Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Bilgi Yaşam Temmuz Evde bakım maaşı ne kadar oldu, yüzde kaç zamlandı? 2024 Evde bakım maaşı yatan iller sorgulama ekranı Evde bakım aylığı ne kadar?
    1

    Evde bakım maaşı sorgulamaları Temmuz ayının ilk haftası itibariyle devam ediyor. 2024 ocak zammının ardından memur ve emekli maaşları belli oldu. 6 aylık enflasyon farkına göre belirlenen memur maaşlarında güncel zam oranı yüzde 19,31 olarak açıklandı. Peki Evde bakım maaşı ne kadar oldu? Temmuz Evde bakım maaşı yatan iller sorgulama ekranı

    2

    ZAMLI EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

    Evde bakım maaşı Temmuz memur ve emekli zammı sonrası değişti. Son açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte memur ve memur emeklilerine yüzde 19.31 zam yapıldı.

    EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

    Memur ve memur emeklileri yüzde 19,31 oranında, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 24,73 oranında zam yapıldı. Böylece evde bakım maaşları da 9 bin 77 TL oldu.

    3

    EVDE BAKIM MAAŞI TEMMUZ AYI ÖDEMELERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

    Evde bakım maaşı ödemeleri her ayın 15'inde yapılıyor. Dolayısıyla evde bakım maaşı Temmuz ayı ödemelerinin 15 Temmuz'da başlaması bekleniyor.

    Evde bakım maaşları, 6 aylık enflasyon oranı doğrultusunda zamlanıyor. Ödemelerin bu ay zamlı yapılmaması halinde zam farklarının Ağustos ödemeleriyle birlikte verilmesi bekleniyor.

    4

    SMS İLE EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

    Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

    E-DEVLET İLE EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

    e-Devlet'in "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

    5

    EVDE BAKIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

    Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

    Gelir kriterlerinin uygun olması,

    Bakıma muhtaçlık kriteri,

    Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

    Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ