Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Vefat SON DAKİKA: Kadir Topbaş vefat etti! Kadir Topbaş kimdir, kaç yaşındadır?

    Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş (76), tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Koronavirüse yakalanan Topbaş'ın tedavisi bir süredir yoğun bakımda sürüyordu.

    Kadir Topbaş'ın oğlu Mustafa Ömer Topbaş, 4 Aralık'ta sosyal medya hesabından, babasının sağlık durumuna ilişkin, "16 Kasım'dan beri Kovid tedavisi gören babamız Kadir Topbaş bu sabah yoğun bakıma alındı. Doktorlar önümüzdeki saatlerde şu an uygulanan basınçlı oksijen desteğinden pozitif bir ilerleme kaydedilemezse entübe etme durumunda kalabileceklerini söylüyorlar" demişti.

    BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı, kıymetli yol arkadaşımız Kadir Topbaş'ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Kadir Bey'i, İstanbul'a ve ülkemize kattıklarını unutmayacağız. Kendisine Allah'tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum."

    TBMM Başkanı Mustafa Şentop: "Uzun yıllar siyasetin beyefendisi olarak anılan, üç dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaparak İstanbul’a büyük hizmetle eserler bırakan Kadir Topbaş’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyorum. Mekanı cennet olsun."

    Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: "Dar-ı bekaya yürüyen Kadir Topbaş Bey'e Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Ülkesi için hizmet eden, İstanbul’da pek çok esere imza atan, beyefendi bir insandı. Mevla mekanını cennet eylesin."

    İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "Twitter'da yayınladığı taziye mesajında "İstanbul’umuza yıllarca hizmet eden, arkasında sayısız eser bırakan İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Kadir Topbaş’ı kaybettik. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun."

    CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarından Kadir Topbaş’a vefatı nedeniyle Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum"

    İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:"İstanbulumuza hizmet eden, eserler kazandıran Kadir Topbaş abi Hakk'a yürüdü.

    Ailesine, İstanbulumuza başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun..."

    Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: "İstanbul beyefendisi, gönül insanı Kadir Topbaş ağabeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyorum. İyi bilirdik, iyilerden bilirdik. Mekanı cennet olsun. Başımız sağ olsun."

    Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:"Ölüm bir köprüdür, dostu dosta götürür. Ömrü millete hizmet ve insan yetiştirmekle, dost biriktirmekle geçen, alçak gönüllü, fedakar Kadir abimiz bugün Hakk'a yürüdü. Mekanı cennet, makamı ali olsun".

    Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: "İstanbul'a önemli hizmetleri olmuş kıymetli Kadir Topbaş Beyefendi'ye Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun."

    Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: "İstanbul'a yıllarca önemli hizmetlerde bulunan, kıymetli eserlere imza atan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum"

    Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "Merhum Topbaş'ın İstanbul'a sunduğu çok değerli katkıları ve eserleriyle anılacak. Mekânı cennet olsun"

    Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun"

    Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu:"İstanbul’a eşsiz eserler bırakan, uzun yıllar önemli hizmetlere imza atan Kadir Topbaş ağabeyimizin vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Mekanı cennet olsun. Ailesine sabırlar diliyorum. Başımız sağ olsun”

    AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlarımızdan İstanbul beyefendisi, kıymetli ağabeyimiz Kadir Topbaş'a Allah'tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Mekanı cennet, makamı ali olsun."

    AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: "Rahmete kavuşan Kadir Topbaş Bey'e Allah'tan rahmet diliyoruz. Has bir insanı kaybettik. Kamil bir kişiliğe ve nezakete sahipti. Hepimizin başı sağ olsun. Çok üzgünüz. Allah mekanını cennet eylesin."

    İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Covid-19 sebebiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum..."

    Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: "Uzun zamandır yoğun bakımda tedavi gören, görev yaptığı süre zarfında İstanbul’a önemli hizmetlerde bulunmuş Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Topbaş ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin."

    Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: "Önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız kıymetli dostum Kadir Topbaş'ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Gayretlerine ve samimiyetine şahidiz. Allah'tan merhuma rahmet, ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ederim. Ruhu şad, mekanı cennet olsun."

    DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın hayatını kaybettiğini üzülerek öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum."

    İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: "Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın vefatını teessürle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum."

    İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: "Covid-19 tedavisi nedeniyle bir süredir yoğun bakımda olan, 13 yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şehrimize önemli hizmetler sunan Kadir Topbaş'ın vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına, sevenlerine ve İBB ailemize baş sağlığı dilerim."

    İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu: "Kadir ağabeyimiz, eski İBB Başkanımız Kadir Topbaş Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Cenab-ı Allah mekanını cennet eylesin. Ailesine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun."

    KADİR TOPBAŞ'IN HAYATI

    Kadir Topbaş, 8 Ocak 1945'te Artvin'de doğdu. Topbaş, 1972'te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden, 1974'te de Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldu.

    Bir süre serbest mimar olarak çalışan Topbaş, Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

    1994-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptı.

    1999'da Fazilet Partisi'nden Beyoğlu Belediye Başkanlığına seçildi.

    Kadir Topbaş, 2004'te Adalet ve Kalkınma Partisinden (AK Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi. Aynı yıl Marmara Belediyeler Birliği Meclisi tarafından birlik başkanı olarak seçilerek, bu görevi 2009'a kadar yürüttü.

    Topbaş, 2004, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde üst üste 3 kez İBB Başkanı seçilmişti.
    Topbaş, 2004, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde üst üste 3 kez İBB Başkanı seçilmişti.

    2004'te Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Başkanı ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkan Yardımcısı olarak seçilen Topbaş, 2007'de UCLG'ye eş başkan seçildi.

    2009'da ve 2014'te Türkiye Belediyeler Birliği'ne başkan seçilen Topbaş, 2010 ve 2013'te da UCLG'ye başkan seçildi.

    2011'de Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Fahri Büyükelçi Onur Ödülü ile taltif edildi.

    2014'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tekrar seçilen Topbaş, İstanbul tarihinde ilk defa üst üste 3 kez seçim kazanan Büyükşehir Belediye Başkanı olma başarısını elde etti. Topbaş 22 Eylül 2017'de Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti.

    Birçok ülke tarafından devlet kültür nişanı, devlet madalyası takdim edilen Topbaş'a, İstanbul'da kültür mirasının korunmasına yönelik gayretleri dolayısıyla UNESCO 70. yıl madalyası ile taltif edildi.

    Birçok vakıfta da yönetim kurulu üyeliği yaparak sivil toplum örgütlerine de destek veren Topbaş'ın, Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı "Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent", Tarih ve Çevre Vakfı ile birlikte hazırladığı "Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II" ve "Anılarda Beyoğlu" adlı eserleri bulunmaktadır.

    Özleyiş Topbaş ile evli olan Topbaş, üç çocuk babasıdır.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ