Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Genelkurmay Başkanlığı'nın önceki gün yaptığı açıklamada, tutuklanan Orgeneral Akın Öztürk'ün, Akıncı Üssü'ne Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın talimatıyla gittiğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından hükümet, Genelkurmay'a "Hakkında soruşturma olan biriyle ilgili kamuoyuna açıklama yapmak yanlıştır. Bir tanıklığınız varsa bunu soruşturmayı yapan savcılara, mahkemelere iletebilirsiniz" diye tepki gösterdi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası, darbeye katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Org. Akın Öztürk için Genelkurmay Başkanlığı, "Ayrıca Hv. K. Komutanı, Ankara’da Akıncı Üssü lojmanları bölgesinde bulunan Orgeneral Akın Öztürk’ü arayarak kendisine 4’üncü Ana Jet Üssü Akıncı’dan kalkan uçakların yasa dışı olduğunu, ivedilikle Akıncı’ya giderek oradaki kalkışmada bulunanları ikna etmesini istemiştir" açıklaması yapmıştı.

Genelkurmay'ın bu açıklamasının hükümet tarafında rahatsızlığa yol açtığı iddia edildi. Hürriyet gazetesi yazarı Deniz Zeyrek'in haberine göre, hükümet tarafındaki bu rahatsızlık Genelkurmay'a iletildi. Hükümet tarafından, "Akın Öztürk, iznini erken kesip Ankara’ya dönmüş. Başka bir yere değil, doğrudan darbenin yönetim karargâhına dönüşen Akıncı Üssü’ne geçmiş. Damadının başında olduğu filo işin içinde. Savcılık bütün bunları değerlendirerek bir soruşturma yürütüyor. Hâkim bir karar vermiş. Bütün bunlara karşın Org. Öztürk’ün lehine olduğuna inandığınız bir bilgiyse, gidin soruşturmayı sürdüren savcılığa verin. Tanıklık edin. Basın açıklaması yaparak kamuoyunu yanlış yönlendirmeyin" denildi.