Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Tokat'ın Pazar ilçesinde bulunan ortalama 18 derece sıcaklığı, yüzde 54 nem oranı ve keşfedilmemiş bölümleriyle dikkati çeken Ballıca Mağarası'nın sağlık ve terapi merkezi haline getirilmesi için çalışma yürütülüyor.

Tokat il merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyünde bin 85 rakımlı tepede bulunan mağara, dünyanın en büyük ve görkemli mağaralarından biri olarak gösteriliyor. Milyonlarca yılda oluşan sarkıt ve dikitlerle ziyaretçilerin ilgisini çeken mağara, keşfedilmemiş bölümleriyle gizemini koruyor. Özellikle yurt içinden çok sayıda kişinin ziyaret ettiği mağara, ender rastlanan soğan sarkıtları ve içerisindeki oluşumlarla ziyaretçileri adeta büyülüyor.

"Havuzlu", "büyük damlataşlar", "çamurlu", "fosil", "yarasalı", "çöküntü", "sütunlar", "mantarlı" ve "yeni" ismini taşıyan salonları ziyarete açık olan mağara, astım hastaları ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı durumunda.

"TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ ŞAHESERLERİNDEN BİR TANESİ"

Vali Cevdet Can, Ballıca Mağarası'nın turizme kazandırılması amacıyla yürütülen çalışmaları anlattı.

Ballıca'yı "Allah'ın yeryüzüne bahşetmiş nimetlerinin bir tanesi" olarak niteleyen ve "dünyanın 8. harikası" olarak tanımlayan Can, "Biz turizm açısından burayı 'Mağaraların kalbi Ballıca hayallerinizle baş başa' sloganı ile tanıtmak için gayret gösteriyoruz. 'Tefekkürünüzün zirvesini yakalamak istiyorsanız Ballıca Mağarası'na geliniz' diyoruz." diye konuştu.

Mağaranın özellikle sağlık turizmi açısından önemine değinen ve bu yönde çalışma yürütüldüğü aktaran Vali Can, "Dört mevsim ziyaret edilebilecek Ballıca Mağarası bir sağlık ve terapi merkezi olma noktasında Türkiye'nin en önemli şaheserlerinden bir tanesidir." ifadelerini kullandı.