Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Son dakika haberleri! İçişleri'nden sokağa çıkma yasağı genelgesi: 31 ilde 48 saat sokağa çıkma yasağı

    İçişleri Bakanlığınca, 10 Nisan Cuma gecesi saat 24.00'den itibaren12 Nisan saat 24.00'e kadar 30 büyükşehir ile Zonguldak'ta, il sınırları içinde sokağa çıkma yasağı getirildi.

    Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bu geceden itibaren 12 Nisan saat 24.00'e kadar Zonguldak ile büyükşehirler Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da il sınırları içinde vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı.

    Valiliklere konuyla ilgili genelge de gönderildi.

    İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

    REKLAM

    İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

    Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma adına birçok tedbir kararı alınarak hayata geçirilmiştir.

    Bu kapsamda ilgi Genelge ile alınan son tedbirlerden olan, büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak ili için şehir giriş-çıkışlarının 15 gün süreyle geçici olarak yasaklanması kararlaştırılmıştı.

    Alınan tedbirlerin bulaşın yayılım hızına olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla; büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak ili kapsayacak şekilde, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzısıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddesi uyarınca il valileri tarafından aşağıdaki ek tedbirlerin alınması gerekmektedir.

    İçişleri Bakanlığı iki gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı kapsamında fırınlar, sağlık kurumları, eczaneler, huzurevi ve yaşlı bakım evleri, veteriner klinikleri, akaryakıt istasyonları, doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik faaliyet yürüten tesisler, PTT ve kargo dağıtım şirketleri, hayvan barınak ve çiftliklerinin açık olabileceğini belirtti.

    MADDE MADDE AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

    a) Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri,

    b) Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri,

    c) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,

    d) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)

    e) Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,

    f) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)

    g) PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri,

    h) Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri,

    İSTİSNA KAPSAMINDA GÖREV YAPACAK OLAN VATANDAŞLAR

    Bakanlıktan yapılan açıklamada yasak kapsamı dışında kalacak olan görevliler de tanımlandı. Buna göre TBMM çalışanları, kamu güvenlik görevlileri, acil çağrı merkez çalışanları, cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak kişiler, elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon arızalarınıngiderilmesinde görev yapan kişiler, yurt içi ve yurt dışı taşımacılık kapsamındaki görevliler, gazete, radyo ve televizyon kuruluşundaki görevliler, yaşlı, bakımevi çalışanları, PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları, fırın çalışanları...

    İşte madde madde yasak kapsamı dışında olan kişiler:

    a- Bu genelgenin (2) numaralı başlığında yer alan “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanları,

    b- TBMM çalışanları,

    c- Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar,

    d- Acil çağrı merkezler çalışanları,

    e- Birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar,

    f- Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,

    g- Ürün ve/veya malzemelerin naklinde lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar,

    h- Gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar,

    i- Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,

    j- PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları,

    k- Demirçelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan

    l- Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışacaklar,

    m- Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar,

    n- Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar,

    Belirtilen istisnalar dışındaki tüm vatandaşların evlerinde kalması esastır.

    Daha önceki Genelgeler kapsamında düzenlenmiş olan (sağlık ve cenaze için verilen hariç) seyahat izin belgeleri (yola çıkmış olanlar hariç) Pazartesi günü geçerli olacak.

    KARARLARA UYMAYANLAR HAKKINDA İŞLEM YAPILACAK

    İçişleri'nden yapılan açıklamada kaymakamlık ve valiler tarafından kararların ivedilikle uygulanması, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, mağduriyetlere yol açılmaması ve alınan kararlara uymayan vatandaşların Umumi Hıfzıssıha Kanunu'nun 282. maddesigereğince idari para cezası başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması istendi. Ayrıca konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin yapılacağı belirtildi.

    İSTANBUL VALİSİ YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

    istanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter’dan yaptığı paylaşımla kent sınırları içerisinde bulunan bütün vatandaşların sokağa çıkmasının yasaklandığındı duyurdu.

    İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 48 saat süreyle geçerli olacak olan sokağa çıkma yasağıyla ilgili paylaşımda bulundu. Vali Yerlikaya, yaptığı paylaşımda, “Bu gece saat 24:00 ile 12.04.2020 Pazar günü saat 24:00 arasında; İstanbul sınırları içesindeki tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanmıştır” dedi.

    YASAK SONRASI SOKAKLAR BOŞALDI

    24.00'dan sonra sokağa çıkma yasağının başlayacağını öğrenen vatandaşlar marketlere ve fırınlara akın ettiler. Birçok yerdeizdiham meydana gelirken saat 24.00'dan sonra sokakalar boşaldı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ