KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

KDV

Katma Değer Vergisi, yapılan harcamalardan alınan bir vergidir. KDV, toplumda yaşayan insanlar ve bu insanların sahip olduğu firmaların devlete ödediği ve kanun tarafından zorunlu kılınan paradır.

Ne kadar vergi ödeneceğine dair oranı devlet kanun destekli olarak belirleme hakkında sahiptir. Devlet tarafından alınan Katma Değer Vergisi, herhangi bir gelir elde etmek için değil, toplumda yaşayan insanlara hizmet olarak geri döndürülmek için alınmaktadır.

Türkiye'de Katma Değer Vergisi, 25 Ekim 1984 tarihinde kabul edilmiş ve 1 Ocak 1985 itibariyle devreye girmiştir.

Katma Değer Vergisi; sözleşme ve senetlerde %18, ekmek ve un mamüllerinde %1, gıda maddeleri ve bazı ürünler için de %8'lik KDV oranları uygulanmaktadır.

Kdv Haberleri

 • Oyak Renault'ya 3.7 milyar TL yatırım tutarlı teşvik

  Otomobil, 16 Ocak 2019

  Oyak Renault'ya 3.7 milyar TL yatırım tutarlı teşvik

  Oyak Renault AŞ'ye fabrika modernizasyonu için 3.7 milyar TL yatırım tutarlı teşvik belgesi verildi

 • Otomobilde talep yükseliyor

  Otomobil, 04 Ocak 2019

  Otomobilde talep yükseliyor

  Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, kasım ayı itibarıyla otomotive sunulan desteklerin 2019 yılının ilk üç ayında da devam ettiriliyor olmasının iç pazara olumlu etki edeceğine inandığını belirterek, "Vergi indirimlerinin uzatılması yükselen talebi devam ettirir." ifadesini kullandı.

 • 'Yüksek talep 3 ay daha sürer'

  Otomobil, 04 Ocak 2019

  'Yüksek talep 3 ay daha sürer'

  Son 2 aydır taşıtlara uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi'ndeki (KDV) indirimlerin 3 ay daha uzatılmasına sektör temsilcilerinden destek geldi. Otomotiv sektörünün üst düzey yöneticileri kararın firmalara nefes aldırdığını vurgularken, yapılan düzenleme sayesinde yüksek talebin devam edeceğini kaydediyor. Satışların artacak olması ile birlikte vergi kaybının da önüne geçildiğini kaydeden sektör temsilcileri, düzenlemenin kalıcı olmasını istiyor. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, "Kasım ve Aralık aylarındaki yüksek talebin, ÖTV ve KDV desteğiyle Mart 2019 sonuna kadar devam etmesini öngörüyoruz" dedi

  Yeni yıl cebimizi nasıl etkileyecek?

  İş-Yaşam, 02 Ocak 2019

  Yeni yıl cebimizi nasıl etkileyecek?

  Yeni yılla birlikte birçok uygulama yürürlüğe girdi. Konut, mobilya, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde vergi indirimleri üç ay uzatıldı. Doğalgaz ve elektriğe yüzde 10 indirim başladı. Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin artış oranı 2019 yılı için yüzde 15.9 olarak belirlendi. Alkollü içeceklerden alınan ÖTV yüzde 13.48 arttı. Pasaport harcı yüzde 23.73 arttı.

  Bakan Albayrak'tan müjdeli haber!

  İş-Yaşam, 31 Aralık 2018

  Bakan Albayrak'tan müjdeli haber!

  Son dakika... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan 2019'a girmeye sayılı saatler kala müjdeli haber geldi. Bakan Albayrak, "Enflasyonla topyekun mücadeleye, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek amacıyla başlattığımız ve bu gece sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimlerini yeni yılda 3 ay süreyle devam ettiriyoruz. İndirimlerimiz milletimize ve sektörlerimize hayırlı uğurlu olsun" mesajını paylaştı

 • Haberleşme için ne kadar para harcıyoruz?

  Teknoloji, 31 Aralık 2018

  Haberleşme için ne kadar para harcıyoruz?

  Türkiye’de dört kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri yıllık 2 bin 813 TL’ye çıktı. Bu rakamın yüzde 20'si vergiye giderken, aileler haberleşme için ayda ise ortalama 239 TL ödedi.

 • 'Yeni pazarlara Baymak markası ile girmeyi planlıyoruz'

  İş-Yaşam, 24 Aralık 2018

  'Yeni pazarlara Baymak markası ile girmeyi planlıyoruz'

  Avrupa'nın önde gelen gruplarından Hollandalı BDR Thermea tarafından 2013'te satın alınan Baymak, bir taraftan grubun üreticisi olurken diğer taraftan da kendi markasıyla yeni pazarlara açılmaya hazırlanıyor. #İşiniAnlat'ın bu haftaki konuğu Baymak CEO'su Ender Çolak, BDR Thermea'nın ana sıcak su tankı ve kazan üreticisi olma yolunda ilerlediklerini, gruba yaptıkları üretim dışında Baymak markasıyla dünyanın diğer yerlerinde de var olmak istediklerini söyledi. Çolak ile nisan ayında yürürlüğe giren ERP yönetmeliğini, iklimlendirme sektörünü ve Baymak'ın 2019 hedeflerini konuştuk.

 • KDV ve ÖTV indirimlerinde son 10 gün

  Alışveriş, 21 Aralık 2018

  KDV ve ÖTV indirimlerinde son 10 gün

  Konut, otomotiv, mobilya ve beyaz eşya sektörlerine sağlanan katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi indirimlerinden faydalanmak için son 10 günlük sürece girildi. Sektör temsilcileri teşviğin devam etmesini istiyor

  KDV indi, satışlar yüzde 30 arttı

  İş-Yaşam, 18 Aralık 2018

  KDV indi, satışlar yüzde 30 arttı

  Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, mobilyada KDV indiriminin etkisinin 15 Kasım'dan sonra ciddi şekilde hissedildiğini belirterek, "KDV indirimi son bir ayda mobilya satışlarımızı yüzde 30 artırdı." dedi. Sektör temsilcileri, mobilyada KDV oranının yıl sonuna kadar yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesi sonrası satışlardaki son duruma ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu

  ‘Efsane Cuma’ 410 milyon TL ciro bıraktı

  Teknoloji, 26 Kasım 2018

  ‘Efsane Cuma’ 410 milyon TL ciro bıraktı

  E-ticaret platformu Hepsiburada, geçen hafta düzenlediği “Efsane Cuma” kapsamında 15 bin iş ortağıyla birlikte 410 milyon TL’lik bir ciroya imza attıklarını açıkladı. Black Friday’de gerçekleşen bu tutar, devlete 57 milyon TL tutarında KDV bıraktı.

 • Bakan Albayrak: Bir çok sektör dolar kurunu 8.5'tan fiyatlamış

  İş-Yaşam, 08 Kasım 2018

  Bakan Albayrak: Bir çok sektör dolar kurunu 8.5'tan fiyatlamış

  Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Bursa'da açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Önümüzdeki 5 yıllık süreçte Türkiye bir yandan yapısal dönüşümlerini hayata geçirecek diğer yandan dünyanın en önemli ekonomilerinden biri olmaya adımlar atmaya devam edecek." dedi ve eylül ayında enflasyonda görülen anomalitede birçok sektörün dolar kurunu 8.5 liradan fiyatlamasının etkili olduğunu fakat o dönemin geçtiğini belirtti

 • Akşener'den "KDV yüzde 10'a indirilsin" önerisi

  Gündem, 06 Kasım 2018

  Akşener'den "KDV yüzde 10'a indirilsin" önerisi

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM'deki grup toplantısına katıldı. Ekonomik sıkıntıların önüne geçmek için hükümete daha önce yaptıkları önerileri anımsatan Meral Akşener, asgari ücretten vergi alınmaması, lüks tüketim hariç KDV'nin yüzde 18'den yüzde 10'a düşürülmesi gerektiğini bildirdi

 • Albayrak'tan KDV ve ÖTV indirimlerine ilişkin açıklama

  Para, 02 Kasım 2018

  Albayrak'tan KDV ve ÖTV indirimlerine ilişkin açıklama

  Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, KDV ve ÖTV indirimlerine ilişkin açıklama yaptı. Albayrak, "Adımlarımızı güçlendirerek sürdüreceğiz. Ekonomide dengeleme süreci ile arzu etiğimiz hedefleri yakalayacağız.İndirimlerin fiyata yansıtılmasının takipçisi olacağım" dedi.

  İşte vergi indiriminin bütçeye maliyeti!

  İş-Yaşam, 02 Kasım 2018

  İşte vergi indiriminin bütçeye maliyeti!

  Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı, otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konuttaki ÖTV ve KDV indirimlerinin enflasyonu yaklaşık 1 puan aşağı çekmesi bekleniyor. Hesabı yapan İş Portföy ekonomistleri otomotivde ÖTV düşüşünün enflasyonu yarım puan aşağı çekeceğini tahmin etti. Vergi indirimlerinin bütçeye yükü yani vazgeçilen vergi tutarı ise ağırlıklı otomotivdeki ÖTV indirimi kaynaklı yine yaklaşık 1 milyar lira olabilecek. Rahim AK'ın analizi

  İndirimler Resmi Gazete'de

  Para, 31 Ekim 2018

  İndirimler Resmi Gazete'de

  Cumhurbaşkanı Kararı ile konut satışlarında KDV oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi ve tapu harçlarının binde 20'den binde 15'e düşürülmesi uygulaması yıl sonuna kadar uzatıldı.

 • Bakan Albayrak'tan KDV ve ÖTV müjdesi

  İş-Yaşam, 31 Ekim 2018

  Bakan Albayrak'tan KDV ve ÖTV müjdesi

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Vergi Denetim Toplantısı'nda konuştu. Bakan Albayrak 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimi müjdesini verdi. Buna göre beyaz eşyada ÖTV yıl sonuna dek sıfırlanacak, mobilyada KDV yüzde 8'e inecek. 1600 cc ve altı motorlu araçlarda da ÖTV'de 15'er puan düşürülürken, ticari araçlarda kdv oranı yüzde 1'e çekildi.

 • İşte dolardaki son artışın nedeni

  İş-Yaşam, 31 Ekim 2018

  İşte dolardaki son artışın nedeni

  Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın otomotiv, beyaz eşya ve mobilyaya yılsonuna kadar ÖTV ve KDV indirimi yapılacağına dair açıklamalarının ardından dolar kuru 5.50'nin altından 15 kuruş birden yükselerek 5.63'e dayandı.

 • Sıfırlanan ÖTV, beyaz eşyayı dipten alacak

  Alışveriş, 31 Ekim 2018

  Sıfırlanan ÖTV, beyaz eşyayı dipten alacak

  Beyaz eşya sektöründe yüzde 6.7’lik ÖTV oranı, yıl sonuna kadar sıfırlanacak. Bu yıl yüzde 16 daralan beyaz eşya sektörüne yönelik yapılan düzenlemenin buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ürünlerin fiyatlarına ortalama 300 TL indirim olarak yansıması bekleniyor.

  'KDV iadesi tahville yapılsın'

  İş-Yaşam, 23 Eylül 2018

  'KDV iadesi tahville yapılsın'

  Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, sanayicinin 40 milyar lira civarında devletten KDV alacağı bulunduğunu belirterek, "Bunun için devlet sanayiciye Hazine kağıdı versin. Biz de bunu bankalara teminat olarak verelim." dedi