Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 12 Mart Pazar günü ülke genelinde yapılmış ve üniversitede istedikleri bölümde okumak isteyen adaylar zorlu sorulara doğru yanıt vermek için çabalamıştı.

Geçtiğimiz gün de açıklanan YGS sonuçlarının ardından sınava katılan adaylar ve diğer vatandaşlar "YGS birincisi kim oldu?" ve "YGS ikincisi kim oldu?" diye merak ediyordu.

YGS BİRİNCİSİ VE YGS İKİNCİSİ KİM OLDU?

2017 yılında YGS birincisi Bingöl şehrinden çıktı. Bingöl’de özel bir lisede okuyan Ahsen Zeynep Kaya, YGS'de 4 puan türünde de 500 tam puan alarak hem Türkiye birincisi oldu, hem de Bingöl'e ilki yaşattı.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) Türkiye birincisi olan Ahsen Zeynep Kaya, başarısının gururunu yaşıyor. Eğitim gördüğü okulda açıklama yapan Kaya, YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6’da Türkiye birincisi olduğunu öğrendiğini ve büyük mutluluk yaşadığını kaydetti.

Sınavdaki başarısını düzenli çalışmaya borçlu olduğunu belirten Kaya, “Sınava hazırlanırken, çok çalışmak önemli değil, düzenli çalışmak önemlidir. Ben saatli çalışan bir insan değildim, haftalık programla çalışıyordum. Haftalık olarak belirlediğim konularımı bitiyordum ve sosyal hayata zaman ayırıyordum. Çok çalışmaya gerek yok, düzenli çalışın yeter” dedi.

2 YANLIŞ BEKLERKEN BİRİNCİ OLDU

Sınav sonuçları açıklandığında şaşırdığını kaydeden Kaya, “Sınavdan çıktıktan sonra iki yanlışımın olduğunu öğrendim. Bunun üzerine hocalarıma ilk 100’e girermiyim diye sordum. Çünkü buna inanmıyordum, ben iki yanlış yaptıysam sınavda ful doğru yapan vardır diye düşünüyordum. Hocalarım ilk 50’ye girebileceğimi belirterek bana destek oldular. Bazı hocalarımda birinci olabileceğimi söylüyordu ama ben hala inanmıyordum. Sonuç açıklandığında bayağı şaşırdım ve mutlu oldum. LYS sınavını da başarıyla tamamlayarak Tıp Fakültesine yerleşmek istiyorum” diye konuştu.

Kızına her daim destek olduğunu belirten baba Mehmet Emin Kaya ise, “Kızımın başarısına oldukça sevindim. Çocuğuma katkıda bulunmak için bu okula verdim. Gözüm hiçbir zaman arkada kalmadı. Burada iyi bir eğitim verdiler, çocuğumun iyi yerlere gelmesini bekliyorum” diye aktardı.

YGS'DE BİNGÖL'DEN BİR İLK

Kaya’nın YGS’de Bingöl’de bir ilki başardığını belirten Okul Müdürü Nizamettin Etdöğer, “Yılbaşından itibaren öğrencimizde bir kabiliyet olduğunun farkındaydık. Yıl sonu itibariyle başarılı olabileceği yönünde beklentimiz vardı. Sınavda ilk 100’e veya 10’a girer diye beklentimiz vardı. Öğrencimizin azmi düzenli çalışması, rahatlığı bizlere ayrı bir güven verdi. Bu başarıyla Türkiye birincisi olur diye umutlanmaya başladık. Öğrencimiz, akademik başarısıyla beraber, kişiliği, ahlakı, alçak gönüllülüğü gönlümüzde taht kurdu. Bu sonuçla taçlandırması, bizleri ayrı onurlandırdı. Bu başarı YGS’de Bingöl’de bir ilk, eğitim camiası için ciddi bir moral, motivasyon oldu” ifadelerini kullandı.

YGS TÜRKİYE İKİNCİSİ İSE GÖKÇE AYBENİZ SEVİM OLDU

Ankara'da TED Ankara Koleji Bilim İnsanı Yetiştirme Programında öğrenim gören Gökçe Aybeniz Sevim, 2017 YGS’de YGS-1, YGS-2 ve YGS-6 puan türlerinde Türkiye 2’ncisi oldu. Okul hayatında başarısı yüksek bir öğrenci olan Sevim, başarı hikayesini ve YGS maratonunu İHA muhabirine anlattı. Bu sırada duygusal anlar yaşayan Sevim, gözyaşlarına hakim olamadı.

Çevresindeki insanlar, arkadaşları, öğretmenleri ve ailesinden aldığı tepkilerin kendisini çok mutlu ettiğini belirten Sevim, "12. sınıfta her şey bir anda çok yoğun oluyor. Hem okula devam ediyoruz, bir yandan özel kurslar, önünüze kitaplar yığılıyor, her şey uzayıp gidiyor. Benim uyguladığım ve şuana kadar işe yaradığını gördüğüm bir yöntem; soru sayılarına bakmamak lazım, ne kadar kitap bitirdiğinize bakmamak lazım, kendinizi insanlarla kıyaslayarak ilerleyemezsiniz. Önemli olan o gün, o zamana kadar kendi içinizden gelenleri, hissettiklerinizi yapabildiniz mi. Uykumdan da hiçbir taviz vermedim. Gece 2-3'lere kadar çalışmak, soru sayılarınızı yazıp, hesaplayıp sonra bunu başka insanlara göstermek size bir şey katmıyor. Önemli olan bu yıldan ne kadar az zararla kendinizi kurtarabildiğiniz bence. Herkes kalbinden geçen şekilde, ailesinin ve öğretmenlerinin desteğiyle sakin bir yolda rahatça ilerleyebilirse verimli olabileceğine inanıyorum. LYS'nin de güzel geçeceğine inanıyorum. Çünkü çalışma aynı şekilde devam ediyor. Ülkemin ve toplumun yapısından korkmayacak bir halde olmak istiyorum, rahatça mesleğimi yapabileceğim veya tercih ettiğim şeylerden dolayı yargılanmayacağım bir gelecekte yaşamak istiyorum. Tıp tercihi yapmayı düşünüyorum. LYS'ye girecek arkadaşlarım da sakin olsunlar" şeklinde konuştu.

Kızlarıyla gurur duyduklarını dile getiren anne Ebru Sevim ve baba Mehmet Sevim ise, kızlarının kendilerini hiç yormadığını, kolay bir süreç olduğunu ve rahatlığın Gökçe’ye başarı getirdiğini ifade etti. Mehmet Sevim, önemli olanın ahlaki zeka olduğunun altını çizerek, “Öğreniminden sonra da ahlaki zekasını geliştirebilirsek topluma faydalı olabilir” şeklinde konuştu.

TED Ankara Koleji Vakfı Okulları Genel Müdürü Sevinç Atabay da, öğrencileriyle gurur duyduklarını belirterek, her sene okuldan YGS ve LYS’de derece elde eden öğrencilerin olmasına alıştıklarını söyledi. Öğrencileri çok önemsediklerini ifade eden Atabay, onları sadece sınav notlarıyla görmeyip, okulu bitirdikten sonraki hayat başarılarının nereye gideceği konusunda da hazırlamanın görevleri olduğunu ifade etti.