Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Türkiye'ye 11 tır kaçak ceviz ve fıstık getirildi

    Artvin'de, İran'dan ülkeye kaçak ceviz ve fıstık getirdikleri belirlenen 11 tır sürücüsü, Gürcistan'a geçmek isterken yakalandı.

    Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Sarp Sınır Kapısı'ndan yurt dışına çıkmak isteyen İran plakalı 6 tırın sürücüsünün, tırları Gürcistan'a geçemediğinden yüklerinin başka plakalı araca aktarılması için Mülki İdare Amirliğine başvurduğu belirtildi.

    Amirlik tarafından "araçların gümrük müdürlüğünün sorumluluğunda, kaçak istihbarat müdürlüğünün gözetiminde kontrol edilerek işlemlerin yapılması" talimatı verildiği bildirilen açıklamada, kontrollerde, tırların mühürlerinin koparıldığı ve bir şekilde yapıştırıldığının tespit edildiği vurgulandı.

    Detaylı incelemede, tırların yükünün tuz olarak beyan edildiği ancak İran'dan ceviz ve fıstık yüklü geldiğinin belirlendiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

    "Ceviz ve fıstıkları yurt içinde boşalttıktan sonra tuz yükledikleri tespit edilmiştir. Aynı gün Gürbulak Sınır Kapısı'ndan gelen ve Gürcistan'a gitmek isteyen 5 Türk plakalı tırda da aynı durumla karşılaşılmış olup, 11 tıra Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla el konulmuştur. İndirildiği düşünülen cevizin gümrüklenmiş değeri 7 milyon 282 bin lira, fıstığın değeri ise 2 milyon 968 bin lira olarak değerlendirilmektedir."

    Öte yandan, ifadesi alınan 11 tır sürücüsünden İran uyruklu 6'sının sınır dışı edildiği, diğerlerinin ise serbest bırakıldığı öğrenildi.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ