Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

WIRED tarafından takip edilen davaya göre, eski Uber mühendislerinden Anthony Levandowski, Tesla içerisinden birisine para ödüyordu ve karşılığında Elon Musk'ın şirketinin elektrikli kamyonları Semi'yi üretmek için gerçekleştirdiği AR-GE çalışmalarına dair bilgiler alıyordu.

Davada Levandowski'nin eski dadısı Erika Wong da şahitlik yaptı. Wong, Levandowski'nin defalarca 'Pat Green' isminden bahsettiğini ve kız kardeşine sürekli Green'den kendisine herhangi bir paket gelip gelmediğini sorduğunu açıkladı.

Wong'un şahitliğine göre, Levandowski ve iş ortağı Randy Miller arasında Tesla'nın elektrikli kamyon departmanı hakkında geçen bir konuşmada Pat Green ismi yeniden geçti. Wong'a göre, Levandowski şirketlerinde rol alan üvey annesine "Pat Green'in ödemesini aldığından emin ol" dedi.

Evde sürekli aileyle yaşayan ve ödemelerini alamadığını iddia eden Wong'un en büyük itirafıysa Levandowski'nin nisan ayında kardeşine söylediği şu cümle oldu: "Suzanna (üvey annesi), babam ve Hazlett'in (bir başka akrabası) Pat Green ile birlikte çalışmasını sağla. Tesla kamyonu hakkında bilgilere ihtiyacım var; LIDAR'sız teknolojisi ve Nvidia işlemciler kritik. Bu ikisinden de para kazanabiliriz."

WIRED, Pat Green'in kim olduğunun tam olarak bilinmediğini belirtirken; Tesla'nın ekipman mühendisliği bölümünün kıdemli üyelerinden birisinin isminin Patrick Green olduğuna dikkat çekiyor.

Levandowski'nin avukatı davanın düşürüleceğine inandıklarını söylerken, Wong ise Levandowski'ye ücretini ödemediği ve birçok çalışma yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Levandowski, soruşturmacıların konuyla ilgili bilgi talebini geri çevirmesi üzerine Uber'den kovuşmuştu.