Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den Ramazan mesajı

    Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, her Ramazan'da farklı bir tema üzerinde durduklarını hatırlatarak, bu seneki Ramazan temasının ise "Gelin Gönüller Yapalım, Bu Ramazan ve Her Zaman" olacağını bildirdi.

    Görmez, hayırsever iş adamı tarafından Mavikent Sanayi Sitesi'nde yaptırılan Abdulkadir Konukoğlu Camisinin açılışında yaptığı konuşmada, yapılan tüm dualarda şehitleri anmanın boyunlarının borcu olduğunu söyledi.

    Türkiye'de hayırseverlerin de destekleriyle önemli mabetler yapıldığını anımsatan Görmez, içerisinde ibadetlerini yapabilecekleri mabedi olmayan çok sayıda Müslüman ülkesi olduğuna dikkati çekerek, bu noktada Konukoğlu ailesinin yakında Fildişi'nde yeni bir cami yapacağını vurguladı.

    Camiler inşa etmenin önemini belirten Görmez, şöyle konuştu:

    "Mabetleri inşa etmek elbette çok önemli. Ama tüm bu camilerin asıl gayesi, insanları imar etmektir, insanoğlunun gönül dünyasını imar etmektir. Fakat şu unutulmamalıdır, insanlar mabetler için değildir mabetler insanlar içindir. Bizde mabetler, insanın hiçliğini ve yokluğunu ifade edebileceği tapınaklar değildir, bizde kalbini ve gönlünü imar edeceği mekanlardır.

    O yüzden hep birlikte genç ve çocuklarımızla ilgilenerek, insanların gönül dünyasını imar etmeye ekstra zaman ayırmalıyız. Birlikte cami içerisinde, müminler arasındaki birliği, beraberliği inşa edebilmeliyiz. O yüzden biliyorsunuz her Ramazan'da bir tema üzerinde duruyoruz. Önceki sene 'Vakit İyilik Vaktidir, Bu Ramazan ve Her Zaman', geçen sene 'Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın, Bu Ramazan ve Her Zaman' demiştik. Bu Ramazan, temamız da 'Gelin Gönüller Yapalım, Bu Ramazan ve Her Zaman' diyeceğiz. Rabbinden mahrum kalmış gönülleri Rabbimizle buluşturalım, gönülleri inşa edelim, gönül kırmayalım, yapalım."Daha sonra cuma namazını kıldıran Görmez, verdiği hutbede ise namazın önemine dikkat çekti.

    Gençlere seslenen Görmez, "Yüce Peygamberimiz ideal gençleri tasvir ederken 'Neşeyi ve mutluluğu Rabbine ibadet ederken bulan gençlik' diye buyurmuştur. Genç kardeşlerim, neşe ve huzuru günah yuvalarında asla bulamazsınız. Gece hayatınızı tükettiğiniz mekanlarda da bulamazsınız. Neşe ve huzuru O'nla buluşmakta, O'nla ibadette olduğunu unutmayalım." diye konuştu.

    Namaz kılarken huşu içerisinde olmanın önemini anlatan Görmez, hadis-i şeriflerde olduğu gibi herkesin namaz kılarken "Dünyayla vedalaşır" gibi bir düşüncede olması gerektiğini sözlerine ekledi.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ