• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

15 Temmuz darbe girişimi sonrası halk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Meydanlara çıkın çağrısına kulak vermiş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ise sabaha kadar Sala okunması isteği yapılmıştı. Kocamustafapaşa Hacı Kadın Camii'nde de o gece Sala okundu.

Din görevlisi Adem Tunaoğlu tarafından Sala okunduktan sonra kimliği henüz bilinmeyen bir vatandaş tarafından camiye içerisinde cemaatten emekli polis memuru Nihat A.'ya ve Tunaoğlu'na palalı bir saldırı gerçekleştirildi. Din görevlisini ve Altan'ı yaralayan şahıs daha sonra kayıplara karıştı. Olay anı ise güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi.


Olay gecesini anlatan din görevlisi Tunaoğlu, Sala okuduktan sonra bir şahsın elinde pala diye tabir edilen kesici aletle içeriye geldiğini ifade ederek, "Camii de daha önceden hiç görmedim. Dışarıda hiç karşılaşmadım. Bu adamı biz tanımıyoruz o da bizi tanımıyor. 'Önce bu kapılar niye kapalı' dedi bize.

Biz de kapılar kapalı değil dedik. Sonra, 'Bundan sonra kapılar kapanmayacak, sizin devriniz bitti. Bu Sala niye veriliyor' gibi şeyler söyledi. Kendi kendine darbeden vazife çıkarmış üzerine. Biz bunu uygun dille ikna edip göndermek istedik. Saldıracağını hiç düşünmedik. Dışarı çıktım ben onunla birlikte. Açık kapıyı gösterdim. Gitmesi için. Saldıracağını hiç düşünmedim. Onun maksadı çıkmak değil bizi öldürmeye gelmiş açıkçası" dedi.

"Niye Sala veriyorsun" dedi"

O gece ibadet için camii de olan ve saldırganın pala darbelerinin etkisinde kalarak büyük yaralar ile olayı atlatan emekli Polis Memuru, Nihat A. 'ın elinde ve kafasına toplam 20'den fazla dikiş atıldı. Altan saldırı anını aktararak, " Dışarıdan hiç tanımadığım görmediğim bir şahıs geldi. Elinde bıçak ile hocaya, ' Niye Sala veriyorsun. Bu kapılar niye kapalı' dedi. Ben de tanımadığım için caminin gelen giden cemaatinde birisidir diye ilgilenmedim. Ondan sonra şahıs hocayı aldı kapıya çıktı. Hoca kapının açıldığını göstermek için dışarı çıktığında şahıs biraz daha agresifleşti. Ondan sonra döndü, hoca kapıyı açarken hocaya bıçakla saldırdı. Ondan sonra döndü ve benim üzerime yürüdü. Ben bana vurduğu görmedim sonra tekrar hocaya döndü ve onu yaraladı. Sonra ne yapabileceğimi düşünürken, aşağıdaki açık olan kapının önünde duba gördüm. Hocayı yaralayıp dışarı çıkmış. Ayağım tökezledi düşerken, kafama bir satır darbesi yedim. Ondan sonra ben yerdeyken bu şahıs bir daha vurdu bana" diye konuştu.

Palalı saldırgan güvenlik kamerasında

Pala ile caminin içerisine giren ve din görevlisi ile cemaatte bulunan emekli polis memuru Nihat A.'nın yaralandığı o anlar caminin güvenlik kamerasına yansıdı. Güvenlik kamerasında, saldırganın duvardan atlaması, içeriyi gelişi ve pala ile din görevlisine saldırı anı görülüyor. Nihat A.'ya saldırı anı ise güvenlik kamerasının kadrajı dışında yaşanıyor.

İHA