolojisi ile daha kısa sürede daha fazla bilgiye erişilecek. Hız artacak ve internette bekleme kalkacak. Bilişimde saniyelerin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Eskiden telefon çevirme yöntemiyle internete giriyorduk. Düştükçe yeniden bağlanıyorduk. Şimdi ise cep telefonları, tabletler her türlü bilgiye erişimi sağlayan akıllı cihazlar. Ulaşımda, trafikte hız felaket, bilişimde ise berekettir."

    4,5G NELER GETİRİYOR?

    BTK tarafından 26 Ağustos 2015'te ihale edilen 4,5G teknolojisi birçok yeniliğe kapı aralayacak. Gündelik hayatta birçok iş ve etkinlik, 4,5G teknolojisi ile kesintisiz mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek.

    Yeni teknoloji, her yerde, tünellerde dahi hızlı internet erişimine imkan sağlayacak. İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu, cihaz ve internet sitesinin durumuna göre değişiklik gösterebilecek.

    Yerli üretimin geliştirilmesine katkı sağlayacak 4,5G ile milli Ar-Ge çalışmaları desteklenecek, M2M (makinalar arası iletişim) uygulamaları yaygınlaşacak. 8 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun en az yüzde 95’i kapsama alanı içerisine alınacak. Otoyol, hızlı ve yüksek hızlı tren hatları ile bir kilometrenin üzerinde uzunluğu olan tünellerin 3 yıl içinde en az yüzde 99'u, bölünmüş karayollarının 6 yıl içinde en az yüzde 95'i ve 10 yıl içerisinde konvansiyonel tren hatlarının en az yüzde 90’ı kapsama alanı içerisine alınacak.

    e-Devlet uygulamaları mobil olarak daha fazla yaygınlaşacak. Medya hizmetleri (canlı yayınlar, görüntü aktarımı) kolaylaşacak. Frekans avantajı ile kırsal kapsama daha kolay olacak ve kırsalda yaşayan vatandaşlar bilgi toplumu hizmetlerinden daha fazla yararlanacak.

    e-Ticaretten mobil ticarete geçilecek, çok yüksek hızlı internetin gelişimi yeni iş alanlarının ortaya çıkmasını sağlayacak.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ