Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Suriyeli girişimci Haddad, binlerce lira kazanıyor - İş-Yaşam Haberleri

    YaserHaddad2011 yılında Suriye'deki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye sığındı. Önce Hatay'da yaşamını sürdürmeye çalışanHaddad, 'Boğulacaksam büyük denizde boğulayım' diyerek rotasını İstanbul'da çevirdi.

    TERCÜMANLIK YAPARAK İŞ HAYATINA BAŞLADI

    İHA'nın haberine göre, İstanbul'da çeşitli tur firmalarında Arap turistlere tercümanlık yaparak geçimini sağlayan 32 yaşındaki genç girişimciHaddad, kısa süre içinde kendi şirketini kurmaya karar verdi. Çevresinden gördüğü destekle tur şirketi kuranHaddad, kendisini sosyal medya vasıtasıyla Arap dünyasına tanıttı.Haddad, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden Türkiye'ye gelen ailelere rehberlik ederek şirketini büyütmeye başladı. Sosyal medya fenomenleri yoluyla kendisini Arap dünyasına tanıttığını belirtenYaserHaddad, ekibini genişleterek işlerine devam ettiğini dile getirdi.

    AYLIK CİROSU 1 MİLYON LİRA

    REKLAM

    Aylık 1 milyon lira civarında ciro elde ettiğini söyleyenHaddad, 5'i Türk geri kalanı Suriyeli 45 kişiye istihdam sağladığını aktardı. Sağlık turizminde de ülkeye Arap turist çektiğini kaydedenHaddad, "Saç ekiminden, mide küçültme gibi bir çok operasyon için ayda ortalama 150 Arap turisti Türkiye'ye getiriyoruz" dedi. Arap dünyasını Türkiye'ye çekmede herkesin üzerine düşeni eksiksiz yerine getirmesi gerektiğinin ifade edenHaddad, "Bizim kendimizi Araplara tanıtmamız lazım" diye konuştu.

    "İLK ARABAMI 12 BİN TL'YE ALARAK ÇALIŞMAYA BAŞLADIM"

    Haddad, 80 lirayla geldiği Türkiye'de nasıl binlerce lira kazanır duruma geldiğini ise şu şekilde anlattı:

    "2011 yılında Hatay'a geldim. oradan İstanbul'a geçtim. Burada ne iş olsa yapacaktım. Taksim civarına geldim firmalara teker teker sordum ne derlerse çalışacaktım. Cebimdeki para 80-90 liraydı. Araplara Türkiye'yi tanıtma amacıyla Instagram ve Snapchat sayfası açtım. 2014 yılında şirketimi kurdum. Ondan sonra 12 bin TL'ye ilk arabamı alarak başladım çalışmaya. Bu sırada Katar'dan 30 kişilik bir grup geldi. yaklaşık 11-12 gün Türkiye'de kaldılar ve ciddi bir rakam bıraktılar. Gelen parayı bir tarafa koyarak çalışmaya devam ettim."

    "TÜRKİYE'YE THY İLE GELİNMESİ ŞARTI KOŞTUM"

    Haddad, kendisini Arap ülkelerinde tanıtmak için araştırmalar yaptığını belirterek, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerde tanınan sosyal medya fenomenleriyle çalışmaya karar verdiğini söyledi.

    Haddad, "İnternetten sosyal medya fenomenlerini araştırdım ve Türkiye'nin tanıtılması amacıyla bir tanesiyle görüştüm. Fenomenle anlaştım kendisine Türkiye'ye THY ile gelmesi şartı koştum. gelen fenomen Türkiye'ye gelerek paylaşımlarını yaptı ve ben ciddi bir etki gördüm" dedi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ