Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Özal istemişti, “Pençe” harekatı tamamladı…

    Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dün Hakurk’a yönelik Pençe harekatı aslında 2017 Aralık ayından bu yana bölgede yürütülen operasyonun bir parçasıydı.

    Şunu baştan belirtmeliyim, 10 Mart 2018 tarihinden bu yana hem karadan komando güçleri hem de havadan jetlerle gerçekleştirilen hava operasyonlarında çok daha büyükleriyle de karşılaşıldı.

    Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dünkü operasyonuna kadar da Gara, Arasin, Baysan, Zap, Kani Rash- Hakurk’u kapsayan bu bölgeye hem karadan hem de havadan 200’ü aşkın operasyon yapıldı.

    Bu sürede bini aşkın terörist öldürüldü.

    KIRMIZI LİSTEDEYDİ

    REKLAM

    Hatta 21 Mart 2018’de Hakurk/Kani Rash bölgesine komando birliklerinin de katılımı ile yapılan harekatta Agari Mazlum Pirdoğan takma ismini kullanan ve kırmızı listede aranan bölge sorumlusu ile birlikte 8 önemli isim öldürüldü.

    Türk Silahlı Kuvvetleri 1.5 yıl kadar süren bu operasyonlarda Harp Akademilerinde okutulacak ölçüde önemli operasyon taktiği uyguladı.

    Önce Çukurca Üzümlü bölgesinin güneyindeki Kani Rash ve Bermize adıyla bilinen düz araziden güneye doğru ilerlendi.

    Bir süre bu bölge tahkim edildi ve bir karakol kuruldu.

    Ardından bölgede Del-Eshmi ile Sapan- Bani ve Khalifan-Kwet-Naya arasında kalan banttan güneydoğuya, yani Hakurk bölgesine doğru yöneldi.

    Tam bir ateş küreği veya mala şeklini alan bölgede üç karakol daha kuruldu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu bölgedeki yerleşimi de 6 ay kadar sürdü.

    İRAN DA HAREKETLENDİ

    Bu arada İran da hareketlendi ve Hakurk’tan güneye doğru inen güzergahı kesen şekilde bir ur şeklinde Irak içine girip seyyar karakol oluşturdu.

    Hakurk bölgesindeki terör üslerinin geçiş güzergahı böylece kontrol altına alınmaya başladı.

    REKLAM

    Sadece yüksek dağlardan güneye doğru inen güzergah kaldı.

    Bu bölge neredeyse her gün jetler, SİHA’lar veya helikopterler tarafından sürekli bombalandı.

    Geçiş güzergahlarındaki tüm yollar ve konaklama kampları imha edildi.

    Ardından dünkü operasyon geldi ve Türk Silahlı Kuvvetleri Kani Rash’tan Hakurk’a kadar uzanan bölgeye hakim oldu…

    ÖZAL’IN HAYALİ

    Bu bölge merhum Turgut Özal’dan Demirel’e, Ecevit’ten Mesut Yılmaz’a, Tansu Çiller’den Erdoğan’a kadar tüm liderlerin Irak ile müzakerelerinde sürekli masada olan alandı.

    Türkiye’den güneye doğru uzanan dağların bitiminde ova oluşturan bu bölge için Ankara ile Bağdat toprak değişimi pazarlığına kadar işi götürdü.

    Yani Türkiye batı bölgesinden bir kısım toprağını verirken, karşılığında Irak’ın içindeki bu alana girecek ve dağları içine alarak ovaya hakim olacaktı.

    REKLAM

    O gün Özal’ın hayali olarak başlamış ve halefleri de sürdürmüştü; aradan 30 yıl geçti ve Ankara hedefine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üstün gücüyle ulaştı…

    BAŞBUĞ’UN EKRANINDAKİ GÖRÜNTÜ

    Bu bölgeyi gidip görmeyen ne denli önemli olduğunu zor anlar…

    Bölgeye uzun yıllardır gitmiş, her iki tarafını da iyi bilen biri olarak ben de önemini Kara Kuvvetleri Komutanlığı döneminde Org. İlker Başbuğ sayesinde anlamıştım.

    Hafızamdaki tazeliğini hâlâ koruyor…

    Org. Başbuğ ile makamındaki sohbetimizde bölgeden söz ederken ayağa kalktı ve arkadaki odaya yöneldi, benim de takip etmemi istedi.

    Odasına girdiğimde bir bilgisayar ekranı açık duruyordu.

    Başına oturdu, yanına bir sandalye çekip benim de oturmamı istedi, ardından o bölgede havadan çektirdiği videoyu izletmeye başladı.

    Bir hava aracı Yüksekova, Çukurca, Hakkari bölgesinden Irak sınırını geçti, bütün bölgeyi tarayıp Hakurk’a oradan Kandil’in olduğu bölgeye kadar ulaştı.

    REKLAM

    Sanki o hava aracının içinde gibiydim, bir tur atıp Türkiye sınırından içeri girdi ve ardından Hakkari’nin o muhteşem güzellikteki dağlarını, platolarını ve üzerindeki küçük göletleri izletti…

    Başbuğ video bittiğinde başını iki yana salladı, hafifçe yerinden doğrulup ekranı işaret etti:

    “İzlediniz işte. Terör bitse bu güzellik İsviçre’de dünyanın en güzel sanılan yerlerinde yok…”

    O günlerin gelmesi umuduyla…

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ