Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Rekabet Kurumu, Duru Bulgur Gıda San. ve Tic. A.Ş.’nin Konya ve Karaman bölgesinde yer alan perakende zincirlerine yönelik satışlarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddiasını içeren şikayet başvurusunu Ankara 13. İdare Mahkemesinin kararı üzerine yeniden değerlendirdi.

Kurum'ndan yapılan açıklamada, "Daha önce bahse konu şikayet nedeniyle yapılan önaraştırmada, söz konusu uygulamalar incelenmiş, 08.03.2018 tarihinde 18-07/112-59 sayı ile soruşturma açılmamasına karar verilmişti. Ancak anılan Kurul kararı Ankara 13. İdare Mahkemesinin 17.09.2020 tarih ve E: 2020/315, K: 2020/1569 sayılı kararı ile iptal edildi. Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 17.12.2020 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, ilgili mahkeme kararında belirtilen hususları dikkate alarak, 4054 sayılı Kanun'u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak aynı Kanun’un 41. maddesi uyarınca Duru Bulgur Gıda San. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına 20-54/754-M sayı ile karar verdi." denildi

"GERÇEK NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKACAKTIR"

Duru Bulgur'dan konuyla alakalı yapılan açıklamada, "Şirketimiz her zaman adil ticaretten yana olmuştur. Hiçbir zaman rekabeti bozucu bir davranış içinde olmamıştır. Şirketimizin tüm ticari süreçlerini ilgili uzmanlar incelediğinde bu gerçek net bir şekilde ortaya çıkacaktır" denildi

İşte o açıklama;

"Türkiye’nin en önemli bulgur üreticilerinden Duru Bulgur ile ilgili 20 Ocak 2021 tarihinde Rekabet Kurumu’nun web sitesinde rutin bir duyuru yer almıştır. Duyuru ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek isteriz.

Şunu özellikle belirtmek isteriz ki, şirketimiz her zaman adil ticaretten yana olmuştur. Hiçbir zaman rekabeti bozucu bir davranış içinde olmamıştır. Şirketimizin tüm ticari süreçlerini ilgili uzmanlar incelediğinde bu gerçek net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Yurt içinde ve yurt dışında bulguru tanıtmayı misyon edinmiş olan şirketimiz her zaman temiz ve adil ticaret ilkelerine uygun çalışmıştır, çalışacaktır.

Ayrıca Rekabet Kurumu’nun sitesinde yayınlanan duyurunun son paragrafında da belirtildiği üzere; Rekabet Kurumu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurumu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz. "

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri