Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Binali Yıldırım: Görevimi Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a devretmenin gururunu yaşıyorum

    Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi'nde konuştu. Konuşmasına 'Özlenen an geldi' diyerek başlayan Binali Yıldırım, "Hiçbir dava adamı yoktur ki kendisine 'muhtar bile olamaz' denirken, ülkenin kaderini değiştirecek reformlara, projelere imza atsın. Biz böyle bir dava adamının yol arkadaşıyız" dedi.

    "GÖREVİMİ CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN'A DEVRETMENİN GURURUNU YAŞIYORUM"

    "Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan ile yürümeye var mısınız?" diye soran Yıldırım, "AK Parti Genel Başkanlığı görevini sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a devretmenin gururunu yaşıyorum, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum" diye konuştu.

    Yıldırım'ın konuşmasından satır başları;

    "Özlenen an geldi. Ne mutlu bizlere ki hep yanı başımızda olan bir liderle yol arkadaşlığı yaptık. Meclis başkanları, başbakanlar, bakan arkadaşlar, çok değerli milletvekilleri arkadaşlarım, partimizin bel kemiği mahalle, belde temsilciler, belediye başkanlarımız, belediye meclis üyelerimiz, siyasete zerafet ve değer katan kadın kollarımızın çok değerli mensupları, kongremize hoş geldiniz. Partimizin enerjisine enerji katan gençlik kollarımızın sevgili başkanları, teşkilatımızın mensupları sizler sayesinde AK Parti her daim genç kalacak dinamik olacak. Sizlere de hoş geldiniz diyorum."

    REKLAM

    "AK PARTİ'DE KONGRE DEMEK..."

    "Teşkilatlarımızın her kademesinde görev yapmış, hakkın rahmetine kavuşmuş kardeşlerimizi de rahmetle, minnetle anıyorum. Bizim kongremiz bayramdır ama bu sefer ayrı bir bayram, şölen yaşıyoruz. Bu salonda bugün yalnızca bir kongre yapmıyoruz. Aynı zamanda değişimin lideri ile milletin partisini bir kez daha bir araya getiriyoruz. AK Parti'de kongre demek daha da güçlenmek demektir. Bu ülkeye, millete hizmet demektir."

    "BÜTÜN TEŞKİLATIMA SESLENİYORUM"

    "Bu birliği oluşturan AK Partililer, değerli yol arkadaşlarım, sağolun, varolun. Mübarek 3 aylar içerisindeyiz. Ellerin semaya, dillerin duaya, gönüllerin mevlaya yöneldiği Ramazan ayı yaklaştı. Ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını diliyorum. Buradan siz kardeşlerimize, bütün teşkilatıma sesleniyorum. Bu ayın bereketinden feyzalarak gece gündüz vatandaşlarımızla hemhal olmanızı istiyorum."

    REKLAM

    "NELER YAŞATMADILAR"

    "Dünya emsali görülmemiş bir azim, kararlılık hikayesini AK Parti'de gördü. Neler yaşatmadılar. Aramıza nifak sokmak isteyenler olmadı mı? Oldu. Dönp dolaşıp o tohumları kendi tarlalarına ektiler. Kaderin üzerinde de bir kader vardır, onlar bunu unuttular."

    "BİZİM PARTİMİZDE MAKAM, MEVKİ DERDİ OLMAZ"

    "İçeride ve dışarıda güçlü olmanın adalet ve kalkınma ile mümkün olacağına inanırız. Güzel ülkenin güzel insanlarına hizmet etmek bizim borcumuzdur. Bizim partimizde makam, mevki derdi olmaz. Partimiz milletin derdine derman olur. AK Partili olmak, Fatih'ten, Kanuni'den Gazi Mustafa Kemal'e varan tarih geçmişinden ilham almaktır."

    "AK PARTİLİ OLMAK BU ÜLKEYE SAYISIZ DESTANLAR YAZDIRMAKTIR"

    "Bizi biz yapan değerler işte bunlardır. Sayın Cumhurbaşkanım, Mehmet Akif'ten Çanakkale'yi haykırmaktır. AK Partili olmak bu ülkeye sayısız destanlar yazdırmak, 15 Temmuz destanının kahramanı olmaktır. Gelecek nesillere aktarılacak, tem millet, tek bayrak, tek vatan, tek devletin bekçisi olmaktır. Bu kutlu yürüyüşe 2001 yılında kurucu liderlimizle beraber çıktık. Geçen 16 yıl içerisinde AK Partimizde farklı sorumluluklar alarak ülkemize hizmet etme şerefine layık oldum. Liderimize, yol arkadaşlarıma ve milletime şükranlarımı sunuyorum."

    "MİLLETÇE ZOR BİR YIL GEÇİRDİK"

    "Emin olun ki yarınımız, bugünümüzden çok daha güzel olacak. Milletçe zor bir yıl geçirdik. Ülkemiz kurtuluş savaşından bu yana ilk kez bu kadar hainin bir araya geldiği, bir dönem yaşadı ama hiç endişeniz olmasın, bizler o oyunları bozduk, bozmaya da devam edeceğiz. 65. hükümetin 2. ayı bile dolmamışken 15 Temmuz gibi bir geceyi, işgal girişimini yaşadık. Egemenliği milletten almak için TBMM'yi bombaladılar. Cumhurbaşkanımızın millete yaptığı, 'ülkemize sahip çıkın' çağrısı ile birlikte milyonlar oldunuz, meydanlara indiniz. Kahraman Türk milleti bir kez daha 7 düvele kendini gösterdi, kim olduğunu gösterdi. Tankların altına yatan, kurşunlara göğsünü siper eden milletin elinden ay yıldızlı bayrak düşmedi, ezanlar, selalar dinmedi."

    "TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE MÜCADELE İSTİKLAL VE İSTİKBAL MÜCADELEMİZDİR"

    "FETÖ, bölücü terör örgütü, DEAŞ ve tüm terör örgütleri ile mücadele bizim istiklal ve istikbal mücadelemizdir. Mücadeleyi yaparkan adeletle davranmaya devam edeceğiz. Mağduriyet oluşmaması için gerekli titizliği de göstereceğiz. Buna rağmen madur olduğunu söyleyenlerin itirazlarını da en önemli şekilde değerlendirecek yasal düzenlemeleri de yaptık. Bütün başvuruları titizlikle değerlendirecek bu komisyon itiraz sahiplerine yargı yolunu da açmış olacak."

    "KİMSE TERÖRLE YAŞAMAYA ALIŞAMAZ, ALIŞTIRILAMAZ"

    "Ülkemizin önemli sorunlarının başında hala terör belası geliyor. Kimse terörle yaşamaya alışamaz, alıştırılamaz. Dünya üzerinde aynı aynda en az 3 terör örgütü ile mücadele eden başka bir ülke yoktur. Bu mücadele sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi silahların üzerine beton dökülünceye kadar devam edecektir. Mücadelemizi savunma değil, taarruz anlayışı ile sürdürüyoruz."

    Terörü teröristle yok edemezsiniz. Bütün şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Biz ecdadımızdan aldığımız bu kutsal emaneti torunlarımıza aktarma mücadelesi vermekteyiz.

    "TÜRKİYE'NİN BİR ANA MUHALEFETİ DE YOK"

    "Partimiz her dönemde her zorlukta her şartta dimdik ayakta kaldı, kalmaya devam edecek. Bu ülke için canını vermeye hazır liderimizin siyasi yasaklı yapılmaya çalışıldığı günleri unutmadık. Kumpasları, kurulan tezgahları unutmadık. Onlar milleti unuttu. Onlar milleti küçümsedi, hafife aldı. Gerçekleri gören millet, AK Parti'ye olan desteğini, güvenini bir an olsun eksiltmedi. AK Parti gücünü milletten alır. Ana muhalefet partisi demokrasinin vazgeçilmezidir. Ülkemiz o kadar sağlam ve istikrarlı bir iktidara sahip ki bu temel unsurun eksikliğini millet hiç hissetmiyor. Onların iktidar anlayışı filan yok. Türkiye'nin bir ana muhalefeti de yok. Türk siyasetinin yaşadığı kısır çekişmelerin çözümü anayasa değişikliğidir."

    "TUTTURMUŞLAR ÇATI ADAY, KAPI ADAY"

    "Tutturmuşlar çatı aday, kapı aday. Siz önce temelinizi sağlamlaştırın. Temeli olmayanın çatısı da olmaz, kapısı da olmaz. Bu millet gönül kapısını da çatısını da kapısını da kapatır. Türkiye'yi bir darbe anayasasına mahkum ettiniz. Bunların tek derdi AK Parti, bizim tek derdimiz de memlekettir, millettir."

    "ÜLKÜCÜ KARDEŞLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

    "Bu değişiklik milletimizin geleceği olan gençlerimize duyduğu güvenin de bir ispatıdır. Gençliği kazanan geleceği kazanır. 18 yaşında seçilme imkanına kavuştunuz. Haklarınızı sonuna kadar takip edin. Sizin için ne yapsak azdır. Gençliği sadece vitrin çalışması olarak gören parti olmadık. O gece gençlerimiz şehit olma pahasına, bayraklarına, demokrasilerine sahip çıktılar ve böyle düşünenleri mahçup ettiler. Gerekli anayasa değişikliği çalışmalarında verdiğiniz destekten dolayı, bütün milletvekili kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyorum. MHP Genel Başkanı'na, ülkücü kardeşlerimize teşekkür ediyorum."

    EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

    "Bir yıl içerisinde Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul-Bursa karayolu, 15 Temmuz İstiklal tünelini yaptık. 15 Temmuz sonrası Türk ekonomisi çökecek diyenlere inat, yüzde 2.9 oranında büyümesini gerçekleştirdik. Gerekli tedbirleri hızlıca aldık. İstihdam seferberliği ilan ettik. Bu seferberlikle beraber 1 milyon üzerinde vatandaşımıza bugüne kadar iş, aş ilan ettik. Bundan sonra da kararlılıkla devam edeceğiz. Şehir hastanelerini hizmete almaya başladık. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde istihdam, üretim ve ihracata hız vermek üzere 'cazibe merkezleri' projesini başlattık. Refah açığını kapatmış olacağız. Yerlileştirme ve millileştirme oranının artırılması için yeni projeleri hayata geçiriyoruz. Kendi silahımızı, tankımızı, topumuzu yapıyoruz."

    "BAŞBAKANLIK MAKAMINI KALDIRDIK"

    "Terörü Türkiye gündeminden çıkarmakta kararlıyız. İşsizliği daha da azaltmak için daha çok yatırım, üretim, ticaret stratejimizi sürdüreceğiz. Bürokrasiyi azaltmak için gereken tedbirleri alacağız. Demokratik ve ekonomik reformlara hız kesmeden devam edeceğiz. İşte bunun ilk adımını attık, başbakanlık makamını kaldırdık. 16 Nisan halk oylaması ile milletimiz anayasa değişikliğini kabul etti. 'Kazanan Türkiye' dedi. Hem 'Hayır' diyen hem 'Evet' diyen vatandaşlarımız için adımları atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Uyum yasalarını da süratle tamamlayacağız. Diğer partilerin de katkısını arayacağız."

    "BİZ BÖYLE BİR DAVA ADAMININ YOL ARKADAŞIYIZ"

    Hiçbir dava adamı yoktur ki kendisine 'muhtar bile olamaz' denirken, ülkenin kaderini değiştirecek reformlara, projelere imza atsın. Biz böyle bir dava adamının yol arkadaşıyız. Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşıyız. Gençler, AK Partililer ne diyor: Her şey Türkiye için.

    "MİLLETİN ADAMI RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE YÜRÜMEYE VAR MISINIZ?"

    "Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan ile yürümeye var mısınız? Türkiye 2023 hedeflerine kararlılıkla yürüyor. Hiçbir güç 2023, 2053 hedeflerimizin hayata geçirilmesine engel olamayacak. Sizin emeğinizle AK Parti bugünlere geldi. Her türlü övgüyü sizler, gençler, kadın kolları, ana kademede görev alan bütün arkadaşlarım, bu övgüyü ziyadesiyle hakediyor."

    Adam gibi adam Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere geçmiş cumhurbaşkanımıza, meclis başkanlarımıza, başbakanlarımıza, milletvekillerimize, kurucularıma, yol arkadaşlarımıza, kadın kollarımıza, gençlik teşkilatımıza yaptıkları hizmetlerden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum. Bu bir başlangıçtır demişti, ben de diyorum ki 3. Olağanüstü Kongremiz de bir besmeledir. AK Parti Genel Başkanlığı görevini sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a devretmenin gururunu yaşıyorum, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

    Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi öncesinde, salon dışındaki vatandaşlara şöyle seslenmişti:

    "Hasretin vuslata dönüştüğü anı yaşıyoruz. Hoşgeldiniz sayın genel başkanım. Hoşgeldiniz sayın liderim. Hepinize sevgi, saygı muhabbetlerimi sunuyorum."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ