Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Anestezi doktorlarının çatı kuruluşu konumunda olan ve üyeliklerini onaylayan American Board of Anesthesiology (ABA)'de sözel sınav yapan doktorlardan biri de Dr. Tolga Kapusuz. ABA'de dünyadan sadece 35-36 doktor yer alabiliyor ve Kapusuz bu doktorlar arasında özel bir yere sahip.

Dr. Tolga Kapusuz, sınav denetim kurula giren ilk ve tek Türk doktor. ABA'nın anestezi doktorlarının üye olmaları için almaları gereken sınavlarda Dr. Kapusuz hem denetçi hem de doktorlara sözlü olarak soru soran ekibin içinde yer alıyor. Tıp dünyasında oldukça büyük bir prestije sahip olan ABA'nın yönetiminde olan Dr. Kapusuz'un sınav sonrası onay verdiği doktorlar, istedikleri ülkede doktorluk yapabiliyor. 

Şu an New York'ta Maimonides Medical Center'da görevine devam eden Dr. Kapusuz, Amerika'da yalnızca 5-6 doktorun uyguladığı 'cryoterapi' yöntemini Türkiye'ye getiriyor. 

PEKİ NEDİR CRYOTERAPİ?

Cryoterapi adı verilen yeni yöntem, özellikle diz eklemlerindeki sinirlerin dondurulma işlemidir. Hastaya yaklaşık 3-6 ay ağrısız bir periyod şansı verir ve özellikle diz eklem romatizmaları, çok yaşlı olup diz ameliyatı olamayacak kişiler, ameliyat olma imkanı olmayan sporcular, migren hastaları ve zonaya bağlı 'intercostal neuralgia' hastaları için de cryoterapi çok uygundur.

Cryoterapi, taşınabilir bir alet ile yapılıyor. İçerisine konulan özel nitrojen paletleri, dizin iki sinirini donduruyor ve böylece yürüyemeyecek halde gelen hastalar bile bu işlemden sonra yürüyerek gidebiliyor. Bu yönteme daha çok yaşlı insanlar rağbet ediyor çünkü bu kişiler genelde kalp, tansiyon hastası olduğu için anestezi almaları riskli oluyor ve bu kişilere ameliyat yapılamıyor. Bu nedenle cryoterapi çok tercih ediliyor.

KİTLELERİN KABUSU MİGRENİ DE TEDAVİ EDİYOR

Cryoterapinin birçok alanda kullanıldığını belirten Dr. Tolga Kapusuz, "Ayakta veya vücudun herhangi bir yerinde olan nöronları dondurabiliyoruz. Dizden sonra en önemli kullanıldığı yerlerden biri de; migren ağrılarıdır. Bu çok önemli çünkü migren yaşamı doğrudan etkileyen ve yaşam kalitesini oldukça bozan bir ağrı çeşididir. Çok yaygın olan migren, dünyada yüzde 15-20 oranda görülüyor ve her 5-6 kişiden birinin kabusu... Migren ağrılarında da cryoterapi tekniği ile oksipital sinirleri dondurabiliyoruz. Ayrıca çok ağrılı bir hastalık olan zona tedavisinde de kullandığımız bir yöntemdir cryoterapi" dedi.

"HASTAYA KİMYASAL VERİLMİYOR"

"Cryoterapinin en büyük avantajı; insan vücuduna hiç ilaç verilmiyor olması" diyen Dr. Tolga Kapusuz, cryoterapinin başarı oranının ise yüzde 80-90 olduğunu vurguladı.

"YÜRÜYEMEYECEK HALDE GELEN HASTA MARATON KOŞABİLİR"

Hastaların, tedavinin ardından 3-6 ay ağrısız bir dönem geçirdiklerini sözlerine ekleyen Dr. Kapusuz, diz ağrısı sebebiyle yürüyemeyecek seviyede gelen bir hastasının, 30 dakikalık cryoterapi işleminden sonra yarı maraton koşacak hale geldiğini söyledi.

Dr. Kapusuz, cryoterapi yönteminin lokal anestezi altında yapıldığını belirterek, bu yöntemin Avrupa'da yapılmadığını, Amerika'da ise sadece 5-6 doktor tarafından uygulandığını söyledi.

YAN ETKİSİ YOK DENECEK KADAR AZ...

Tedavinin steril koşullarda, klinikte yapıldığını belirten Dr. Kapusuz, cryoterapinin yan etkilerinin yok denecek kadar az olduğunu, hatta milyonda bir görüldüğünü; ancak cryoterapi öncesinde kişinin kan sulandırıcı ilacını hekim kontrolünde 5 gün önce bırakması gerektiğini söyledi. Aksi takdirde kanama olabileceğini kaydeden Dr. Kapusuz, tedavi öncesinde kişilerin, kalp doktorlarıyla görüşmesi gerektiğinin altını çizdi.

KİMLER CRYOTERAPİDEN FAYDALANAMAZ?

Cryoterapi yöntemini bağ kopmalarında kullanmadıklarını dile getiren Dr. Kapusuz, hastanın dizinde herhangi bir enfeksiyon varsa, zonaya bağlı intercostal neuralgia akut fazdaysa yine cryoterapi yöntemini kullanmadıklarını; genelde kronik hastalarda yani hastanın ağrısının kronik (6 ay ve fazlası) olarak devam etmesi durumunda bu yöntemi tercih ettiklerini söyledi.

 

TÜRKİYE'DE DE 'CRYOTERAPİ'Yİ UYGULAYACAK

Ağrı bilimlerinin tüm yelpazesiyle ilgilenen Dr. Tolga Kapusuz, belirli aylarda İstanbul'da da hasta görecek ve tüm dünyada yalnızca 5-6 hekimin kullandığı cryoterapi yöntemini Türkiye'ye getirecek. Ülkemize getirdiği bu yeniliğin yanı sıra bel ve boyun fıtıkları, fibromyalji ve tüm eklem ağrıları gibi her tür ağrı hastasını tedavi edecek.