Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliğine molotofkokteylli saldırı düzenlendi.

Kopenhag Emniyetinden Torben Madsen, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede devriye gezen polislerin olayı saat 02.55’te fark ettiğini belirtti.

Bölgeye çok sayıda polis ekibinin gönderildiğini söyleyen Madsen, olayı fark eden polis ekibinin kaçan kişileri yakalamak yerine binada çıkan yangını söndürmeye odaklandığını kaydetti.

Madsen, büyükelçilik binasına 4 saldırgan tarafından 4 molotofkokteyli atıldığını düşündüklerini ifade etti.

Soruşturmanın devam ettiğini belirten Madsen, saldırganların kim olabileceği hakkında bilgi paylaşmadı.

Olayda ölen ya da yaralanan olmadı ancak büyükelçilik binasında hasar meydana geldi.

Büyükelçilikten henüz bir açıklama yapılmazken bina önünde polis tarafından yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Bir polis yetkilisi Reuters'a yaptığı açıklamada polis ekiplerinin olay yerinde inceleme yürüttüğünü ancak henüz kimsenin tutuklanmadığını belirtti.

DANİMARKA, SALDIRIYI KINADI

Danimarka, Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliğine molotofkokteyli ile düzenlenen saldırıyı kınadı.

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, “Yabancı devletlerin diplomatik temsilcilerine saldırmak, çok ciddi bir eylem. Elçiliklerin ülkemizdeki özel statülerine saygı gösterilmeli. Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliğine yapılan saldırının faillerinin kıskıvrak yakalanarak adalete teslim edilmelerini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen de sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Bu gece Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliğine düzenlenen kundaklama girişimini şiddetle kınıyorum. Kimsenin zarar görmemesine sevindim. Türk Büyükelçiliği de diğer tüm elçilikler gibi bizim korumamız altında. Bir elçiliğe saldırı, Danimarka devletine saldırı demektir. Polisimize göstermiş olduğu hızlı reaksiyondan dolayı teşekkür ederim."