Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yaklaşık iki ay süren seçim maratonunun sonuna geldik. Vatandaşlar yarın yani 24 Haziran Pazar günü sandık başına gidip Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi için oy kullanacaklar. Oy verme işlemi kaçta başlıyor, seçimler saat kaçta? 2018 Oylar saat kaçta kadar kullanılabilecek?

İşte oy kullanma saatleriyle ilgli merak edilenler:

OY VERME İŞLEMİ SAAT KAÇTA? OYLAR SAAT KAÇA KADAR KULLANILABİLECEK?

Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık başına gidecek. Ancak saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak.

OY KULLANMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanılabilecek.

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyenler nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK'nin internet sitesinden de görebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak.

OY PUSULALARI AYNI ZARFA KONULACAK

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Yatağa bağımlı hastalar için seyyar sandık uygulaması bu seçimde ilk kez hayata geçirilecek. Bu kapsamda, seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olduğunu beyan eden seçmenlerin ayağına sandık götürülecek. Yatağa bağımlılık kriteri aranan uygulama kapsamında, 17 bin 258 seçmen bin 303 sandıkta oy kullanacak.

 

Haberi Hazırlayan : Mehmet Kerem Hançer