Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Afrin'deki terör hedeflerine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın 7. gününde TSK, etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıkladı. TSK'dan yapılan son dakika açıklamasına göre harekat kapsamında 343 terörist etkisiz hale getirildi. 

SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN'DAN YARALI ASKERLERE ZİYARET:  HAYATİ TEHLİKESİ OLAN YOK

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Afrin Zeytin Dalı Harekatı'nda yaralanan ve tedavileri devam eden askerleri ziyaret etti. Demircan, "Ankara'da tedavi gören 11 yaralı dışında Adana, Hatay, Gaziantep ve Kilis'teki hastanelerde de yaralı askerlerimizin tedavisi devam ediyor. Şu ana kadar Türkiye'ye 130 yaralı geldi, bunların 82'si taburcu edildi. ÖSO'dan 11, TSK'dan 3 askerimiz şehit oldu. Milletimizin duaları kendileriyle. Onlar bu milletin duaları. Milli ve yerli düşünen herkes milletimizin bu savunma hakkını kullanmasının yanında olmuştur. Milletin değerlerine karşı söz söyleyenleri milletimiz ibretle değerlendirmektedir. Bu aziz millet, bu coğrafyada yüz yıllar boyunca barış için, insanlık için gereken her türlü ödemeyi yapmıştır. Bugün de milletimiz barış için, ülkemizin selameti için gereken ödemeyi yapmaktadır. Biz Sağlık Bakanlığı olarak gerek duyulacak olan ihtiyaçları sunmak üzere hazırız. Yaralı olup durumu ağır olan askerimiz yok." dedi.

HEDEFLER FIRTINA OBÜSLERİ İLE VURULUYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK hedeflerini ateş altına aldı.

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Kilis-İslahiye Hatay hudut hattında tespit edilen terör hedefleri, sabahtan bu yana belirli aralıklarla Fırtına obüsleriyle bombalanıyor.

Top sesleri, Kilis'in sınır köylerinden de duyuluyor.

TSK'DAN AÇIKLAMA

TSK'dan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00'den itibaren "Zeytin Dalı Harekâtı" başlatıldığı vurgulandı.

ULUSLARARASI HUKUK VE BMGK KARARLARINA VURGU

Harekatın, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği kaydedildi.

13 UÇAKLA 23 HEDEF İMHA EDİLDİ

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterildiği belirtilerek, "Hava Kuvvetleri tarafından gece süresince gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 23 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan 13 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir" denildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, DÜN SURİYE SINIRINA GİTTİ

EN AZ 343 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

"Zeytin Dalı Harekâtı" kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 343 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edildiği bildirildi.

"Zeytin Dalı Harekâtının" planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği vurgulandı.ZEYTİN DALI HAREKATI'NDA GÜN GÜN NELER YAŞANDI?

1. Gün: 72 uçakla Afrin'e yönelik hava harekatı başlatıldı. 108 hedef vuruldu.

2. Gün: 32 uçakla 45 hedef vuruldu. Kara Harekatı da başladı.

3. Gün: Afrin'e Zeytin Dalı Harekatı'nda 3. günün en önemli gelişmesi TSK'nın Azez'den açtığı yeni cephe oldu.

4. Gün: Çatışmalar Burseya Dağı'nda yoğunlaştı. 22 köyde kontrol sağlandı.

5. Gün: Sabah saatlerinde sızma girişiminde bulunan 8 terörist etkisiz hale getirildi. Çatışmalar Burseya Dağı'nda yoğunlaştı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılan açıklamada 287 teröristin etkisiz hale getirildiği ve dün şehit olan 2 askerin naaşına ulaşılamadığı belirtildi.

6. Gün: Afrin Harekatı'nda 6. günde, terör örgütüne ait mevziler ele geçirildi. TSK unsurlarınca 7 terörist yakalandı. Yakalanan teröristler Hatay'a getirildi ve mahkemeye çıkarıldı. Teröristlerin ifadelerinde kaçış planları da ortaya çıktı. Afrin'de Mare bölgesinde yeni bir cephe daha açıldı. Başbakan Binali Yıldırım harekatın planlandığı gibi devam ettiğini açıkladı.