Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Fenerbahçe neden kazanamıyor? - Futbol Haberleri
    1

    ANALİZ | YAĞIZ SABUNCUOĞLU

    Sezon başından beri Fenerbahçe'de işler bir türlü yolunda gitmiyor. Çekilen şutlardaki düşük isabet ve hücumdaki plansızlık, Fenerbahçe'yi içinden çıkılması zor bir belirsizliğe sürüklüyor. Geçtiğimiz hafta Beşiktaş galibiyetiyle birlikte hafta içinde bir hava yakalanmıştı ta ki dün geceye kadar...

    2

    Aslında derbide de gelecek haftalar adına umut vermeyen bir tablo vardı. Tabelaya bakıldığı vakit Fenerbahçe maçı 2-1 kazanmıştı fakat kaleyi bulan 3 şut vardı. Aslında bu rakam yanıltıcı bir rakamdı çünkü Fenerbahçe çektiği şutlarda kaleyi sadece 1 kez bulmuştu.

    3

    'Madem 1 kez buldu, neden verilerde 3 kez?' dediğinizi duyar gibiyiz. Fenerbahçe'nin iki golü de penaltıdan gelmesi ve penaltıların da isabetli şut sayılıyor olması, akan oyunda kaleyi bulan sadece 1 isabetli şutu olan Fenerbahçe'nin verilerini bir anda 3 maça çıkarıyordu.

    4

    Valbuena, Janssen, Mehmet Ekici, Giuliano gibi şutör oyunculara sahip Fenerbahçe, bu oyuncuların temel özelliklerini bir türlü sahaya yansıtamıyor. Alanyaspor maçı dışında maç başına henüz 4 isabetli şutun üzerine çıkılmadı.

    5

    Alanyaspor maçında kaleyi bulan 7 şut vardı. Belki de o maç bu sezon özelinde Fenerbahçelileri oyun anlamında tek tatmin eden maçtı.

    6

    Aslında Fenerbahçe, 6 maçta 86 şut çekerek maç başına 14 şut çekerek ciddi bir ortalama yakalamış durumda ama amiyane tabirle karavana şutlar, Fenerbahçe'ye gol getirmeyi başaramıyor.

    7

    Alanyaspor maçını bir kenara bırakırsak, 6 maçta 10 gol atan Fenerbahçe, uzun yıllardan sonra maç başına 1,6 gol ortalaması ile bu söylemlerimizin de altını dolduruyor. Alanya maçında 1, Beşiktaş maçında ise atılan 2 penaltı golü, gol verilerini yükseltirken aslında bir diğer gerçekten de bizleri uzaklaştırıyor.

    8

    Aykut Kocaman'ın inandığı üzere 'Fenerbahçe her hafta daha da gelişecek' sözleri, aslında verilere yansımıyor. Kocaman, bilimsel verilere inanan ve onların çerçevesinde takımını yönetip, çalıştıran bir teknik adam.

    9

    Göztepe maçında kaleyi bulan isabetli şut sayısı 4 iken, son iki maçta (Beşiktaş ve Akhisarspor) bu rakam sadece '1' oldu.

    10

    Akhisar karşısında ise sahada iyi durmayan ve oynamayan bir Fenerbahçe vardı. 90 dakikada ceza sahası içinden çekilen tek şut Giuliano'dan geldi. O da kaleyi bulmadı. 7 dakika uzatmayla birlikte 97 dakika süren maçta kaleyi bulan tek şut ise Mehmet Ekici'den, o da 56. dakikada gerçekleşti.

    11

    Bir diğer sorun ise Fenerbahçe'nin hücum oyuncuları, ceza sahasına girmiyor. Fenerbahçe'nin 11 kişi oynadığı bölümdeki ısı haritası... Ceza sahasına dikkat...

    12

    Fenerbahçe'nin kağıt üzerinde santrfor oynayan 2 ismi; Janssen ve Soldado'nun ısı haritası. Ceza sahasına girmeyi unutan bir F.Bahçe...

    (Isı haritaları ve Şut verileri Mackolik.com'dan alınmıştır)

    13

    Fenerbahçe'nin şampiyonluk yolundaki ezeli rakipleri ise kaleyi bulma konusunda sarı-lacivertlilere göre daha başarılılar. İstatistiklerde de Beşiktaş en fazla şut çeken takım(97 şut) olarak zirvede, En çok isabetli şut çeken takım konusunda ise Galatasaray ile zirveyi paylaşıyorlar (6'şar şut)

    14

    GALATASARAY | MAÇ BAŞINA İSABETLİ ŞUT: 6

    BEŞİKTAŞ | MAÇ BAŞINA İSABETLİ ŞUT: 6

    15

    Son dönemlerde maalesef ki hakemler ülkemizde sıkça konuşulmaya başlandı. Haklıdır, haksızdır o tartışmalara girmek, futbolun saha içi tarafını seven biri olarak benim alanımın dışına giriyor.

    16

    Bu sebepten dolayı Fenerbahçe önce sahada iyi olmalı ki daha sonra dış etkenlere eğilebilsin ama Fenerbahçe için gösterilen haklı/haksız kartlardan daha önemlisi, saha içinde yetersiz oluşu gerçeği...

    17

    Kapanışı da dün geceden bir kareyle yapalım. Fenerbahçe'nin aslında birçok maçta bizlere verdiği bir görüntü bu. 'Fenerbahçe'nin bir hücum planı yok' diye sıkça dile getiriyorum. Neden bir oyun planı yok? diye soranlara ise cevabı sahadaki oyuncular veriyor.

    18

    3. bölge ile 2. bölge arasındaki uçurum, Akhisarspor'a karşı çıkılan standart bir atakta bile büyük sorunu gözler önüne seriyor.