Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem cinsel taciz cinayetlerinde profil aynı
    1

    Necmettin ÇUHADAROĞLU / Öznur KARSLI / GAZETE HABERTÜRK

    Kayseri’de matematik öğretmeni Bayram Özcan’ın cinsel istismarına uğradıktan sonra intihar eden Cansel B.K.’nın (17) ölümüyle ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.

    2

    Genç kızın yaşadıklarını anlattığı arkadaşının ders sırasında ağladığı, bunun üzerine rehber öğretmenle görüştürülünce Cansel’in başına gelen olayı anlattığı belirtildi.

    3

    Olaydan haberdar olan okul yönetiminin pazartesi günü Cansel’i çağırıp konuyla ilgili görüştüğü ve “Ailene biz mi haber verelim sen mi haber verirsin? Okul dışında gerçekleşen bir olay ama adli bir vaka. Anne- babanı okula davet edeceğiz” dediği öğrenildi.

    4

    CANSEL’İN FENALAŞTIĞI AİLESİNE SÖYLENMEDİ

    Bunun üzerine genç kızın fenalaştığı ve okula gelen ambulansta müdahale edildiği, ancak bunun aileye bildirilmediği belirtildi. Salı günü de okul yönetiminin Cansel’e “Ailene haber ver ya da biz vermek zorundayız” dediği öne sürüldü.

    5

    Bu görüşmelerden sonra çarşamba günü okul çıkışında Cansel’in eve gidip banyoda kapıyı kilitleyip babasının beylik tabancasıyla intihar ettiği bildirildi.

    6

    Öte yandan öğretmen Bayram Özcan’ın, Cansel’e Talas İlçesi’nde boş bir arazide otomobilde cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi.

    7

    OKUL YÖNETİMİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

    Bu arada olayı gizlemeye çalıştıkları ve gereken işlemleri yapmadıkları iddiasıyla açığa alınan okul müdürü ile öğretmenlerin cumartesi günü emniyette ifadelerinin alınmasının ardından mahkemeye sevk edildikleri öğrenildi.

    8

    Okul müdürü E.E. ile müdür yardımcısı M.T.İ.’nin adli kontrol şartı, müdür yardımcısı A.E. ile rehber öğretmenler Z.A. ve K.C.’nin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı ifade edildi.

    9

    ACILI BABA: AFFETMEYİZ

    Cansel’in ailesi Kırşehir’in Kaman İlçesi’nde taziyeleri kabul ediyor. Acılı baba Mustafa K., “Yaşanan süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Kesinlikle zanlıyı affetme gibi bir durumumuz söz konusu değildir” dedi.

    10

    Evli ve 2 çocuk babası olan Bayram Özcan’ın (39), BM desteğiyle düzenlenen Mor Sertifika Programı Semineri kapsamında ‘cinsel şiddet, cinsel taciz vakaları, çocuk gelinler’ konularında eğitim gördüğü ve sertifikalandırıldığı ortaya çıktı.

    11

    'TÜRKİYE'DE EVLİ ERKEKLER BU SUÇLARA KARIŞIYOR'

    Kayseri’de, lise öğrencisi Cansel B.K. öğretmeninin tecavüzüne uğradıktan sonra intiharı seçti. Tecavüz zanlısı Bayram Özcan evli ve çocukluydu.

    12

    Türkiye’yi yasa boğan Özgecan Aslan’ın katili Suphi Altındöken ile Kayseri’de şeker toplamaya giden 3 çocuğa tecavüz edip öldüren zanlılar da evli ve çocukluydu.

    13

    İstanbul’da Bağdat Caddesi’nde genç bir kıza tecavüz eden, Rize’de çocuklara cinsel istismarda bulunan 56 yaşındaki sosyal hizmetler müdürü de benzer profilde insanlardı. Bu acı olaylar “evli, çocuklu bir aile babasının nasıl cinsel saldırgan olabileceği” sorusunu akıllara getirdi.

    14

    Uzmanların çoğu, cinsel saldırganların profillerinin kategorize edilemeyeceği görüşünde, ancak “Çocuklukta istismar yaşayan kişi, evli de olsa risk altında” diyor. İşte uzmanların görüşleri...

    15

    Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer NARLI: ARAŞTIRILMASI GEREKEN BİR KONU

    “ABD’deki tecavüzcülerin profiline baktığımız zaman genç ve bekâr erkekler olduğunu görüyoruz. Ancak Türkiye’de ise genç evli ya da orta yaşlı erkekler bu suçlara karışıyor. Son derece mazbut insanlar arasından da çıkabiliyor. Bu ilginç bir tablo ve araştırılması gereken bir konu.”

    16

    Ruh Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Şahika YÜKSEL: İSTİSMARCI, EVİMİZDEKİ BİR ERKEK DE OLABİLİR

    “İstismarcı sokaktaki yabancı değil hepimizin evinde yaşayan bir erkek de olabilir. ‘Öğretmenler, hukukçular, ilahiyat hocaları suç işlemez’ diye bir şey geçerli değildir. Bir erkeğin aktif cinsel yaşantısının olması cinsel istismarcı olmayacağının delili de değildir.”

    17

    Türkiye Psikiyatri Der. Medya Koord. Doç. Dr. Burhanettin KAYA: MUTLU OLAN DA SUÇ İŞLEYEBİLİR

    “Tecavüze uğrayan kişi büyük olasılıkla eşine de tecavüz edebiliyor. Mutlu evliliği, başarılı cinsel hayatı olan da suç işleyebilir. Kişinin unvanı, medeni hali ya da çocuk sahibi olup olmama durumu risk oluşturmada etkili olmuyor.”

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ