Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji İnternet Akşam üzerine doğru sosyal medyada twitter yasağının kaldırılığı iddia edildi - Teknoloji Haberleri

    HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

    Mikro blog sitesi Twitter'in gece yarısı mahkeme kararı ile kapatılması gün boyu Türkiye'nin birinci gündem maddesi oldu. Fakat akşam üzeri sosyal medya üzerinden yasağın kaldırıldığı söylentisinin yayılması büyük heyecan yarattı. Bazı kullanıcılar, ayarları değiştirmeden direkt olarak Twitter'a girebildiklerini belirtti. Bazıları ise telefondan hala Twitter'a girememelerine karşın akşam üzeri bildimlerin telefonlarına gelmeye başladığını ifade etti.

    Haberturk.com olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nı aradık ve yasağın kaldırılıp kaldırılmadığını sorduk. TİB'den bir yetkili, kendilerine de bu yönde ihbarlar geldiğini fakat yasağın kaldırıldığına dair kendilerine bir mahkeme kararının ulaşmadığını ve yasağın aynen yürürlükte olduğunu söyledi. Ulaştığımız TİB yetkilisi, kullanıcılarının Twitter'a direkt olarak nasıl girdikleri konusunda herhangi bir bilgilerinin de olmadığını sözlerine ekledi.

    BAKAN'DAN SÜRPRİZ AÇIKLAMA

    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Twitter ile ilgili bir açıklamada bulundu. Işık, "Twitter yetkilileriyle görüşmeler devam ediyor. Bir mutabakat oluşursa erişim açılacak. Daha önce bunu Youtube’da yaşadık. Şimdi de benzer bir durumla karşı karşıyayız. Ama sorun çözülüyor. Twitter Türkiye'de bir temsilciyle mahkemelerin verdiği kararları uygulamaya yönelik taahhüt verdiği an, engelleme ortadan kalkar. Bizim amacımız özgürlüklerin kısıtlanması değil, hukukun işlemesinin sağlanması." dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ