Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / Ajanslar

İngiltere'de müzayede evi Sotheby's'in yaptığı açık artırmada 16'ncı yüzyıla ait, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi, 350 bin sterline (4 milyon TL) satıldı. Satın alan kişi veya kurumun ismi henüz açıklanmadı. Alıcı, komisyon ve vergileriyle beraber 438 bin sterlin (yaklaşık 5 milyon TL) ödeyecek.

Online ve telefon üzerinden yapılan açık artırma, yerel saatle 10.30'da (TSİ 12.30) başladı. "İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları" başlıklı 183 eserden oluşan koleksiyonun 58'inci sırasındaki Kanuni portresi, 60 bin sterlinden (691 bin TL) satışa sunuldu.
16'ncı yüzyılın sonları veya 17'inci yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülen portrenin, çok nadir bir eser olduğu değerlendiriliyor. Portre, Kanuni Sultan Süleyman'ı 43 yaşındayken gösteriyor. 22,7'ye 17,5 cm, bakır çerçevesiyle beraber de 44,5'ye 39,8 cm boyutlarında olan portre, Kanuni Sultan Süleyman'ı 43 yaşındayken gösteriyor.

Portrenin Kanuni Sultan Süleyman'ın Irak'ta Safevileri ve Preveze Deniz Zaferi'nde Haçlı donanmasını mağlup etmesi sonrası gücünün zirvesinde olduğu bir dönemde yapıldığı değerlendiriliyor. Eserin, biri Medici ailesi için yapılan ve şu anda Floransa'daki Uffizi Galerisi'nde, diğeri de Avusturya Habsburg Arşidükü 2'nci Ferdinand için kopyalanan ve şu an Viyana Sanat Tarihi Müzesi'nde bulunan iki ayrı Kanuni portresiyle ilişkili olduğu değerlendiriliyor.

Osmanlı ve Venedikliler arasındaki sanat alışverişine de ışık tutacağı düşünülen portre, 19. yüzyıldan bu yana Fransız bir aileye ait özel koleksiyonda yer alıyordu. Portrenin 16'ncı yüzyılda, İtalyan ressam Cristofano Dell' Altissimo tarafından yapıldığı belirtiliyor. Portreyi kimin satın aldığı henüz belli değil. Portreyi satın alan kişinin kimliği, ancak kendisi açıklarsa öğrenilebiliyor.

Mihrimah Sultan'ın portresi de 60 bin sterline satıldı
Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'ın 17'nci yüzyılda yapılan portresi de 60 bin sterline (691 bin TL) satıldı. Müzayedede, Suyolcuzade Mustafa Eyyubi'nin 1675'te kopyaladığı Kur'ân-ı Kerim sayfası, 10'ncu yüzyıla ait Kufi tarzda yazılmış Kur'ân-ı Kerim, Memlük Devleti döneminde Ebu al-Fadl Muhammad ibn Abd al-Wahhab al-Shafi al-Sunbati al-Araj tarafından kopyalanan yarı aydınlatılmış Kur'an-ı Kerim sayfası ve Osmanlı dönemine ait çeşitli kilim ve halılar da satıldı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

FATİH SULTAN MEHMET'İN PORTRESİ 770 BİN STERLİN'E SATILMIŞTI
İtalyan ressam Gentile Bellini'nin atölyesinde 1480'de yapılan ve Fatih Sultan Mehmet'in başka bir kişi ile resmedilen portresi, Londra'da yapılan açık artıma sonucu 770 bin Sterlin'e satılmıştı.
Haziranda satılan tablo, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınmıştı.
O zamanki kurla 6 milyon 500 bin TL olan tabloya komisyon ve vergilerle birlikte 8 milyon 366 bin TL ödendi. Tablo, 6 Ekim'de sergilenmeye başladı.