Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

15 Temmuz darbe girişiminde Muğla'nın Marmaris ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Fetullahçı Terör Örgütü'nün suikast timi tarafından düzenlenen suikast girişiminde tutuklu bulunan 44 sanığın duruşması Muğla 2. Ağır Ceza mahkemesinde devam ediyor.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda İlk iki gün yapılan duruşmada 2 numaralı sanık ve suikast timinin başındaki Gökhan Şahin Sönmezateş, Özel Kuvvetlerin başındaki Şükrü Seymen, MAK Komutanı Taner Berber ve MAK ekibindeki Paşa lakaplı Zekeriya Kuzu'nun ifadeleri alınmıştı.

44 tutuklu sanığın bulunduğu duruşmanın ilk iki gününde 4 sanığın ifadeleri alınırken, bugün yapılacak üçüncü gün duruşmasında 13 kişilik MAK timinin geri kalan 11 sanığının ifadelerinin alınması bekleniyor.

SARIBEY BYLOCK VE FETÖ İDDİALARINI REDDETTİ

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın sanıklarından Ali Sarıbey, bugüne kadar "ölüm makinesi" olarak yetiştirildiğini belirterek, kendisine bir terör operasyonuna katılacağı söylendiğinde mutluluk duyacağını belirterek kabul ettiğini söyledi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Salonu'nda yapılan duruşmanın üçüncü gününde mahkeme heyeti, SAT (Sualtı Taarruz) ekibinden Ali Sarıbey'i dinledi. Telefonunda FETÖ üyelerinin gizli haberleşme uygulaması "ByLock" olduğu iddiasını reddeden Sarıbey, "Son dakika golü niteliğinde olan ByLock iddiasını kabul etmiyorum. Ben ByLock diye bir uygulamayı ilk defa cezaevinde yatarken ağustos ayında gazetelerden öğrendim. Nasıl bir uygulama olduğunu koğuştaki arkadaşlarımla da tartıştık ancak bu uygulamayı hiç kimse bilmiyordu." iddiasında bulundu.

Telefonunun ya helikopterde ya da brifing odasında kalmış olabileceğini ifade eden Sarıbey, telefonunun bulunarak incelenmesini talep etti. Söz konusu programın ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını bilmediğini ileri süren Sarıbey, "FETÖ ile hiçbir şekilde irtibatım yok ama nasıl oluyorsa iddianamede FETÖ'nün en sadık insanları olarak görülüyoruz. Benim MAK ve özel kuvvet ekibiyle de hiçbir irtibatım olmadı. Hiçbirini daha önce görmedim." diyerek suçlamaları kabul etmedi.

Eski SAT komandosu Sarıbey, 14 Temmuz'da sanıklardan Özay Cödel ile telefonda konuşup, ardından lojman kafeteryasında sohbet ettiklerini belirterek, daha sonra sanık Haldun Gülmez'in yanına giderek kendisinden evini boyamak için malzeme aldığını anlattı.

"BEN ÖLÜM MAKİNESİ OLARAK YETİŞTİRİLDİM"

Eski üsteğmen Sarıbey, 15 Temmuz mesai bitiminden sonra ise Gülmez'in kendisini arayarak bir görev çıktığını ve beraber göreve gideceklerini söylediğini ifade ederek, Gülmez'in, görevin kendisine Özay Cödel tarafından iletildiğini söylediğini aktardı.

Sanık Sarıbey, şunları söyledi:

"Bugüne kadar ben ölüm makinesi olarak yetiştirildim. Bir terör operasyonuna katılacağım için mutluluk duyarım dedim. Haldun Gülmez 'Gel beni al, göreve birlikte gideceğiz' dedi. Evden malzemelerimi hazırlayarak çıktım. Eşime de hakkını helal etmesini, göreve gittiğimi söyledim. Yolda Gülmez'e 'Görev nedir' diye sordum. O da gizli bir operasyon olduğunu söyledi. Akşam saat 20.00 gibi Hava Harp Okulu apronunda buluştuk. Bize gizli bir görev olduğu söylendiği için eşim dahil hiç kimseye hiçbir şey söylemedim. Bu göreve koşa koşa, sevinerek gittim. Görevden amirimin bilgisi yoktu. Zaten iletişime geçmem de mümkün değildi. Bizde böyle bir iletişim de kurulmaz."

Gülmez'in burada sanıklardan Şükrü Seymen ile selamlaşıp bir süre sohbet ettiğini belirten Sarıbey, daha sonra uçağın gelmeyeceği, helikopterle gidileceğinin söylendiğini kaydetti. Bu sırada Seymen'in sürekli telefonla konuştuğunu ve büyük bir telaş içinde olduğunu aktaran Sarıbey, "Çiğli'ye gitmek için havalandık. Bizi göreve çağıran Cödel ise gelmemişti. Gülmez sürekli telefonla ulaşmaya çalıştı ancak ulaşamadı. Çiğli'ye vardığımızda Sönmezateş (Sanıklardan eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş) ve MAK ekibini gördüm. Malzemeleri kuşanıyorlardı. Özel kuvvet personelini de gördüm." dedi.

Helikopterden inmelerinin ardından bir araçla ambara götürüldüklerini ve burada, "Hemen malzemeleri kuşanın" emri aldıklarını söyleyen Sarıbey, malzemeleri aldıkları sırada herhangi bir zimmet imzalatılmadığını ifade etti. Ambarın bulunduğu kısımda Gökhan Şahin Sönmezateş'in bir açıklama yaptığını kaydeden Sarıbey, "Sönmezateş, 'TSK ülke çapında yönetime el koydu. Şu an hepimiz Genelkurmay Başkanlığı tarafından yönetiliyoruz' dedi. Ben darbe yapıldığını orada anladım. Sönmezateş, oradaki personele bundan itibaren emir komutanın Şükrü Seymen'de olduğunu ve VIP bir kişinin kurtarılacağını, alınacağını söyledi ancak bu kişinin kim olduğunu söylemedi." diye konuştu.

"GÖREVE GİTMEK İSTEMEYEN VAR MI?" SORUSUNA KİMSE İTİRAZ ETMEMİŞ

Orada "Hava Kuvvetleri Komutanı'nın darbeye itiraz ettiği ve bacağından vurulduğunun" da söylendiğini ancak daha sonra bunun doğru olmadığını öğrendiklerini dile getiren Sarıbey, şunları kaydetti:

"Sönmezateş oradaki personele 'Göreve gitmek istemeyen, itirazı olan var mı?' diye sordu. Kimseden ses çıkmadı. Orada bir brifing yapıldı. Görev icra edilecek yerin hava fotoğrafı gösterilerek kimlerin nasıl görev alacağı anlatıldı. Şükrü Seymen ise operasyonun nasıl yürütüleceğini anlatarak bize 'Aranızda bir makineli tüfekçi belirleyin' dedi. Ben de Haldun Gülmez'de çelik yelek olmadığı için ona helikopterde makineli tüfekçi olarak kalmasını söyledim. Seymen bizi tanımadığı için timin arkasında görevlendirdi."

"AMATÖRCE YAPILMIŞ BİR GÖREV OLDUĞUNU HİSSETTİM"

Çiğli'de aldığı silahı denemek için 3 defa ateş ettiğini belirten Sarıbey, "Bu arada bu görevin planlanmış bir görev olmadığını, amatörce yapılmış bir görev olduğunu hissettim çünkü adeta tüm birimler birbirine girmişti. Seymen'e nereye gideceğimizi sordum. Bir şey söylemedi ancak daha önce de tatil ve görev için gittiğim bir yer olan Marmaris olduğunu havada disko ışıklarını görünce anladım. Çok amatörce yapılan böyle bir operasyonda Cumhurbaşkanı'nın alınacağı hiç aklıma gelmedi. Ben vali, kaymakam veya emniyet müdürünü almaya gideceğimizi düşündüm." diye konuştu.

SANIK SERKAN ELÇİ'NİN İFADELERİ

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın sanıklarından eski astsubay Serkan Elçi, koruma polislerinden hiçbirini darbetmediğini ileri sürerek, "Murat adlı polise yere yatmasını söyledim ve yere yatırdım. Kelepçeyi ben taktım çünkü çok sayıda kişi getirilmişti. Onları bir arada tutmak mümkün değildi. Bu nedenle plastik kelepçe taktım." dedi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonundaki duruşmada, Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ekibinden sanık Elçi, 15 Temmuz günü telefonla aranarak göreve çağrıldıklarını anlattı.

Çiğli'ye gittiklerinde telefonlarının kapatılıp toplatıldığını belirten Elçi, "Toplandığımızda darbe ya da Cumhurbaşkanı'nın alınacağına dair bir bilgilendirmede bulunulmadı. Gökhan Şahin Sönmezateş, TSK'nın yönetime el koyduğunu söyleyince darbe yapıldığını anladım. Bulunduğumuz ortamda böyle bir durumu sorgulama durumumuz yoktu. Birinci ve üçüncü amirlerim de zaten oradaydı. Göreve gitmeme gibi bir durumum söz konusu değildi. Bize terör örgütü liderinin alınacağı söylendi." dedi.

Ateş etmek zorunda kaldığı zamanlarda havaya ateş açtığını öne süren Elçi, meskun mahaldeyken yol emniyetinde görev yaptığını ve gece görüş dürbünüyle etrafındaki özel harekat polislerini gördüğünü ancak hiçbirine ateş etmediğini iddia etti.

Villadan çıkan kişilerin kim olduklarını bilmediğini iddia eden Elçi, bu kişilerin silahlarından arındırılıp kimlik kontrolü yapılması emrinin verildiğini kaydetti.

"MURAT ADLI POLİSE KELEPÇEYİ BEN TAKTIM"

Koruma polislerinden hiçbirini darbetmediğini ileri süren Elçi, "Ben Murat adlı polise yere yatmasını söyledim ve yere yatırdım. Kelepçeyi ben taktım çünkü çok sayıda kişi getirilmişti. Onları bir arada tutmak mümkün değildi. Bu nedenle plastik kelepçe taktım." dedi.

Sanık Elçi, "Getirilenlerin üst araması yapıldıktan sonra cep telefonu ve toplanan diğer malzemeleri ortada bir yere bırakıldı. Hiçbirini yanımıza almadık." iddiasında bulundu.

"İNTİHAR ETMEYİ DÜŞÜNDÜM"

İddianamede yer alan hakkındaki bütün suçlamaları reddettiğini dile getiren Elçi, "Çatışmaların ardından kaçıp araziye geçtiğimiz zaman ekibin büyük bir bölümü ayrıldı. Ben de yanımdaki ekipten ayrılarak Marmaris'te sivil halkın arasına karıştım." dedi.

"Kaçış esnasında olayın FETÖ tarafından yapıldığını televizyondan öğrendim. İşte o an intihar etmeyi düşündüm ama aileme vatan haini olmadığımı anlatmak için intihardan vazgeçtim çünkü ben vatanını ve milletini seven birisi olarak MAK ekibine katılmıştım." diyen Elçi, şunları söyledi:

"Marmaris'ten kaçtıktan sonra Denizli'deki ailemin yanına gittim. Ailem ile direkt irtibata geçmedim. Onların da zarar görmemesi için ailemi dışarıda bir yere çağırdım. İlk sorguyu buluştuğumuzda babam yaptı, burada beni çok ağır bir sorgudan geçirdi. Babam da vatanını milletini seven bir kişi. Konuşmalarımızın ardından bana düşüncelerimi sordu. 'Bu olay nedeniyle kaçamayacağımı ve teslim olacağımı' söyledim."

Ailesinin ardından İzmir'deki bazı mesai arkadaşlarıyla telefonla görüştüğünü anlatan Elçi, ardından İzmir'e giderek Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne teslim olduğunu kaydetti.

Sanık Elçi'nin ifadesinin ardından bugünkü oturum sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın sanıklarının yargılanmasına yarın devam edilecek.