Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Cumhurbaşkanı Erdoğan: Birilerinin tatmini için İstanbul halkının hukukunu çiğnetmeyiz | Son dakika haberleri

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs dolayısıyla farklı sektörlerden gelen işçileri Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

    - 434 kardeşimiz aramızda bulunuyor. Sizlerin nezdinde tüm işçi kardeşlerimizin 1 Mayıs bayramını gönülden tebrik ediyorum. 1 Mayıs ne yazık ki yıllarca 1977 yılındaki katliamının sembolü olarak anıldı.

    'TAKSİM MEYDANI ISRARI ART NİYETLİ'

    - Taksim meydanıyla ilgili ısrarı yanlış, hatta art niyetli bulduğumu söylemeliyim. Taksim'de miting yapmayı hangi siyasi lider istemez ama orası miting yapmaya uygun bir yer değil. Orada miting yapmak demek ogün tüm İstanbul'u felç etmek demektir.

    '1977'TEKİ ACI OLAYLA İLGİLİ HASSASİYETİ BİLİYOR VE SAYGI DUYUYORUZ'

    - Kadıköy meydanının miting alanı olmaması gerek. Her mitingde orada cem çerçeve ne varsa gidiyor. Bu yazık günah değil mi. 1 Mayıs'ı zaten resmi tatil olarak ilan etmişiz. 1977'deki olaylarla yaşanan acı olayla ilgili hassasiyeti biliyor ve saygı duyuyoruz.

    'BİRİLERİNİN TATMİNİ İÇİN İSTANBUL HALKININ HUKUKUNU ÇİĞNETMEYİZ'

    - Kimse kusura bakmazın birilerinin kendi tatmini çin İstanbul halkının hukukunu kimseye çiğnetmeyiz. Herkes Taksim'e kilitleniyor. 'İlla miting yapacağız' derseniz bunun adı anma değil kaos çıkarma olur.

    - Çalışanan hakkını tam olarak verme konusunda ecdadımız çok titiz davranmıştır.

    "RABBİM 'KARŞIMA KUL HAKKIYLA GELME' DİYOR"

    - Hiç kimsenin başkasının hakkına göz dikmesi düşünülemez. Rabbim "Karşıma kul hakkıyla gelme" diyor. Çok zengin olabilirsin ama kul hakkın varsa yandın.1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü bu anlamda değerlendirmemiz lazım. Bu süreci destekleyeceğimi, işçilerimizle sonuna kadar kolkola yürüyeceğimizi söylüyorum. İşçilerimiz benim için kutsaldır. Hak arama mücadelenizi de destekliyorum.

    'BALTIMOR'DAKİ, FERGUSON'DAKİ SİYAH İNSAN DEĞİL Mİ?'

    - 2013 baharından beri çok ibret verici manzaralar yaşadık. Gezi olaylarıyla başlayan süreçte bir takım ülkeler Türkiye'yi sürekli eleştirdi. Gezi olayları sırasında canlı yayın yaparak Türkiye'yi karalayanların diğer ülkelerdeki olaylar karşısında üç maymunu oynadıklarına şahit oluyoruz. Ferguson'da Baltimor'da öldürülen siyahlar insan değil mi? Göstericilere orantısız şiddet uygulandığı konusunda herhangi bir eleştiri duymadım. Mısır'da 2 bine yakın idam kararı verildi. Batı'dan ses çıkmıyor.

    - Bizde devlet terörü olarak yaftalanan önlemler orada güvenlik önlemi oluyor. Bizdeki vandallara çapulcu dediğimiz için bizi linç edenler ABD'dekilere böyle denmesinden hiç rahatsız olmadı.

    'BİRİ KURŞUNLA ÖTEKİ KUMPASLA...'

    - Paralel ihanet çetesi bölücü örgütle el ele vermiş yeni planlar yapıyor. Arka kapılardan girip görüşmeler yapıyorlar. Muhtemelen seçimleri manipüle etmeye yönelik çalışmalar yapıyorlar. Biri insan katlediyor, öteki hukuku katlediyor. Biri kurşunla, öteki kumpasla milletimizin istiklaline kastediyor.

    'ÇÖZÜM SÜRECİ İSTİSMAR ARACI OLARAK KULLANILAMAZ'

    - Türkiye'de çözüm sürecini başlatan ve bugüne getiren siyasi irade olarak devletin gösterdiği kararlılıktır. Çözüm sürecinin herhangi bir partinin istismar aracı olarak kullanılması söz konusu olamaz. Bizi hukuk üzerinden vurmaya kalkanlar tıpkı diğerleri gibi hüsrana uğrayacaklar.

    'ASGARİ ÜCRET AÇIK ARTIRMAYA ÇIKTI'

    - Bugünlerde bakıyoruz asgari ücret açık artırmaya çıkarıldı. Bir tanesi 1.500 diyor, öteki 1.800 diyor, bir başkası 5.000 diyor... Bunlar asgari ücretin ne olduğunun farkında değil. Asgari ücret nedir?... Diyelim devlet 1.000 lira dedi. 1.000 liranın altında hiçbir işveren işçisine ücret veremez ama bunun ucu açıktır. Hem en az bin lira vereceksin sosyal güvencelerini de bunun üzerinden teminat altına alacaksın. Biz göreve geldiğimizde 184 liraydı bugün bin liraya çıktı.

    - Bütün öğrencilerimize akıllı tahtaları ve bilgisayarları ulaştırıcağız.

    'İMAN ÖYLE BİR ŞEY Kİ TEKEDEN SÜT ÇIKARTIR'

    - 12 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Batı dünyası Marmaray'ı görünce şaşıyor. Gelecek yıl Avrasya Tüneli bitiyor. Bunları 10-15 sene önce konuşsaydık inanır mıydınız? Ama iman öyle bir şey ki tekeden süt çıkartır.

    'O ZAMAN AYRICA TEŞEKKÜR ETMEN LAZIM'

    - Geldiğimizde 26 havalimanı vardı Türkiye'de şimdi 53 tane var. Hakkari'ye havalimanı yapacağız müteahhit tehdit ediliyor, makinalar yakılıyor. Baraj yapılıyor onlara aynı şekilde. Bunlar Kürt kardeşlerimin istismarından başka bir şey değildir. Neymiş barajlar terörü engellemek için yapılıyormuş, o zaman ayrıca teşekkür etmen lazım. Bu ayın ortalarında engellemelere rağmen Hakkari Havalimanı'nı açacağız.

    - Bunların hayal bile kuramayacak kadar körleşmiş zihniyetleri var. Bir yandan da ülkenin yönetimine talip oluyorlar Allah korusun...

    MGSB MADDELERİ DELİL (Paralel yapı)

    -Milli Güvenlik Kurulu’nda aldığımız kararla Milli Güvenlik Siyaset Belgesi içerisine ‘legal görünüm altındaki illegal yapılanmaları’ artık oraya koyduk ve hükümetimize de bunu tavsiye kararı olarak gönderdik.

    -Milli Güvenlik Siyaset Belgesi içinde yer alan maddeler artık bir delil, mesnet teşkil edecek.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ