Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Tokat'ta ölen hastanın yakınları şikayetçi oldu

    Tokat'ta kalp ağrısı şikayetiyle gittiği özel hastanede ameliyata alınan ve sonrasında yaşamını yitiren 60 yaşındaki Halil Aslan'ın yakınları, 'doktor hatası' bulunduğunu iddia ederek savcılığa suç duyurusu yaptı.

    Tokat'ta merkeze bağlı Eze köyünde yaşayan evli ve 5 çocuk babası Halil Arslan, 8 gün önce kalp ağrısı şikayeti nedeniyle oğlu Selçuk Arslan tarafından Tokat Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Burada anjiyo cihazı olmadığı gerekçesiyle kentte faaliyet gösteren özel bir hastaneye sevk edildi.

    Tedaviye alınan Arslan'ın, tıkalı damaları anjiyoda açılmayınca hemen ameliyata alındı. Yaklaşık 6 saat süren ameliyatın ardından yoğun bakım odasına alınan Halil Arslan, sabah saat 04.00 sıralarında öldü. Ailesi tarafından hastane morgundan cenazesi alınan Halil Arslan, köyünde toprağa verildi.

    KARDEŞİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

    Olay sonrası kardeşi Kadir Arslan, özel hastane hakkında doktorların ihmali bulunduğu iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ağabeyinin sadece kalp ağrısı şikayeti ile gittiği devlet hastanesinden özel hastaneye sevk edildiğini, sonrasında ise 2 saat sürecek denilen ameliyattan 6 saat sonra çıkalıldığını ve hayatını kaybettiğini belirten Kadir Arslan şöyle dedi: ''Özel hastaneye gittiğimde doktor M.E.S. ile görüştüm. Doktor bana hastanın damarının tıkalı olduğunu, anjiyo da açamadıklarını, hastanın ameliyat edilmesi gerektiğini aksi takdirde öleceğini söyledi. Ameliyatın 2 saat süreceğini ifade ederek bizi ikna etti.Saat 17.00 sıralarında ameliyata alındı. Gece 01.00'da ameliyattan yoğun bakım odasına alındı. Sonrasında bize doktor hastanın ölüm riskinin yüksek olduğunu, Allah'tan ümidin kesilmeyeceğini, kalbinin durduğunu, cihaza bağlandığını, hastanın 72 saat cihazda kalması gerektiğini söyledi. Sabaha karşı 04.00'da doktor hastayı kaybettiklerini söyledi. Ertesi gün ben ağabeyimi defnettim. Daha sonra hastane yönetimi ile görüşerek ölüm nedeni ile ilgili izahta bulunmalarını istedim. Herhangi bir izahta bulunamadılar. Tıbbi terimler kullanarak hastayı kaybettiklerini söylediler. Hukuki süreci başlattım. Ölüm raporunda 'normal ölüm' yeri işaretlenmişti. Benim hastam normal ölmedi, öldürüldü."

    Öte yandan hastane yönetimi ise olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Şikayet üzerine Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

    DHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ