Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor 2024 Avrupa Şampiyonası Mert Günok'un kurtarışı dünyada gündem oldu! - Futbol Haberleri
    1

    A Milli Takımımız, Avusturya'yı 2-1 mağlup ederek EURO 2024'te çeyrek final biletini alırken, maçın en konuşulan pozisyonu Mert Günok'un son saniyedeki kurtarışı oldu. Herkesin nefesini tuttuğu 90+4'te sahneye çıkan tecrübeli eldiven, Michael Gregoritsch'in kafa vuruşunu çizgi üstünde kurtardı.

    2

    O esnada TRT spikeri Özkan Öztürk'ün "Ahtapot musun, örümcek misin, harikasın Mert" sözleri yaşananların özeti oldu.

    3

    %6'LIK İHTİMALİ GERÇEKLEŞTİRDİ!

    İstatistiksel veriler sağlayan 'The xG Philosophy', Mert Günok'un tarihi kurtarışının matematiksel analizini yayınladı. Buna göre Baumgartner'in kafa vuruşunda topun gol olma ihtimali %94 iken, eldivenleriyle bu ihtimale son veren Mert ise %6'lık 'kurtarma ihtimalini' gerçekleştirerek tarih yazdı. xGoT: Kalecilerin kalelerine gelen isabetli şutların gol beklentisini (xG’sini) ifade eden istatistik birimidir.

    Mert Günok'un yaptığı kurtarışın xGoT değeri ise 0.94 olarak ölçüldü.(xGoT: Kalecilerin kalelerine gelen isabetli şutların gol beklentisini (xG’sini) ifade eden istatistik birimidir.)

    4

    RANGNICK'TEN GORDON BANKS BENZETMESİ!

    Mert Günok'un mucizevi kurtarışına, Avusturya Teknik Direktörü Ralf Rangnick de şapka çıkardı. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Alman teknik adam, Mert Günok'u efsane İngiliz kaleci Gordon Banks'e benzeterek, "Beraberlik golünü atmak için zamanımız vardı. Çok da yaklaşmıştık ama Türkiye'nin kalesinde Gordon Banks varken bu çok zordu." dedi. Banks, 1970 Dünya Kupası'nda Pele'nin kafa vuruşunda tıpkı Mert Günok'un kurtarışına benzer bir şekilde mucizevi bir kurtarışa imza atmıştı.

    5

    Mert Günok'un tarihi kurtarışı dünya basınında da geniş yankı uyandırdı. İşte o yorumlardan bazıları:

    6

    Actu Foot/Fransa: "Mert Günok'un tarihe geçecek kurtarışı!"

    13

    The Telegraph/İngiltere: "Mert Günok, yüzyılın kurtarışını yaptı!"

    14

    MERİH: OĞLUM MERTO, NASIL ÇIKARDIN?

    Gecenin bir diğer kahramanı Merih Demiral da Mert'in kurtarışı sonrası şaşkınlığını gizleyemedi. Maçın ardından o pozisyonla ilgili Mert Günok'la konuşan Merih Demiral, "Oğlum Merto, nasıl çıkardın? Allah çarpsın…" ifadelerini kullandı.

    15

    MERT GÜNOK: DAHA YOLUMUZ UZUN

    Mert Günok karşılaşmayla ilgili, "Konuşmakta zorlanabilirim. Çok güzel bir galibiyet oldu. Duasını esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.'' ifadelerini kullandı. Tecrübeli file bekçisi ayrıca, ''Daha yolumuz uzun. İnşallah sonuna kadar gideceğiz. Bu galibiyet bizi moral olarak üst seviyeye çekti. İnşallah devam edeceğiz." dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ