Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
Necdet Çalışkan

Rusya merkezli arama motoru Yandex'in Türkiye'deki ofisini kapatma kararı aldığı öğrenildi. Yandex Türkiye pazarına 2011 yılında girmişti. Konuyla ilgili olarak iletişime geçtiğimiz Yandex'in Türkiye ofisi, kapanış kararını yalanlamadı. Ancak gelişmelerle ilgili olarak açıklamanın e-posta aracılığıyla duyurulacağı belirtildi.

Yandex'in Türkiye ekibininin üst düzey yönetiminden Habertürk olarak teyit ettiğimiz gelişmeye göre Rusya merkezli şirketin Türkiye operasyonuna bu ay sonu itibariyle son verilecek.

-

EKİMDEN İTİBAREN OPERASYONLARINA RUSYA'DAN DEVAM EDECEK

Marketing Türkiye'de de yer alan bilgilere göre Yandex'in Türkiye'deki operasyonlarını Ekim ayından itibaren Rusya merkezli olarak devam edeceği ifade ediliyor.

TÜRKİYE'DE PAZAR PAYI YÜZDE 12.8

Google'ın yüzde 84'lük pazar payına sahip olduğu Türkiye arama motoru pazarında Yandex'in ise Ağustos 2020 itibariyle yüzde 12.8'lik pazar payı bulunuyordu.

NAVİGASYON ALANINDA DA FAALİYET GÖSTERİYORDU

1997 yılında kurulan Yandex, Türkiye'de arama motorunun yanı sıra e-ticaret, navigasyon, mobil uygulama ve reklamcılık alanlarında faaliyet gösteriyordu.

Yandex Türkiye ofisindeki çalışanların, Rusya merkezli şirketin aldığı bu karardan yeni haberleri olduğu öğrenildi. Yandex'in Türkiye'deki ofisi İstanbul- Şişli'de Levent Plaza'da yer alıyordu.

YANDEX'DEN RESMİ AÇIKLAMA

Yandex Türkiye'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, şirketin Türkiye ofisinin kapanacağı resmen duyuruldu. Açıklamada "Türkiye ofisimiz kapanacaktır. Ancak Navigasyon, Arama motoru vb. gibi tüm Hizmetlerimiz, daha önce olduğu gibi Türkiye'de de mevcut olmaya devam edecektir" ifadelerine yer verildi.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri