Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

23.50  İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi Hükümetinin Başkanı Carles Puigdemont, yasa dışı bağımsızlık referandumuyla ilgili, "Bugün Katalonya vatandaşları olarak cumhuriyet yönetiminde kurulan bağımsız bir devlet olma hakkını kazandık." dedi.

Katalonya Başkanı Puigdemont, İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edilmesine rağmen düzenlenen bağımsızlık referandumu sonrası Barselona'daki başkanlık konutunda yaptığı konuşmada, referandumun sonuçlarının gelecek günlerde Katalonya parlamentosuna sunulacağını belirtti.

"Tek taraflı bağımsızlık ilanına" atıfta bulunarak referandumdan "evet" sonucunun çıkması halinde Katalonya parlamentosunda kabul edilen yasalar gereği adımların atılacağını söyleyen Puigdemont, "Egemenliğimizin bilek güreşini kazandık." ifadesini kullandı.

"Katalonya, artık bir iç mesele değil, bir Avrupa meselesi" diyen Puigdemont, "Avrupa'nın saygısını kazandık. Şu andan itibaren yürümemiz gereken yolu birlikte, yurtseverlikle ve barışla yapmalıyız. Katalanların arzularına saygı göstermeye yarayacak diyalog çağrılarına açık olmalıyız." şeklinde konuştu.

Puigdemont ayrıca İspanya ulusal polisi ve jandarmanın müdahalesinde 844 kişinin yaralandığını ifade ederek "İspanyol Hükümeti, Katalonya ile ilişkilerinde bugün utanç verici bir sayfa yazdı. Maalesef bu ilk değil." açıklamasında bulundu.

Katalonya Özerk Yönetimi Hükümetinin üyelerini yanına alarak konuşan Puigdemont'un sözleri Barselona'daki Katalonya Meydanı'nı toplanan bağımsızlık yanlıları tarafından yoğun şekilde alkışlandı.

22.00 Katalonya'da TSİ 10.00'da açılan sandıklar TSİ 22.00'de kapandı. Oy kullanma işleminde Katalonya özerk yönetiminin dağıttığı plastik kutular oy sandığı olarak kullanılırken, bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütlerinin dağıttığı veya Katalanların evde kendilerinin bastırdığı oy kağıtları zarflara konulmadan sandıklara atıldı.

Katalonya yerel hükümetinin referandum sabahı yaptığı değişiklikle kayıtlı olarak gösterilen 5,3 milyon seçmen istediği yerde oyunu kullandı. Katalonya'da oturma izni olan yabancıların da oy kullanılmasına izin verildi.

Referandumda "Katalonya'nın cumhuriyetle yönetilen bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?" sorusu yöneltildi.

Sandık görevlilerinin oy sayımını "güvenlik" gerekçesiyle büyük bir gizlilikle yapmaları dikkat çekerken, referandum sonucunun bu gece açıklanması bekleniyor.

Katalonya'da bağımsızlık yanlısı gruplar ve sendikalar Salı günü genel greve gideceklerini açıkladı.

Barselona Belediye Başkanı Ada Colau (İspanya Başbakanı) "Mariano Rajoy korkağın teki, istifa etmelidir." dedi.

21.24  İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, referandumun sona ermesinin ardından Başbakanlık konutunda düzenlediği basın toplantısında, yasadışı referandum ve çıkan olayların sorumlularının yasaları çiğneyenler olduğunu söyledi.

Rajoy, "Biz sorumluluğumuzu yerine getirdik. Her zaman söyledik ama bizi dinlemediler. Yasadışılıklarını terk etmeleri için çok fırsatları oldu ama bir kere olsun bile denemediler." diye konuştu.

Olası bir tek taraflı bağımsızlık ilanına karşı da Katalonya yerel yönetimine çağrı yapan Rajoy, "Umarım bu kez bizi dinlerler ve hatalarında ısrar etmezler. Onları hiçbir yere götürmeyecek olan bir yolda yeni adımlar atmazlar." ifadelerini kullandı.

Rajoy, Katalonya krizini çözebilmek için İspanya parlamentosundaki tüm siyasi partileri görüşmeye çağıracağını söyledi.

21.24 Katalonya yerel hükümeti, İspanya hükümetinin tüm çabalarına rağmen sandık başına gitti. Barselona'da polis ile seçmen arasında çatışma çıkarken, polisin plastik mermi kullandığı olaylarda yaralananlar oldu. Katalonya Sağlık Bakanlığı, polis müdahalesinde bazılarının durumunun ciddi olmak üzere 761 kişinin yaralandığını bildirdi.

21.13 Katolonya Hükümeti, olaylarda en 760 kişinin yaralandığını açıkladı.

18.10 İspanya içişleri Bakanlığı, 3 kişinin tutuklandığını, 12 polisin yaralandığını ve 92 sandığın ele geçirildiğini açıkladı.

17.45 Barcelona Belediye Başkanı, Katalonya'da yaralı sayısının 460'ın üzerinde olduğunu açıkladı.

17.05 - İnsan Hakları İzleme Örgütü, İspanyol makamlarını vatandaşların toplanma hakkına saygı göstermeye ve aşırı güç kullanmamaya çağıran bir bildiri yayınladı. 

16.50 - Barcelona - Las Palmas maçının seyircisiz oynanmasına karar verildi.

15.33 - Katalonya hükümet sözcüsü Jordi Turull, 337 yaralı olduğunu açıkladı.

15.22 - İspanya Başbakan yardımcısı, İspanya'nın oy kullanan Katalanlara karşı 'metanetli ve orantılı' müdahale ettiğini söyledi. 

15.10 - Katalonya hükümeti, oy vermenin mümkün olduğu yerleri gösteren haritayı yayınladı. 

 ( Bu interaktif harita bazı tarayıcılarda görünmeyebilir ) 

14.51 - Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, Eixample bölgesinde oyunu kullandı. 

14.21İspanyol bayrakları taşıyan bir grup, Cornella'daki referandum destekçilerine saldırdı. 

14.17 - İspanya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 9 polis, 2 Askeri Polis Kuvvetleri görevlisinin yaralandığı açıklandı. 

14.10 - Madrid'in merkezindeki Plaza Mayor ve Puerta del Sol'da referandum karşıtları toplandı. Topluluk Kral Francisco Franco'yla özdeşleşmiş selamı vererek, "Ben İspanyol'um, İspanya birdir, bölünemez" şeklinde sloganlar attı. 

13.45 - İspanya hükümeti, "Katalonya bağımsızlık referandumu saçmalığının sona erdirilmesini" istedi. 

13.40 - Katalonya Valisi Enric Millo: "Referandumda davranışları için polise teşekkür etmek istiyorum".

12.54 - Ünlü yazar J.K Rowling, Katalonya'daki polis şiddetiyle ile ilgili tweet attı. Rowling, şiddet olaylarının olduğu bir tweete cevap olarak "Bu iğrenç ve yasadışı." diyerek olayları eleştirdi.

12.50 - Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'u istifaya davet etti. Colau, polisin Katalanlara yönelik şiddetini de kınadı ve durdurulmasını istedi. 

12.46 - Katalunya sağlık hizmetlerinden yapılan açıklamaya göre çıkan olaylarda, 3'ü ağır en az 38 kişinin yaralandığı bildirildi.

12.35 - Katalan lider Carles Puigdemont yaptığı açıklamada, "İspanya polisinin jop ve kauçuk kurşun kullanması korkunç bir İspanya imajı oluşturuyor" dedi.

12.05 - Katalan hükümet sözcüsü Jordi Turull, kurulan seçim sandıklarının yüzde 73'ünde oy kullanma işleminin gerçekleştirilebildiğini açıkladı. 

11.53 - İspanyol polisi tarafından kendisine mukavemet gösterenlere kauçuk mermiler ateşlendi. 

11.45 - İspanyol İçişleri Bakanlığı, referandumu durdurmak için yaptıkları operasyon için Katalan okullarından işbirliğinde bulunmalarını istedi.

11.35 - Katalonya'da yer alan Cambrils bölgesi Belediye Başkanı Camí Mendoza, oy verdi. Oy verme işlemi sırasında da Cambrils halkını oy vermeye çağırdı.

 

11.20 - İspanya polisi, kendisine mukavemet gösteren çok sayıda Katalanı gözaltına aldı.

11.18 - Katalonya hükümetinin yaptığı açıklamaya göre, Katalan lider Carles Puigdemont, oyunu kullandı.

10.50 - İspanya polisi, Katalonya referandumunda oy vermeye çalışanhalka müdahale ediyor. Çok sayıda yaralı var.

10.25 - Katalonya lideri Carles Puigdemont'un oy vereceği Girona'daki sandıkta, Katalan halkıyla ile polis arasında çatışma çıktı. Polis kilitlenen kapıları açmaya çalışıyor.

10.05 - Barcelona'da bazı sandıklarda oy verme işlemi başladığı açıklandı.

10.00 - İspanya İçişleri Bakanlığı, ulusal polisin bazı seçim sandıklarını ve oy pusulalarını ele geçirmeye başladığını açıkladı.

09.10 - Katalan hükümeti, seçmenlerin evde basmış oldukları oy fişlerini kullanabileceklerini belirtti.

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetimi, yasa dışı ilan edilen bağımsızlık referandumu için oy kullanma işlemlerinin saat 09.00'da (TSİ 10.00) başlayıp, 20.00'da (TSİ 21.00) sona ereceğini açıkladı.

İspanya İçişleri Bakanlığı ise referandumu engellemek için 10 binden fazla ulusal polis ve jandarma görevlisini takviye güç olarak Barselona'ya gönderdi.

İspanya hükümeti, Katalonya özerk yönetimince 1 Ekim'de yapılacağı açıklanan bağımsızlık referandumunu engellemek için önlemlerini artırırken, Katalonya özerk yönetimi ise merkezi hükümetin önlemlerine rağmen referandumu gerçekleştirmeye çalışıyor.

Katalonya özerk yönetim hükümeti ise halka sürekli olarak referanduma katılma çağrısı yapıyor.

Katalonya hükümeti, 2 bin 315 yerde oy kullanılacağını açıklarken, bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütlerinin başlattığı girişimle oy kullanılacak yerler arasında gösterilen bazı okullar işgal edildi.

Yaklaşık 200 okulu işgal eden bağımsızlık yanlıları, okullarda sabahlayacaklarını bildirdi.

Katalonya yerel hükümeti, referandumun kabul edilmesi halinde 48 saat içinde bağımsızlık ilan edileceğini duyurdu.

Bağımsızlık girişimlerine en büyük sivil desteği veren Katalonya Ulusal Asamblesinin (ANC) Başkanı Jordi Sanchez de "1 Ekim'de 1 milyon kişinin oy kullanmasını sağlamaları halinde bunun büyük bir başarı olacağını" söyledi.

Katalonya özerk yönetim hükümetinin, İspanya hükümetinin önlemlerine alternatif olarak düşündüğü internet üzerinden oy kullanarak referandumu yapma planı da önlendi. Barselona'daki Haberleşme Teknolojisi ve Telekomünikasyon Merkezi (CTTI) ve Katalonya Haberleşme Güvenlik Merkezi'nin (Cesicat) binalarına giren jandarmanın, "evet" adıyla internette oluşturulan oy kullanma sitelerinin 2 Ekim'e kadar kapalı tutulmasını garantilendiği bildirildi.

İspanya Hükümeti Sözcüsü Inigo Mendez de Vigo, internet üzerinden oy kullanma girişiminin önlenmesinin "yasa dışı referandum organizatörlerine büyük bir darbe" anlamına geldiğini söyledi.