Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yunus Emre: Aşkın Yolculuğu 2. sezon 23. bölümü ile bu akşam ekranlara geliyor. Dünya edebiyatı ve Anadolu tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Yunus Emre'nin hayatına ışık tutacak "Yunus Emre: Aşkın Yolculuğu" adlı dizi, bu akşam saat 20:00'de 23. bölümüyle izleyici karşısına çıkacak.

YUNUS EMRE: AŞKIN YOLCULUĞU DİZİSİNİN GENEL ÖZETİ
Yunus’un dergâhtan gönderilmesinin üzerinden aylar geçmiştir. O günden beridir ne bir gören olmuştur  ne de bir halini işiten… Yunus’un yolculuğunun  en ateşli dönemlerini anlattığımız deminde, seyri suluk unu izlerken, nefsin her merhalesinde o safhanın getirisi olan ruh halini giyinecektir Yunus. mülhime de yumuşak huylu ve halim selim iken , mutmaine’de öfkeli ve gazaplı olacaktır.

Aynı zamanlarda dergahta ise Tapduk Emre’nin yaşlılığından dolayı Molla Kasım her manada işleri devralmıştır. Sohbetleri bile bazen o yapmaktadır. Dergahın ve vakfiyelerin işleri, ürünün satılıp paraların tahsil edilmesi gibi işler bütün vaktini almaktadır mollanın…  Yunus Tapduk’a ve dergaha karşı büyük bir alınganlık; kırgınlık beslemiştir. Yunus’un tek derdi  ne yapabilirim de dergaha zarar verebilirim olmuştur… Yunus pişmanlık ile dergaha dönüşüyle birlikte Molla Kasım ile aralarında yarım kalmış olan ve daha ziyade molla tarafından yürütülen rekabet yine alevlenir.

Candaroğlu Argun Bey’e şeyhinin talimatı ile danışman olan  Yunus için yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. Yunus gün be gün beyden gördüğü teveccühle birlikte eski gurur ve kibrine geri dönmektedir. Zamanla Candaroğlunun halka zulmetmek için vergileri artırması, Moğollarla iş tutması bile Yunus’a doğru görünecektir…

Aylar gelip geçer. Gün geçtikçe yaşadığı lükse alışmıştır, Zalim Candaroğlunu düzeltmesi için gönderilen Yunus gittikçe düzeltmeye başladıklarına benzemeye başlamıştır. Yunus nefsi ve dünya ile imtihanında çetin günler yaşamaktadır. Yunus yaşanan onca olaydan sonra da dergâhtaki hayatına devam etmektedir. Günler, aylar, seneler gelip geçmekte Yunus dergâhta pişmekte Selçukluda da kazan kaynamaktadır. Artık tamamen Moğolların tahakkümü vardır. Ahiler dağılmakta, Moğol bozgunları, bey zulmü artmaktadır. Yunus şeyhi ile birlikte bir seyahate çıkar. Birlikte Anadolu’yu ve kuzey illerini gezerler. Azerbaycan’a varırlar… Zakatala ve gahta Tapduk’un yetiştiği ocağa varırlar.Yunus ilerledikçe açılmalar yaşamaktadır. Gün geçtikçe doğaya, hayvana bitkiye bakışı değişmekte, varlığı tanımaya başlamaktadır… Ama öte yanda hayat akıp gitmekte, en çetin ihtiraslar ve mücadeleler de dergahın çatısı altında yaşanmaktadır. Yunus hakikate uçarken Molla Kasım dergahın duvarlarına tutunup kalmaktadır..

YUNUS EMRE DİZİSİ OYUNCULARI

Gökhan Atalay
YUNUS EMREPayidar Tüfekçioğlu
TABDUK EMREBaran Akbulut
MOLLA KASIMCeyda Kasabalı
ZAHİDEPelin Orhuner
BACIM SULTANMehmet Ali Kaptanlar
ARGUN BEY

BAKMADAN GEÇME