Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / AA

TÜRKSAT 5A uydusu, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen ve beraberindeki bürokratlar, uydunun fırlatılışını Cape Canaveral Üssü'ndeki fırlatma merkezinde düzenlenen törende izledi.

AA'nın haberine göre; Türkiye'nin 5'inci nesil uydusu Türksat 5A, Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildi. Türkiye saatiyle 04.28'de yapılacağı planlanan uydunun fırlatılışı, hava şartları nedeniyle yaklaşık 1 saat ertelenerek Türkiye saatiyle 05.15'de gerçekleşti.

31 DERECE DOĞU YÖRÜNGESİNDE HİZMET VERECEK

İstasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek uydu, daha sonra "31 derece doğu" yörüngesine yerleşerek faaliyetlerine başlayacak.

Uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu'na devredilecek ve buradan gönderilecek komutlarla uydu yaklaşık bir ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak.

Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye'nin aktif uydu sayısı, haberleşme uydusu Türksat 5A'nın da fırlatılmasıyla 4 olacak.

12 KİLOVAT FAYDALI YÜK GÜCÜYLE HİZMETE GİRECEK

Türksat AŞ ile Airbus D&S arasında 9 Kasım 2017'de imzalanan sözleşmenin ardından üretimine başlanan Türksat 5A uydusu, manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak.

Türkiye'nin 5'inci nesil uydusu Türksat 5A'nın önceki jenerasyon uydularına göre kapasitesi yüzde 45, ömrü iki kat daha fazla olacak.

Şu anda hizmet veren haberleşme uydularını destekleyecek şekilde hizmet sunacak Türksat 5A, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Yeni "Ku" frekans bandına sahip bir uydu olan Türksat 5A, 12 kilovat faydalı yük gücüyle hizmete girecek.

Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A'nın, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık 4 ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: İLK SİNYAL ALINDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun fırlatılmasından 35 dakika sonra ilk sinyal alındığını bildirdi.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU'NDAN 'UZAY VATAN' VURGUSU

TÜRKSAT 5'a uydusunun uzaya fırlatılmasının ardından Habertürk TV'ye açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Ülkemize gurur verene projelerden bir tanesini, yıllar süren çalışmaların sonunda gerçekleştirdik. Bugün uydumuz başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı ve 4 ay sürecek yolculuğuna çıktı. 4 ayın sonunda yörüngesine yerleşecek, testlerimizi tamamladıktan sonra tüm dünyaya hizmet etmeye başlayacak. Böylece Uzay Vatan'da da varlığımızı, gücümüzü bütün dünyaya hissettrimiş oluyoruz" dedi.

5B VE 6A UYDULARI İÇİN TARİH VERDİ

TÜRKSAT 5B uydusunun haziran ayında uzaya fırlatılmasının planlandığını kaydeden Bakan İsmailoğlu, "Bugün ülkemizin uzay tarihi için çok önemli günlerden bir tanesi. Peşinden 5B geliyor. Daha sonra da ilk yerli ve milli uydumuz 6A içinde yoğun bir çalışma var. Onu da önümüzdeki yıl bu günlerde fırlatmak için planlarımızı yapıyoruz. İnşallah kendi yerli uydusuyla da uzayda yer alacak bir Türkiye olacak" ifadelerini kullandı.