Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Gaziantep, Şahinbey Belediyesi, Gaziantep kaçak bina, Gaziantep kaçak bina yıkım kararı, Şahinbey Belediyesi'nin sattığı bina kaçak çıktı,

    Yusuf KILIÇ / GAZİANTEP

    2010 yılında binayı Şahinbey Belediyesi'nden satın aldıklarını ifade eden Baharoğlu Giyim firması sahibi Mehmet Baharoğlu, "Biz bu binayı 2010 yılında belediyeden satın aldık. Bize iki tapu verdiler. 27.05.2010 tarihinde bu binanın parasını belediyeye ödedik. Satın aldığımız günden bugüne binada hiçbir işlem yapmadık ve tek bir çivi bile çakmadık. Belediye yetkilileri 20 Ocak 2015 tarihinde 'binanız kaçak, yıkılacaktır' diye bir yazı gönderdiler. Biz de buna itiraz ettik. Bizim binamız kaçak değil, elimizdeki evrakları belediyeye verdik. Binanın özellikleri satın aldığımı gündeki ile aynı. Biz buraya çalışma ruhsatı da aldık. Ama itiraza rağmen yıkım kararı çıktı" dedi.

    "BELEDİYEDİR, KANUNU İYİ BİLİYORLARDIR"

    Baharoğlu, belediye'nin kendi sattığı binaya nasıl kaçak işlemi yaptığını ve yıkım kararı aldığını anlayamadığını dile getirerek, "Binada hiçbir işlem yapmamışken kaçak olduğunu söylediler. Belediyedir, kanunu iyi biliyorlardır diye sesimizi çıkarmadık. Yıkma kararı aldılar. Belediye ekibimiz taahhüt edilen tarihte gelmesini bekliyoruz. Geldiklerinde biz hiçbir tepki göstermeyeceğiz. Davulla zurnayla karşılayacağız. Gelsinler buyursunlar kanunun gereğini yapsınlar. Biz hukukun üstünlüğüne inanan insanlarız ama biz bunun kanunsuz olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

    Binada yaklaşık 130 kişinin çalıştığı, bu sayının zaman zaman 200 kişiyi bulduğu öğrenilirken, bazı işçilerin işsizlikle karşı karşıya olduğu belirtildi. Baharoğlu, çevre illerde de fabrikalarının da bulunduğunu vurgulayarak, "Burada çalışan arkadaşlarımızı çevre illerdeki fabrikalara yönlendireceğiz. Ancak, burada çalışan arkadaşlarımız başka bir şehre gidip çalışabilirler mi onu bilemiyorum. Şu anda görünen bu fabrikamızda çalışanlarımızın bir çoğu başka bir şehre gidip gelemeyecekleri için işsiz kalacaklar" dedi.

    Yıkım kararı üzerine binanın cephelerine "Şahinbey Belediyesi tarafından 20.01.2015 Salı günü binamızın 4. katı yıkılacaktır. Bina çevresine araç park etmeyiniz. Aksi takdirde doğacak hasardan firmamız sorumlu değildir" yazılı uyarı afişi asıldı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ