Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Bilgi Ekonomi Temmuz kira artış oranı 2024: Temmuz ayı kira artış oranı ne kadar oldu? Haziran ayı TÜFE oranı yüzde kaç oldu, kiralara yüzde kaç zam gelecek?
    1

    TÜİK, merakla beklenen Haziran enflasyon rakamlarını açıkladı. Böylece milyonlarca vatandaşın beklediği kira artış oranı da netleşti. 2022 yılından beri uygulanan ve 1 Temmuz'da kaldırılan yüzde 25 zam sınırı sonrasında gözler TÜFE oranına çevrildi. Peki, Temmuz kira artış oranı ne oldu, kiralara yüzde kaç oranında zam yapıldı? İşte, detaylar...

    2

    2024 HAZİRAN AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

    TÜİK haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bir önceki aya göre yüzde 1.64, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 71.60 yükseldi.

    Mayısta aylık enflasyon yüzde 3.37, yıllık enflasyon ise yüzde 75.45 olarak açıklanmıştı.

    3

    2024 TEMMUZ AYI KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU!

    Konutlarda uygulanan yüzde 25'lik kira zam tavanı uygulaması dün itibarıyla sona erdi. Dolayısıyla artık iş yerlerinde olduğu gibi konutlarda da 12 aylık enflasyon ortalaması zam sınırı olacak.

    TÜİK'in bugün açıkladığı haziran ayı enflasyon verilerine göre 12 aylık TÜFE artış ortalaması yüzde 65.07 olarak gerçekleşti.

    Dolayısıyla bu ay yenilenecek konut ve iş yeri kira kontratlarında zam tavanı yüzde 65.07 olacak.

    Haberi Hazırlayan: Başak Kanık
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ