Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

 Türkiye Delegasyonu Başkanı Talip Küçükcan, Türkiye'deki son gelişmelerin acil gündeme alınarak tartışılması yönündeki talebin, Genel Kurul'da reddedilmesinin hem Türkiye hem de Avrupa Konseyi'nin yararına olduğunu bildirdi.

Küçükcan, AKPM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonrası yaptığı açıklamada, "Türkiye'deki demokratik kurumların işleyişi ile ilgili acil bir tartışma istediler. Biz Türkiye delegasyonu olarak bunun zamanlamasının uygun olmadığını, Türkiye'de normalleşme sürecinin başladığını, Türkiye'nin bir taraftan PKK, bir taraftan DAEŞ, bir taraftan FETÖ ile mücadele ettiğini, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki tortuları ve kalıntıları tamir etmeye çalıştığını, dolayısıyla Türkiye'deki demokratik kültüre yönelik saldırıların önlenmesi konusunda önemli adımlar attığını ifade ettik." dedi.

Son yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üç önemli gelişmenin kaydedildiğini AKPM üyelerine ilettiklerini belirten Küçükcan, "Türkiye'de böylesine normalleşme sürecinin başladığı bir dönemde Avrupa Konseyi'nin aleyhinde olabilecek, Türkiye'deki bu normalleşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilecek tartışmaların doğru olmadığını ifade ettik. Sabahki divan toplantısında Türkiye lehine karar alındı aynı şekilde Genel Kurul'da yapılan oylamada da yine Türkiye'nin istediği şekilde bir sonuç ortaya çıktı." ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki gelişmelerin ve Türkiye'nin mücadele verdiği sorunların AKPM üyesi milletvekilleri tarafından bilindiğine değinen Küçükcan, şunları söyledi:

"Burada sadece şunu ifade etmekte yarar var. Bize çok farklı gruplar destek verdiler. Rasyonel bir tartışma yaptık. Türkiye karşıtları bu oylamada hedeflerine ulaşamadılar. Burada hem Türkiye hem de Avrupa Konseyi kazandı. Bunu ifade edelim çünkü Avrupa Konseyi'nin Türkiye üzerinde etkili olması için rasyonel ve yapıcı bir tartışmanın olması lazım. Bu acil gündem maddesi rasyonel değildi. Türkiye karşıtlarının başlattığı bir tartışma olacaktı. Biz onu önlemiş olduk."

OYLAMAYA CHP'Lİ ÜYELER KATILMADI

Türkiye hakkında yapılan oylamaya Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) temsilen AKPM'de bulunan milletvekillerinin oy kullanmadığına işaret eden Küçükcan, "Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin bu konuda desteğini talep etmemize rağmen bu destek bize verilmedi ne yazıkki. Türkiye'yi bu kadar yakından ilgilendiren, Türkiye imajını olumsuz şekilde etkileyebilecek, Türkiye'nin izleme komitesine düşürülmesi ile ilgili bir sonuç doğurabilecek bir tartışmanın Genel Kurul oylamasında CHP üyelerinin oy vermediğini gördük." dedi.

Türkiye'nin imajı ve ulusal çıkarlarını ilgilendiren konularda tüm üyelerden partiler üstü bir yaklaşım beklendiğine vurgu yapan Küçükcan şöyle devam etti:

"Bu aslında CHP'den beklediğimiz desteği alamadığımız anlamına geliyor. Biz CHP'den daha olumlu bir tutum sergilemelerini, Türkiye'yi zora sokacak, burada Türkiye'nin imajını zedeleyebilecek tartışmalarda ortak bir karar vermesini beklerdik. Türkiye'deki iç muhalefet elbette farklı olabilir ama burada bizim bütün amacımız Türkiye'nin en iyi şekilde temsil edilmesi ve Avrupa Konseyi kararlarının Türkiye'de kabul edilebilirliğinin artmasıdır. Bu konularda CHP'den beklediğimiz desteği de alamadığımızı ifade etmeliyim".

Acil görüşme talebiyle AKPM gündemine alınmaya çalışılan "Türkiye'de demokratik kurumların işleyişi" konulu madde, Başkanlık Divanı'nda reddedilmiş daha sonra Genel Kurul'da oylanmıştı. Üçte iki çoğunluğun gerekli olduğu oylamada 181 üye oy kullandı. 94 milletvekili talebin kabulü, 68 milletvekili ise reddi yönünde oy verdi. 19 kişinin çekimser kaldığı oylamada böylece acil görüşme talebinin reddedildiği açıklanmıştı.

Türkiye'nin acil görüşme gündemine alınması çabalarının, AKPM'de 2004 yılında çıktığı "Denetim sürecine" yeniden dahil edilmesi amacına yönelik olduğu öğrenildi. Genel Kurul, yapılan oylama ile bu çabalara geçit vermedi.