Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ümran AVCI / GAZETE HABERTÜRK

Edebiyat dünyası bir çınarını daha kaybetti. Öykü, roman, çeviri, deneme, eleştiri ve bilimsel çalışmalarıyla edebiyatın hemen her dalında 62 yıldır eserler veren ünlü yazar ve çevirmen Tahsin Yücel, 83 yaşında hayatını kaybetti. Tahsin Yücel bugün Şişli Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

1933 yılında Elbistan’da doğan Tahsin Yücel, kunduracı babasını kaybettiğinde henüz bir yaşındaydı. Yokluk yoksulluk içinde büyüdü. İlkokula memleketinde devam ettikten sonra girdiği parasız yatılı sınavında Galatasaray Lisesi’ni kazanması hayatının dönüm noktası oldu. İstanbul’a gelen Tahsin Yücel, ilerleyen yıllarda edebiyatla uğraşacak; öykü, roman ve sayısız çevirisiyle edebiyat dünyasına eşsiz eserler kazandıracaktı.

‘FAZLASINDA GÖZÜMÜZ YOKTU’

Son romanının “Sonuncu” olması ironik bir tesadüf yalnızca. 2010 yılında yayımlanan ve iş, sanat, basın dünyasına göndermelerle dolu olan Sonuncu, İstanbul’un köklü bir ailesinden gelen ve tüm yaşamını tek bir kitap yazmaya adayan Selami Harici’nin öyküsünü anlatıyor. Harici, 40 yılın sonunda 80 yaşına geldiğinde ortaya 25 bin 718 sayfalık dev bir kitap çıkıyor. Adını “Serencam” koyuyor. Ne var ki, yazarı bu dev kitabı eline aldıktan 24 saat sonra son nefesini veriyor. Tek adet basılan bu kitabı baştan sona okuyan tek kişi çıkmasa da, kitabın ünü ülke sınırlarını aşıyor. Tahsin Yücel ile “Sonuncu” üzerine röportaj yapmak için buluştuğumuzda, yazdığı romanlardan “Yalan”ın, öykülerinden de “Ben ve Öteki”nin en iyisi olduğunu anlatmıştı. Sonuncu’daki Selami Harici karakterinin rahat ve varlıklı oluşuna gönderme yaparak “Tahsin Yücel’in böyle bir lüksü oldu mu?” şeklindeki sorumuza ise şöyle yanıt vermişti: “Hayır olmadı. Yoksuldum. Babamı tanımadım. 40’lı yılların ortalarında, 1950’ye kadar halkçı bir yönetim vardı. Okuyabilecek ama okuma olanağı olmayan binlerce çocuk ilkokuldan sonra parasız yatılı okuma şansı buldu. Benim de öyle bir şansım oldu. Sonrası rahat diyebileceğimiz bir yaşamımız oldu. Bu arada yazma olanağını fazla güçlükle karşılaşmadan sürdürebildim. Daha fazlasında da gözümüz yoktu.”

NE DEDİLER?

MARIO LEVI: Türk edebiyatı çok değerli bir yazarını kaybetti. Tahsin Yücel artık eserleriyle yaşayacak. Çok üzgünüm. Tahsin Yücel hocamdı. Hatırasını çok derinlerimde saklayacağım.

AHMET ÜMIT: Tahsin Yücel Hakk’a yürüdü. Artık eserleriyle yaşayacak.

FARUK DUMAN: Sevgili Tahsin Yücel abimizi kaybettik. Edebiyatımızın başı sağ olsun. O kadar üzgünüm ki...

KİMLİK KARTI

Eğitimi: Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Akademik yaşamı: 1978’de profesörlük unvanı aldı, 2000 yılında emekliliğe ayrıldı.

Öykü ve romanları: Mutfak Çıkmazı (1960), Vatandaş (1975), Peygamberin Son Beş Günü (1992, Orhan Kemal Roman Ödülü), Bıyık Söylencesi (1995), Yalan (2002, Yunus Nadi roman ödülü ve Ömer Asım Aksoy Roman Ödülü), Kumru ile Kumru (2005) ve Gökdelen (2006, Balkanika ödülü), Sonuncu (2010)

Öykü kitapları: Haney Yaşamalı (1955, Sait Faik Hikâye Armağanı), Düşlerin Ölümü (1958, Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü), Ben ve Öteki (1983), Aykırı Öyküler (1989), Komşular (1999, Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülü), Golyan Devrimi (2008)