Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

SEÇİM SONUÇLARI: Seçim sonuçlarını milyonlarca vatandaş bekliyor. Türkiye bugün Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için sandık başına gitti. Şimdi 24 Haziran 2018 seçim sonuçları bekleniyor. YSK seçim sonuçları anbean haberimizden takip edebilirsiniz...

İŞTE İLK SONUÇLAR

Türkiye bugün sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için oy kullanma işlemi saat 17.00 itibariyle tamamlanarak, oy sayımı işlemine geçildi. 

Oy verme işlemi sona erdi, artık gözler seçim sonuçlarında...

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde yurt içinde 56 milyon 322 bin 632 seçmen için 180 bin 65 sandık hazırlandı.

Milyonlar sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı adayları ve milletvekili adaylarının yarıştığı seçimde sandıklar 17.00 itibariyle tüm yurtta kapandı. Oy kullanma işlemi ilk kez tüm illerde 08.00'de birlikte başladı ve aynı anda tamamlandı.

CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye'nin birçok bölgesinde yaşlı ve engelliler ile hastalığı olduğu tespit edilen seçmenler, bu yıl ilk kez uygulanan evlerine getirilen "seyyar sandık"larda oylarını kullandı.

Sandıkların kapanmasıyla Türkiye genelinde oy sayım işlemi başladı. Önce Cumhurbaşkanlığı oyları sayılırken, ardından da milletvekili seçimi için kullanılan oyların sayımına devam edilecek. 

Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim yasakları 21.00 itibarı ile kalkacak. YSK, duruma göre seçim yasaklarını daha erken de kaldırabiliyor.

24 Haziran seçimleri birçok ilkleri içinde barındırıyor. Yeni hükümet sisteminin ilk cumhurbaşkanının oylandığı seçimde, ilk kez 600 milletvekili de Meclis'e girecek.

Yurtdışında 60 ülke ve 123 temsilcilikte kullanılan ve Türkiye'ye getirilen oylar da aynı anda sayılacak. ATO Congresium'da oluşturulan güvenlikli ortamda saklanan bu oyların sayımı aynı anda yapılıyor. 

Açılan sandıklar sandık görevlileri ve gözlemciler tarafından sayılmaya başlandı.

YSK'nın seçim sonuçları ile ilgili yasakları kaldırması ile birlikte 24 Haziran seçimlerine ilişkin tüm detaylar, analizler Haberturk.com'da olacak. 

"SEÇİME KATILIM REKOR KIRACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR"

AA Genel Yayın Yönetmeni Habertürk TV özel yayınına telefon ile bağlanan Murat Mutanoğlu, "Doğuda sandıklar daha erken kapanıyor. Bir çok yerde oy kullanacak kişi kalmayınca sayımlar başlıyor. Tutanaklar sayılıyor, tutanaklardan bilgi geliyor. 16.30 gibi doğudaki sandıklardan bilgiler gelmeye başlıyor. Şu ana kadar yüzde 13 gibi bir veri akışı var. Diğer bölgelerde sandık sayımı sandıkların kapanmasından 15 dakika sonra gelmeye başladı. Görünen o ki sandıklardaki katılım rekor kıracak." dedi.