Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İstanbul İstanbul'da taşınma hareketliliği raporu

    GAZETE HABERTÜRK

    İlk kez açıklanan ‘İstanbul Taşınma Hareketliliği’ raporuna göre, İstanbul’da 39 ilçe arasında en fazla göç veren ilçe yüzde 15 ile Kadıköy olurken, en az göçü yüzde 4 ile Kartal verdi. İlk çeyrekte taşınma hareketliliği 2015’e göre yüzde 30 artış gösterdi

    TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’nin desteğiyle Reidin tarafından hazırlanan “İstanbul Taşınma Hareketliliği” 2016 ilk çeyrek raporu açıklandı. Raporun ölçümlenmesinde, İstanbul Evden Eve Nakliyeciler Derneği’nin (İSTEEND) Ocak-Mart 2016 döneminde gerçekleştirdiği konut tipli ve İstanbul içi taşımacılık işlemlerinden elde edilen bilgilerden yararlanıldı.

    Rapora göre, 2016 yılının ilk çeyreğinde taşınma hareketliliği 2015’in son çeyreğine göre yüzde 30 artış gösterdi. İlk kez açıklanan İstanbul Taşınma Hareketliliği raporunda, İstanbul’da 39 ilçe arasında en fazla göç veren ilçe yüzde 15 ile Kadıköy oldu.

    Kadıköy’ü yüzde 11’le Maltepe, yüzde 8’le Ataşehir, yüzde 5’le Ümraniye ve yüzde 4’le Kartal izledi. Kadıköy’den yapılan taşınma işlemlerinin yüzde 43’ü yine Kadıköy’e gerçekleşti. Kadıköy’den Ataşehir’e taşınma oranı yüzde 15, Üsküdar’a taşınma oranı ise yüzde 8 olarak gözlemlendi.

    39 ilçe arasından en fazla göç alan ilçe yüzde 11 ile Maltepe olurken, Maltepe’nin en fazla göç aldığı ilçe yüzde 59’la yine Maltepe oldu. Maltepe’yi yüzde 7 ile Ataşehir ve Kadıköy izledi. Taşınma nedenleri arasında kentsel dönüşüm önemli bir ölçüt olurken, Kadıköy’den taşınanların yüzde 40’ı taşınma nedeni olarak kentsel dönüşümü gösterdi.

    EN ÇOK GÖÇ İSE İZMİR’E

    Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı göç haritası istatistikleri verilerine göre, İzmir’e iç göçün artış eğilimine geçtiği ve tüm iller arasında en çok İstanbul’dan İzmir’e göç edildiği belirtildi. Buna göre, 2015 yılında 16 bin 129 İstanbullu İzmir’e göç etti. İstanbul’dan İzmir’e göçü ve konut piyasasına yansımasını İzmir’in inşaat sektörünün önde gelen isimleri aradiginkonut.com’a değerlendirdi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ